UWAGA!

Pierwsza jaskółka zmian u strażaków

 Elbląg, Nowa strażacka Scania
Nowa strażacka Scania

Delikatnie mówiąc są więcej niż pełnoletnie. Tak można określić samochody elbląskich strażaków. I chociaż jedna jaskółka wiosny nie czyni, to z entuzjazmem przywitano nowy wóz ratowniczo- gaśniczy, który nasi strażacy otrzymali w środę (8 lipca).

Dla porównania na placu stanęły dwa wozy strażackie: 21-letni senior taboru i nowa Scania, obydwa czerwone i na tym podobieństwo się kończy.
       - Te samochody są nieporównywalne. Mają zupełnie inne parametry autopompy, podwozia pozwalające na dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc. Nowe auto może zabrać 5 tysięcy litrów wody, stare tylko 2 tysiące. Mają bardzo dobrze rozmieszczony sprzęt gaśniczy, co ułatwia pracę strażakom – opowiada zachwycony bryg. Tomasz Świniarski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. – Do tej pory to my przystosowywaliśmy samochody do pracy. Robiliśmy skrytki, żeby móc wkładać tam jak najwięcej sprzętu, do różnych zadań, których z latami nam przybywało. A tymczasem ten nowy samochód przewiduje już, że straż pożarna to nie tylko gaszenie pożarów, ale także ratownictwo ogólnie pojęte. To także ratowanie życia ludzkiego na drogach oraz w różnego rodzaju katastrofach.
       Nowy samochód trafi do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 przy ul. Bema.
       - Cieszymy się, że taki drogi sprzęt trafił do nas, że tak nam zaufano, że to nam będzie służył. – mówi mł. bryg. Tomasz Malesiński, dowódca JRG nr 1. - Stare auta po prostu się psują z powodu nadmiernej eksploatacji. Zresztą wszystkie samochody, które wykorzystujemy, są narażone na większą awaryjność. My o nie dbamy, ale ich nie oszczędzamy, liczy się czas, jeździmy więc szybko, po bezdrożach, dziurach. Dlatego dla samochodu gaśniczego te kilkanaście lat to jest bardzo dużo. One dobrze wyglądają z wierzchu, bo strażacy je konserwują, ale silniki czy zawieszenie są praktycznie do wymiany.
       Wozy elbląskich strażaków mają po kilkanaście lat. Najmłodszym 5-letnim dysponuje jednostka w Pasłęku. Przydałoby się także nowe wyposażenie np.: podnośniki czy drabiny.
       - Nasza drabina, o której wszyscy mówią, że jest nowa, ma już 13 lat, a ta w Pasłęku już ponad 20. Powoli musimy myśleć o ich wymianie. – dodaje Tomasz Świniarski. – O samochodach specjalistycznych już nie wspomnę. Te, które mamy, są adaptowane z dawnych samochodów wojskowych i do dzisiaj nam służą. Już w przyszłym roku mają do nas trafić cztery samochody gaśnicze, co pozwoliłoby nam praktycznie na wymianę całego taboru gaśniczego.
       Nowy samochód gaśniczy, który w środę trafił do strażaków, kosztował prawie 790 tysięcy złotych. Środki pozyskano od wojewody, prezydenta Elbląga, samorządów lokalnych i sponsorów.
       - Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powinien do Elbląga trafić ciężki samochód ratownictwa technicznego – zapewnia bryg. Jan Słupski, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP. – Złożyliśmy też wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup samochodu do ratownictwa drogowego. I mam nadzieję, że ten wniosek przejdzie merytoryczną ocenę, bo formalną już przeszedł. Będziemy też pomagać przy budowie nowej komendy, bo ta nie przystaje do dzisiejszych warunków. W ubiegłym roku oddano do użytku komendę w Szczytnie, w tym roku kończy się budowa placówki w Gołdapi, następny będzie Elbląg.
       W środę, jeszcze nieoficjalnie, odbył się pokaz projektu nowej elbląskiej strażnicy. Widział go jednak jedynie komendant. Dziennikarzom i większości strażaków nie było jeszcze dane zobaczyć, jak jest imponujący.
      
kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Strażacy! Rozliczcie polityków z obiecanek! Niech się zainteresują czymś oprócz partyjnych rozgrywek o stanowiska!
 • Strażacy niech policja wam odda honory bo to Wy się narażacie a te lenie spijają śmietankę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Morientes(2009-07-09)
 • Jednego nie rozumiem - w artykule napisano, że "stary samochód zabierał 2 tys litrów wody, nowy 5". Ta skania ma numer 25,czyli to ciężki samochód GCBA. 2000 l. wody mogło mieć GBA - i było to zapewne 21.Czy w tym momencie skania zastępuje GBA o numerze 21 i będzie jeździć do pożarów śmietników?
 • Z tego co zrozumiałem ze względu na możliwości techniczne docelowo wszystkie GBA w Elblągu maja zastąpić GCBA.
 • A tak btw. Co się stanie z GBA na podwoziu Stara?
 • No właśnie, dla JRG 2 przydałoby się coś nowego do gaszenia śmietników. Nie interesuj się chłopie numerami operacyjnymi jeżeli nie znasz przeznaczenia i szczegółowych parametrów auta. Odsyłam do "Wyposażenie techniczne w PSP"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rescue1(2009-07-09)
 • policja co chwile dostaje nowe zaprzegi a straz 1 scanie i swieto jest. .. cos nie tak jest !!!!! tepe spasione swiniaki woza sie zaprzegami i wielce mi wielka sluzba grgrgrgrgrgr jaki to wstyd byc polakiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ghghghgr(2009-07-09)
 • wydaje mi sie ze jakas nie dorobiana ta scania ! brak mi armatki wodnej na dachu!!!!! no chyba ze za duzo "amerykanckich" filmow ogladam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wrummmmmmmm(2009-07-09)
 • JRG 2 a ty wiekszych problemow nie masz????
 • do jrg2 ale ciołku z pożaru śmietnika samochód gaśniczy może by zadysponowany do innego pożaru głąbie !!!!!
 • Idąc za rozumowaniem mądrego Elmo do każdego pożaru śmietnika należałoby dysponować drabinę, ratownictwo chemiczne i ponton, bo przecież mogą być dysponowane do następnych zdarzeń. .. Dobrze, że Elmo na razie dysponuje jedynie żalaźniaki w piaskownicy - do czasu, aż zmoczy pieluchę i jest płacz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kuropatwa(2009-07-09)
 • samochód samochodem, ale jak braknie prądu to dopiero, ,straż ognista, ,. .. .gania z wiaderkiem po faze. ..
Reklama