UWAGA!

Potrzebują remontu, by być znowu w formie

 
Elbląg, Formy przestrzenne czekają na pomoc
Formy przestrzenne czekają na pomoc (fot. A)

Formy przestrzenne od lat nie są w formie. Zżera je rdza, odpada z nich farba. Naturalna degradacja dzieł, które powstały z połączenia sił artystów i robotników z jednej strony, a z drugiej "zamachy" wandali. Prasa już w latach 60. XX w. donosiła, że "Na formie węgierskiego plastyka Gyarmathy'ego, ktoś umieścił kosz metalowy na śmieci, a przy al. Tysiąclecia połamano jeden z elementów formy Kajetana Sosnowskiego". Kolejne dekady przynosiły kolejne zniszczenia. Teraz możemy uratować unikatową galerię na świeżym powietrzu. Wystarczy oddać głos w Budżecie Obywatelskim. Czas ucieka, formujmy szyki.

Remonty dróg i chodników, nowe parkingi i place zabaw – tego elblążanie chcą zawsze. Jednak w tym roku do Budżetu Obywatelskiego wpłynęły również wnioski nieco bardziej oryginalne, m.in. projekt "Renowacja form przestrzennych". W sumie od 1965 do 1986 powstało 51 abstrakcyjnych rzeźb z metalu, które dziś są tak bardzo charakterystyczne dla Elbląg. Ale niszczeją i wymagają odnowy. W 2015 r. z okazji jubileuszu Biennale Form Przestrzennych kilkanaście form przeszło lifting.
       Budżet operacji - jak informowała wówczas Beata Branicka z Galerii EL - wynosił 20 tys. złotych, ale kwota ta uległa zwiększeniu. W czasie prac okazało się bowiem, że uszkodzenia się poważniejsze niż wyglądało to na pierwszy rzut oka. Formy zostały poddane czyszczeniu, zostały zabezpieczane przed korozją i pomalowane. W niektórych przypadkach konieczna była rekonstrukcja.
       - W ubiegłym roku rozpoczęliśmy renowację rzeźb, które najbardziej potrzebowały naszej ingerencji - mówi dziś Beata Branicka. - Niestety, skromne środki, którymi dysponowaliśmy nie pozwoliły na dokończenie prac . Zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę cały zbiór form potrzebuje pilnych napraw lub przynajmniej odświeżenia. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o oddanie głosu na wniosek nr 8.
       "Renowacja form przestrzennych" znalazła się na liście inicjatyw ogólnomiejskich i opiewa na kwotę 20 tys. zł.
       Żeby oddać głos:
       - wystarczy wejść na stronę internetową BO
       - wybrać swój okręg (jeżeli nie wiesz do jakiego należysz sprawdź)
       - zagłosować na wybrany projekt ze swojego okręgu lub przejść do zakładki "Inicjatywy ogólnomiejskie"
       - zaznaczyć pozycję nr 8
       - podać swoje dane.
      
       I to wszystko. Głosować można do 10 października.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie podoba mi się, że muszę ujawniać wszystkie moje dane osobiste, które mogą dostać się w niepowołane ręce. Wystarczyłby NIP albo PESEL.
 • tylko i wyłącznie może nam pomóc skup złomu!!!
 • @Kat.Na.Idiotów - czy Idiota na kata?
 • Z rok temu formy przestrzenne które były w dobrym stanie poddali piaskowaniu a potem pomalowali tylko farbą podkładową. W efekcie wszystkie te formy są dziś pokryte rdzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  qwefghj(2016-10-06)
 • Są formy które mimo, że abstrakcyjne można od razu polubić. Ale niektóre. .. no cóż. Tej ze zdjęcia z gąsienicami od czołga, czy też innego pojazdu nigdy nie kumałem. Będąc dzieciakiem zapytałem nawet rodziców o co chodzi i nikt nie potrafił mi wyjaśnić, a moja dziecięca wyobraźnia nie przełamała wyobraźni artysty tego dwuwymiarowego, gąsienicowego dzieła z felgami po lewej.
 • Podobno jak ktoś nie ma talentu to wymyśla taką pseudo -sztukę :) Formy przestrzenne lub Hip-hop
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  nietrawie(2016-10-06)
 • Proponuję aby Pani z Galerii przyjechała do Parku Kajki i obejrzała odnowioną przed Biennale formę. Lato nie minęło a forma znowu ma rdzę. Może warto byłoby się temu przyjrzeć?Robić coś porządnie albo wcale nie zaczynać.
 • Te formy to jedna z charakterystycznych cech Elbląga. Jeśli znikną formy, to zostanie już tylko bieda gospodarcza i umysłowa mieszkańców miasta.
 • Te ciekawsze przenieść do jakiegoś parku i PORZĄDNIE zabrać się za ochronę antykorozyjną. Te mniej atrakcyjne bądź poważnie zniszczone usunąć. Te formy to duch dawnych lat, jak post-zamechowskie hale B na Grunwaldzkiej. Nie ma co się tak rozczulać. Złom to złom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  młody_inzynier(2016-10-07)
 • kto pozwolił pomalować "żubra" przy placu słowiański na biało!? od początku był czarny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  SKANDAL(2016-10-07)
Reklama