UWAGA!

Pożegnanie Ryszarda Tomczyka: "Był człowiekiem wielu talentów"

 Elbląg, Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona do kolumbarium
Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona do kolumbarium (fot. Michał Skroboszewski)

Dzisiaj na cmentarzu komunalnym Dębica rodzina, przyjaciele, działacze kultury i przedstawiciele władz pożegnali Ryszarda Tomczyka, znanego pedagoga, twórcę kultury, honorowego obywatela Elbląga. Zobacz zdjęcia.

Urna z prochami Ryszarda Tomczyka została złożona w kolumbarium obok prochów pierwszej żony elbląskiego artysty. W ostatniej drodze zmarłemu kilkanaście dni temu twórcy towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, działacze kultury i przedstawiciele władz Elbląga. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w świeckim obrządku. 

- Miał spełnione życie, bo żył tak jak chciał. Jego żywiołem była praca, jego przyjaciel Witek powiedział, że to był tytan pracy. Praca była jego radością, jego potrzebą i źródłem satysfakcji. Był aktywny do samego końca. Planował namalowanie następnych obrazów i napisanie kolejnych książek. Pomysłów miał tyle, że starczyłby mu na całe następne dwa życia – mówiła podczas pożegnania Alina Banach, druga żona artysty.

  Elbląg, Ryszard Tomczyk z żoną Aliną podczas ostatniej swojej wystawy w Galerii El - wrzesień 2017 r.
Ryszard Tomczyk z żoną Aliną podczas ostatniej swojej wystawy w Galerii El - wrzesień 2017 r. (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

– Mój Rysiu był człowiekiem wielu talentów, obdarzonym ogromnymi zdolnościami. Był nauczycielem, który pozostawił pamięć w sercach i umysłach swoich uczniów. Był działaczem społecznym, animatorem kultury. Galeria EL przez niego prowadzona stała się ważnym ośrodkiem w kraju i za granicą. Nade wszystko był pisarzem, malarzem. Jestem przekonana, że jego twórczość stanowi trwały wkład w polską kulturę. Był wiernym przyjacielem, nie oceniał ludzi według majątku, znaczenia, ale tego, jakimi byli ludźmi. Związał się z Elblągiem, większość swojego życia spędził w tym mieście. tworzył jego historię i był jej dokumentalistą. Nikt kto się będzie zajmował historią Elbląga, życiem w Elblągu, kulturą, nie będzie mógł ominąć książek, które napisał mój mąż – mówiła żona Ryszarda Tomczyka. - Poznaliśmy się na pierwszym roku studiów, a spotkaliśmy się ponownie po kilkudziesięciu latach, u zmierzchu życia. Postanowiliśmy ostatnie lata spędzić razem. Rysiu był opiekuńczym i czułym mężem, a także interesującym towarzyszem życia. Dziękuję Ci Rysiu za 9 lat przeżytych razem... - mówiła.

Ryszard Tomczyk zmarł w wieku 89 lat. Jego zasługi dla elbląskiej kultury przypominaliśmy w tym artykule.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama