UWAGA!

Podwórko niezgody

 
Elbląg, Podwórko niezgody
fot. WS

Otrzymaliśmy dziś (3 stycznia) maila od Czytelniczki zbulwersowanej stanem podwórka między budynkami w kwadracie ulic: Kosynierów Gdyńskich, Słoneczna, Trybunalska i Zielona. Postanowiliśmy sprawdzić faktyczny stan tego terenu i poprosiliśmy o komentarz Biuro Prasowe UM w Elblągu. Zobacz zdjęcia nadesłane przez Czytelniczkę.

„Mieszkam tuż obok ratusza przy ul. Kosynierów Gdyńskich 13. To, co widzicie Państwo na tych zdjęciach to "podwórko", a raczej bagno, które muszę pokonać aby dojść do klatki budynku w którym mieszkam. Może Państwa interwencja pomoże nam w wywalczeniu od miasta, bo to teren miasta, uporządkowania tego terenu i wprowadzenie zakazu parkowania aut na tym terenie, gdyż pierwotnie jest to plac zabaw dla dzieci” - pisze w mailu Czytelniczka.
       Za pośrednictwem rzecznika prasowego UM w Elblągu otrzymaliśmy oficjalne stanowisko ZBK w tej sprawie. Oto jego treść:
       "W odpowiedzi w sprawie zagospodarowania podwórza zlokalizowanego pomiędzy ulicami Trybunalska – Słoneczna – Kosynierów Gdyńskich – Zielona Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu uprzejmie informuje, że z terenu tego (działka nr 99/12 w obrębie 16) aktualnie administrowanego przez ZBK, korzystają mieszkańcy dziewięciu wspólnot mieszkaniowych, w tym 119 właścicieli lokali wyodrębnionych i 65 najemców. Wspólnoty te zostały wyodrębnione w granicach zabudowy budynków i zgodnie z przepisami ustaw tj. art. 32a ustawy o własności lokali oraz art. 209a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zobowiązane są do nabycia od gminy przyległych do swoich nieruchomości terenów w celu spełnienia wymogów przewidzianych dla działek budowlanych umożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych.
       ZBK reprezentujący we wspólnotach właściciela - Gminę Miasto Elbląg, do czasu nabycia terenów, proponował wspólnotom za pośrednictwem ich zarządców wydzierżawienie terenów za preferencyjną stawkę 1,22 zł za rok niezależnie od wielkości dzierżawionego terenu plus należny podatek od nieruchomości naliczany za metr kwadratowy powierzchni dzierżawionej, co pozwoliłoby na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami w sposób zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, szczególnie w zakresie remontu i budowy chodników, dróg dojazdowych, tworzenia nowych miejsc postojowych i renowacji lub tworzenia miejsc do odpoczynku (zieleńce, ławki, urządzenia zabawowe) oraz budowanie estetycznych i zamykanych altan śmietnikowych. Zarządca przygotował dla przedmiotowego terenu kilka koncepcji zagospodarowania, przy czym żadna z tych koncepcji w związku z ograniczoną powierzchnią nie przewiduje budowy placu zabaw. W ubiegłym roku na zebraniach sprawozdawczych wspólnoty w większości przypadków podjęły uchwały akceptujące wersję 4 zagospodarowania i wyraziły zgodę na wydzierżawienie terenu od gminy, przy czym zawarcie umów dzierżaw uwarunkowane jest uwolnieniem terenu od znajdujących się na nim tymczasowych obiektów (komórek i garaży) oraz uzyskaniem akceptacji Samorządu Elbląga dla pozyskania środków z Unii Europejskiej na modernizację w/w terenu w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga na lata 2014 –2020.

 


       W związku z obowiązkiem nałożonym na właścicieli ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zarządcy w imieniu wspólnot zawarli z ZBK umowy dzierżawy pod pojemnik (kontener) na śmieci. W ramach umowy wspólnoty zobowiązane są do utrzymania porządku i czystości terenu , na którym stoi śmietnik oraz terenu wokół śmietnika. Budowa zamykanej i estetycznej obudowy śmietnikowej, na postawienie której ZBK wyrazi zgodę, również winna być wykonana na koszt właścicieli – zgodnie z powyższymi przepisami. Odnośnie placu zabaw dla dzieci informujemy, że jego utworzenie możliwe byłoby w przypadku wprowadzenia tych zmian do przyjętej przez właścicieli koncepcji. Zmiany te jednak skutkowałyby zmniejszeniem i tak niewystarczającej liczby przyszłych miejsc postojowych.
       Informujemy również, że ZBK jako administrator terenu ponosi aktualnie koszty bieżącego utrzymania terenu, w tym w zakresie:
       a) koszenia z częstotliwością 3 razy w sezonie letnim,
       b) odśnieżania i posypywania piaskiem w okresie zimowym,
       c) regulowaniem opłat za tzw. „deszczówkę” na rzecz EPWiK Sp. z o.o.,
       d) doraźne prace porządkowe i konserwacyjne wykonywane przez osoby odpracowujące zaległości czynszowe,
       w których właściciele lokali wyodrębnionych nie uczestniczą. Nie ponoszą również opłat z tytułu podatku od nieruchomości gruntowej terenów przyległych, z których tak naprawdę korzystają. Modernizacja podwórek jest inwestycją bardzo kosztowną i wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych, na które ZBK nie posiada zabezpieczenia w swoim budżecie. Gmina Miasto Elbląg uczestniczyć będzie w kosztach modernizacyjnych w wysokości posiadanego we wspólnotach udziału.
       Podsumowując informujemy, że do czasu uregulowania wyżej wymienionych spraw ZBK realizować będzie zadania administratora terenu wyłącznie w przedstawionym powyżej zakresie".
       Oto oficjalne stanowisko ZBK. Czy się z nim zgadzają mieszkańcy budynków wokół spornego podwórka? Okazuje się, że nie do końca... W rozmowie z nami Czytelniczka powiedziała: - Jestem właścicielką lokalu należącego do jednej ze wspólnot wokół tego terenu. Nasze wspólnoty nie mogą tu nic zrobić, bo teren podwórka należy do Miasta. Jego fragment, który został ogrodzony, jest rzeczywiście wydzierżawiony przez jedną ze wspólnot. Jednak zdecydowana większość terenu należy do Miasta. Rzeczywiście, prawdą jest, że początkowo większość wspólnot wyraziła zgodę na wydzierżawienie terenu. Niestety, nie zostało to doprowadzone do skutku. Cała sprawa jest ciężka. Większość terenu należy do Miasta, więc my naprawdę nie możemy tam nic zrobić. Dookoła podwórka jest kilka wspólnot. Był też projekt Urzędu Miasta - nie naszych wspólnot - na zagospodarowanie tego terenu. Wspólnoty wyraziły zgodę na jedną z czterech koncepcji. Była to zgoda na zagospodarowanie przez Miasto, a nie na wydzierżawienie przez wspólnoty - kończy Czytelniczka.
       Sytuacja wygląda na niezwykle skomplikowaną. Z jednej strony jest ZBK, które twierdzi, że chce wydzierżawić teren wspólnotom mieszkaniowym. Z drugiej strony są właściciele lokali, którzy mówią, że początkowo wyrazili zgodę na dzierżawę, jednak nie doprowadzono tego do końca. W środku jest nieszczęsne podwórko... Błotniste, rozjeżdżone przez samochody, z leżącymi tu i ówdzie psimi odchodami, ze zniszczonym placem zabaw i z parkującymi pojazdami "gdzie się da". Atrakcyjny, lecz jak bardzo zaniedbany teren.
      

Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a jak cysiu mial na oknie 20 zestawow lampek choinkowych i jak to odpalil to mu korki wybuchly i firanka sie zapalila XD i nikt jakos afery nie robił na dzielnicy
 • Te podwórko wygląda jak obora dla świń .zróbcie coś z tym tu się przejść nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Czytelnik_MOBI_63792(2013-01-03)
 • Te podwórko wygląda jak obora dla świń .zróbcie coś z tym tu się przejść nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Czytelnik_MOBI_63792(2013-01-03)
 • a pod ratuszem tak ładnie zapraszam gumiaki we własnym zakresie.
 • a jak tam wchodzą do klatki przez strych z klatki obok.
 • a co z ulicą Mączną ?! Zapraszamy P. Nowaczyka w godzinach szczytu !!! Złote kalosze obowiązkowe!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mączna city(2013-01-03)
 • i to jest Polska własnie, niby Europa, a jak w Albanii.
 • Po co plac zabaw, teraz dzieci na komunię dostają quady to będą miały gdzie jeździć bo tor już mają.
 • ZBK płaci za koszenie trawy. Oglądam te zdjęcia i widzę że dobrze płaci bo skosili ją że tylko błoto zostało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  swoim czy obcym płaci ?(2013-01-03)
 • Znam te śpiewki. Niech ludzie sobie kupią podwórko, odremontują, a potem płacą podatki miastu. Tylko za co????
 • Chyba nigdy nie byłeś w Albanii. Tam już dawno tak nie jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Turysta EL(2013-01-03)
 • Nie lepiej jest z podwórkiem przy ulicy Traugutta. W czasie remontu jezdni stworzono tam piękny skrót - zresztą zgodnie z sugestią remontujących. Teraz pozostało błoto po kolana, koleiny i często chodnik zastawiony samochodami tak, że przejść nie ma jak. Prośby mieszkańców, by przywrócić stan pierwotny, nie przynoszą skutków. Owszem, można wydzierżawić teren od miasta i zrobić parking - na koszt wspólnoty i za zatrważającą kwotę ponad 200 tysięcy. Więc tutaj jest, jak jest. ..
Reklama