UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pożegnanie Ryszarda Tomczyka: "Był człowiekiem wielu talentów"

 
Elbląg, Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona do kolumbarium
Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona do kolumbarium (fot. Michał Skroboszewski)

Dzisiaj na cmentarzu komunalnym Dębica rodzina, przyjaciele, działacze kultury i przedstawiciele władz pożegnali Ryszarda Tomczyka, znanego pedagoga, twórcę kultury, honorowego obywatela Elbląga. Zobacz zdjęcia.

Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona w kolumbarium obok prochów pierwszej żony elbląskiego artysty. W ostatniej drodze zmarłemu kilkanaście dni temu twórcy towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, działacze kultury i przedstawiciele władz Elbląga. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w świeckim obrządku. 

- Miał spełnione życie, bo żył tak jak chciał. Jego żywiołem była praca, jego przyjaciel Witek powiedział, że to był tytan pracy. Praca była jego radością, jego potrzebą i źródłem satysfakcji. Był aktywny do samego końca. Planował namalowanie następnych obrazów i napisanie kolejnych książek. Pomysłów miał tyle, że starczyłby mu na całe następne dwa życia – mówiła podczas pożegnania Alina Banach, druga żona artysty.

  Elbląg, Ryszard Tomczyk z żoną Aliną podczas ostatniej swojej wystawy w Galerii El - wrzesień 2017 r.
Ryszard Tomczyk z żoną Aliną podczas ostatniej swojej wystawy w Galerii El - wrzesień 2017 r. (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

– Mój Rysiu był człowiekiem wielu talentów, obdarzonym ogromnymi zdolnościami. Był nauczycielem, który pozostawił pamięć w sercach i umysłach swoich uczniów. Był działaczem społecznym, animatorem kultury. Galeria EL przez niego prowadzona stała się ważnym ośrodkiem w kraju i za granicą. Nade wszystko był pisarzem, malarzem. Jestem przekonana, że jego twórczość stanowi trwały wkład w polską kulturę. Był wiernym przyjacielem, nie oceniał ludzi według majątku, znaczenia, ale tego, jakimi byli ludźmi. Związał się z Elblągiem, większość swojego życia spędził w tym mieście. tworzył jego historię i był jej dokumentalistą. Nikt kto się będzie zajmował historią Elbląga, życiem w Elblągu, kulturą, nie będzie mógł ominąć książek, które napisał mój mąż – mówiła żona Ryszarda Tomczyka. - Poznaliśmy się na pierwszym roku studiów, a spotkaliśmy się ponownie po kilkudziesięciu latach, u zmierzchu życia. Postanowiliśmy ostatnie lata spędzić razem. Rysiu był opiekuńczym i czułym mężem, a także interesującym towarzyszem życia. Dziękuję Ci Rysiu za 9 lat przeżytych razem... - mówiła.

Ryszard Tomczyk zmarł w wieku 89 lat. Jego zasługi dla elbląskiej kultury przypominaliśmy w tym artykule.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama