UWAGA!

Pomniki przyrody do liftingu i pod lupą

 Elbląg, Projekt układu wiązań jednego z drzew przy ul. Poświatowskiej.
Projekt układu wiązań jednego z drzew przy ul. Poświatowskiej. Fot. z dokumentacji postępowania

Mieszkańcy ostatnio baczniej przyglądają się temu, co dzieje się z drzewami w Elblągu. Odnotujmy więc, że planowane są działania dotyczące kilku elbląskich pomników przyrody. Jakie konkretnie?

Dwa postępowania dotyczące elbląskich pomników przyrody ogłosił ostatnio Urząd Miejski w Elblągu. Jedno dotyczy pielęgnacji trzech drzew przy ul. Haliny Poświatowskiej, drugi opinii dendrologicznej dot. dwóch drzew przy ul. Mickiewicza i Sienkiewicza.

Pielęgnacja czeka trzy dęby szypułkowe na obszarze parku podworskiego przy ul. H. Poświatowskiej 1 w Elblągu. Pierwsze drzewo ma m.in. przejść cięcia korygujące zmniejszające parametry korony, wszystkie czeka natomiast montaż wiązań, odciążenie pojedynczych konarów i gałęzi, cięcia sanitarne i cięcia korygujące pojedyncze gałęzie i konary sąsiednich drzew będących w kolizji z koronami drzew pomnikowych.

Opinia dendrologiczna ma dotyczyć 20-metrowego grabu pospolitego na terenie SP nr 4, druga – 26-metrowego orzecha czarnego na terenie I LO. Termin składania ofert w obu postępowaniach upływa 12 lipca.

Jak dowiedzieliśmy się w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, w granicach administracyjnych miasta jest 65 pomników przyrody, to drzewa lub głazy, przy czym niekiedy jako jeden pomnik przyrody liczona jest grupa drzew lub głazów.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ogłowić te paskudne drzewa do "pały". Dopiero wtedy będą odpowiednio wypielęgnowane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  12
  GłębokaMyśl(2023-07-10)
 • To ogławianie drzew w Elblągu jest straszne.
 • A nie jest straszne, to co dzieje się w lasach?
 • @dzięcioł - Człowiek starzeje się i..... umiera. Drzewo rośnie długo ( w zależności od gatunku nawet BARDZO długo) Pomniki przyrody są BARDZO na miejscu, ale dajmy mu starzeć się z godnością!!!! Co powiedzą rodzice dzieci, które zabił konar pomnika przyrody? Nie kieruję tej wypowiedzi do ludzi rozumnych...
 • To nic nie da, poki rządzi ta skorumpowana ekipa w Warszawie, drzewa będą rżnięte na potęgę.
 • Ciekawe jak to się stało, że żadna organizacja ekologiczna oraz inne kompetentne służby ochrony środowiska nie podjęły działań wyjaśniających czy wycięcie drzewostanu na Mierzei Wiślanej nie nastąpiło z naruszeniem prawa. Ponadto jak dotąd nie ma oceny w jakim zakresie działania te nie spowodowały negatywnych skutków w systemie miescowej przyrody. A przecież czujność ekologów oprócz tego zjawiska na Mierzei, jak dotąd była widoczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Pralas(2023-07-10)
 • @dzięcioł - Jest
 • Trzeba dać zarobić miejskim spółkom (ZZM). Wycinają bezmyślnie zdrowe drzewa np. coraz rzadziej występujące graby, rachityczne resztki przy ul. Legionów. A kiedyś było tu ładnie.
 • Ile znasz przypadków dzieci-ofiar posuszu spadającego z pomników przyrody ( drzew ) ? A ile znasz przypadków dzieci-ofiar przemocy domowej i personeli naziemnych ? No i nikt nie twierdzi, że posuszu nie można usuwać...
 • Najlepiej na pielęgnacji drzew zna się nadleśnictwo- oni mają jak nikt w tym wprawę, podstawowe wyposażenie -piła łańcuchowa. Kto nie wierzy to zapraszam na Wysoczyznę lub Bażantarni.
Reklama