UWAGA!

Pracowników prośba o ciepło

Jak efektywnie pracować, kiedy w miejscu pracy jest przeraźliwie zimno? Od około trzech miesięcy na chłód skarżą się pracownicy sklepów z galerii znajdującej się przy elbląskim Kauflandzie. Temperatura spadała tam nawet do 8 stopni Celsjusza.

Zdaniem pracowników, winne jest zbyt słabe ogrzewanie a także sama konstrukcja obiektu. Na obu końcach kilkudziesięciometrowej galerii znajdują się wielkie drzwi, przez które niemal bez przerwy wchodzą lub wychodzą klienci - i wpada chłód: - Jest tragicznie zimno - mówią. - Odbija się to na naszym zdrowiu, bo wszyscy jesteśmy zaziębieni i nie możemy się wyleczyć. Pisaliśmy prośby i petycje do dyrekcji Kauflandu, ale na razie nie przyniosły one efektów.
     Zdesperowani ludzie prosili o pomoc państwową inspekcję pracy. Jej szef, Eugeniusz Dąbrowski zapewnia, że inspekcja sprawą się zajęła. - Kaufland przeprowadził ekspertyzę tzw. kurtyn cieplnych, zamontowanych nad drzwiami urządzeń, które nawiewają ciepło - wyjaśnia. - Okazało się, że kurtyny co prawda działają, ale ich moc jest niewystarczająca. Po naszej interwencji zostały zamontowane jeszcze dwa dodatkowe urządzenia, jednak i to nie przyniosło spodziewanej poprawy, dlatego nakazaliśmy ich gruntowną modernizację.
     Rzecznik sieci Kaufland Marcin Knapek obiecuje, że w galerii wkrótce zrobi się cieplej. - Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Wraz z generalnym wykonawcą obiektu oraz firmą, która wykonała instalację wentylacyjną, prowadzimy intensywne działania zmierzające do rozwiązania problemu. Mamy nadzieję, że efekt tych prac będzie odczuwalny w ciągu najbliższych kilku dni - zapewnia rzecznik.
     Eugeniusz Dąbrowski przypomina, że za warunki pracy odpowiedzialny jest pracodawca, w tym wypadku właściciele stoisk. - Dziś wydajemy im formalne nakazy zadbania o ogrzewanie. Dodam, że po naszej interwencji Kaufland wydał pracodawcom grzejniki elektryczne, ci nie chcą ich jednak instalować ze względu na dodatkowe koszty - zauważa inspektor.
     Atak syberyjskich mrozów sprawił, że elbląska PIP miała dziś pełne ręce roboty. Z powodu zimna inspektorzy nakazali zamknięcie jednego z wielkich sklepów, w którym było zaledwie 6,2 stopnia Celsjusza oraz zakład stolarski w Nowym Polu. Nakazy zapewnienia odpowiedniej temperatury wydali też wobec prawie wszystkich elbląskich sklepów sieci Biedronka.
     - W pomieszczeniach biurowych, sklepach i tam, gdzie wykonywane są lżejsze prace, nie powinno być mniej niż 18 stopni, a w miejscach, w których wykonuje się pracę fizyczną, nie może być mniej niż 14 stopni powyżej zera - przypomina Dąbrowski. - Jeśli odchylenia od normy są nieznacznie, wydajemy nakaz dostosowania się do przepisów, jeśli jednak temperatury są rażąco niskie, mamy prawo nakazać wstrzymanie pracy do czasu zapewnienia właściwej temperatury.
     
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Jeśli odchylenia od normy są nieznacznie, wydajemy nakaz dostosowania się do przepisów, jeśli jednak temperatury są rażąco niskie, mamy prawo nakazać wstrzymanie pracy do czasu zapewnienia właściwej temperatury." Tzn zwolić a na wiosne zatrudnic nowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prezes(2006-01-23)
 • a jak wygląda sytuacja w szkołach?? czy temperatura tam jest odpowiednia?? skoro w zeszłym tygodniu w szkole nr 12 były skrocone lekcje z powodu temp.13stopni to co sie dzieje teraz przy takich mrozach>????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2006-01-23)
 • Na Poczcie na holu jest zimno , dziewczyny marzna :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Luisssa(2006-01-23)
 • co wy gadacie 8 stopni i sie podniecacie pomyslcie jak chlopaki w alstomie pracuja na hali w temp.-11
 • W kauflandzie - dyrekcja zapewnia ze w ciagu kilku dni sytuacja sie poprawi - LICZAC CHYBA NA TO ZE TEPERATURA NA DWORZU WZROSNIE DO 0 albo i wiecej na PLUSIE !!!!
 • w han yang zas na warszawskiej na niektorych halach jest 2*c
 • Kafuland scierwo, w Carrefourze za to jest ok.:)
 • na poczcie w holu marzną???? to kpina! tam zawsze jest cieplutko jak w ulu, a panie siedzą w krótkich rękawkach, bądź w cienkich bluzeczkach. Niech ubiorą na siebie 4 warstwy (tak jak na np.) to im będzie ciepło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cebulka(2006-01-24)
 • a może i do leclerca trzeba się przejść i tam sprawdzić temperaturkę, kasjerki na kasach marzną, bo nad głowami mają włączone zimne nawiewy, tak samo jak na działach świeżych....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracownica(2006-01-24)
 • a jakie sa normy przy pracy na zewnatrz budynkow ??? np. praca listonosza ?
 • w jednej hali która wymajmuje znana firma A.... wczoraj było -10 i przewielebny odwołał nam zajęcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmarźlak(2006-01-24)
 • Kocham zime, umierają robaki na dworzu i w moim organiżmie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bałwan(2006-01-24)
Reklama