UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: czy możemy być jeszcze bardziej wolni od plastiku?

 Elbląg, Wałbrzych, miasto walczące z plastikiem
Wałbrzych, miasto walczące z plastikiem (fot. Paweł Marynowski / Wikimedia Commons [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Sondaż portElu

Czy samorząd elbląski powinien podjąć uchwałę zakazującą plastiku?
Tak, oczywiście, to byłby dobry krok. 42.2%
Nie, nie ma takiej potrzeby, lepiej wyłącznie edukować i zachęcać. 25.4%
Uchwałę trzeba podjąć, ale najpierw konieczne są działania przygotowujące elblążan do tego. 32.4%
Liczba głosów: 460. Sondaż został zakończony.

Wałbrzych zasłynął jako miasto walczące z plastikiem. Nieco ponad tydzień temu tamtejsi radni podjęli uchwałę, w której zakazuje się używania, sprzedawania, posiadania i udostępniania przedmiotów wykonanych z tego materiału na terenie obiektów i terenów miejskich (np. szkół czy bibliotek). To jednak nie koniec, wałbrzyski samorząd poszedł o krok dalej i postanowił wprowadzić zakaz sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy na terenie całego miasta. Ogólnopolskie media podkreślają, że to pierwsze, tak radykalne regulacje w Polsce. Czy Elbląg powinien pójść tym śladem?

O Wałbrzychu, mieście na prawach powiatu położonym w województwie dolnośląskim, gdzie – według oficjalnych informacji – żyje ponad 110 tys. mieszkańców, już w ubiegłym roku było głośno. To tam całkowicie zakazano – jak informuje oficjalny serwis miasta - "używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych" oraz "w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrzne, a dotowanych z miejskiego budżetu" (od 1 maja 2019 r.).

W ostatnich dniach stycznia radni wałbrzyskiej Rady Miejskiej przyjęli uchwałę, która idzie o krok dalej.

"Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach) rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli. Dlatego właśnie dziś Radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych z dniem 21 marca 2020 r. wprowadza zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.). Bardzo ważnym elementem przyjętej dzisiaj uchwały jest wprowadzenie na terenie całego miasta zakazu sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego" – poinformował Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

"To pierwsza tak daleko idąca regulacja w Polsce" – komentuje tę uchwałę Business Insider Polska, portal informujący m.in. o finansach, gospodarce, technologiach.

Jak jednak podkreślają władze tego miasta w tym wszystkim nie liczą się tylko nakazy oraz zakazy, ale i edukacja. Dlatego m.in. rozwieszono plakaty i billboardy zachęcające do zmiany przyzwyczajeń, uczniom szkół podstawowych przekazano ekologiczne bidony na napoje, a prezydent miasta rozdawał na ulicy bawełniane torby.

Elbląski samorząd także chce "miasta bez plastiku", kampania promująca tę ideę rozpoczęła się w październiku 2019 r. Na pierwszy plan wysuwają się dwa pomysły. W ratuszu zrezygnowano z małych butelek z wodą, wykonanych z tego materiału i zastąpiono je wodą przelewaną do szklanych karafek z większych, plastikowych butli wielokrotnego użytku. Odmówiono podawania kranówki, tłumacząc to "zagrożeniem bakteriologicznym" (więcej na ten temat w tekście "Kranówkę pijcie w domu, w urzędzie jej nie podadzą"). Inicjatywą o zdecydowanie pozytywnym wydźwięku było pozyskanie 80 pojemników do segregacji plastiku, które stanęły m.in. w elbląskich szkołach i obiektach sportowych. 

Edukacja jest ważna, ale czy nie nadszedł już czas na działanie dwutorowe? Czy miasto powinno podjąć uchwały porządkowe w zakresie używania plastiku i pójść w ślady Wałbrzycha? A może jeszcze za wcześnie? Zapraszamy do dyskusji.

mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego nie zrobia plastykowych opakowaz zwrtnych po napojach? Przeciaz zaraz problem sam by sie rozwiazal.
 • Uciekajcie z Elblaga to syf jakich malo
 • Nie można zakazać czegoś co de facto jest legalne! Handlowcy zamiast stosować się zaczną wymyślać nowe kruczki jak przepis obejść. Ludzi do ekologii trzeba zachęcać i im to umożliwiać i ułatwiać a nie kazać coś na siłę!! To będzie miało odwrotny skutek. Np każą mi na siłę segregować odpady, ale pojemniki na plastik są wiecznie przepełnione i nie mam gdzie ich wrzucać, więc zaprzestałem segregowania, poza tym śmieciarka przyjeżdża i wszystko i tak ładuje do jednego pojemnika.
 • Moim marzeniem jest by Elbląg stał się wolny od głupoty i komuszego betonu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  14
  Instruktor WOPR (2020-02-10)
 • Plastik to niektorzy mają w mózgu
 • @NieDlaUE - Oj nieznajomosc jak zbudowane sa smieciarki szkodzi. Smieiarki maja komory.
 • Wszystko zwrotne ,zmusić producętów i sklepy do skupu.....
 • Co z tego że np w Kauflandzie są torby papierowe jak wszystkie produkty które kupuję są w foliach, pieczywo dla przykładu bierze się w foliowej rękawiczce gdzie wcześniej były szczypce.
 • Tak.
 • biedoelblag zmieniamy nazwe miasta!
 • Dlaczego w ogóle pozwolono, aby w Polsce wprowadzono te wszystkie plastiki. ja od początku byłam przeciw, ale nikt nie chciał słuchać. ktoś zarobił na tym miliardy, zaśmiecając świat, więc niech teraz ci miliarderzy sprzątają lub płacą za sprzątanie, chociaż i tak wyrządzono tymi świństwami nieodwracalne szkody. kiedyś mleko, śmietana napoje były w szklanych zwrotnych butelkach, torebki i opakowania były papierowe i mogło tak zostać. odpowiadać powinni również ci, którzy pozwolili na sprowadzanie i produkcję takich rzeczy w Polsce A teraz najlepiej nas gnębić i podnosić cenę za śmieci. Żeby wymagać, najpierw trzeba stworzyć warunki, a nie coś narzucać, coś zakazać, ale radźcie sobie sami. trudno w kuchni trzymać pięć worków na odpady. zróbcie zsypy z pięcioma wlotami w każdym bloku i wtedy wymagajcie segregacji!!!!!
 • I kilka lat dziennikarstwa oraz erasmus się w końcu przydaje. Głęboki analityczny tekst. Takich potrzeba na tej stronie! A sonda do nabijania klików to tak tylko przez przypadek Hashtagi: #elblascydziennikarze
Reklama