UWAGA!

Przeczytaj i... odetchnij głęboko

Elbląg, To tylko mgła
To tylko mgła (fot. PS).

Są w Elblągu trzy stacje pomiarowe - przy ul. Kalenkiewicza, Zajchowskiego i Hetmańskiej. Od ponad 25 lat mierzą one zanieczyszczenia powietrza. Zobacz, jakie jest elbląskie powietrze? Gdzie i kiedy było w 2007 najbardziej zanieczyszczone.

Trzy stacje monitoringu powietrza wyposażone są w stanowiska pomiarowe dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz pyłu, czyli podstawowych zanieczyszczeń powietrza. Pomiary prowadzone są każdego dnia, przez całą dobę.
     
     Pył
     Głównym źródłem pyłu są w Elblągu piece domowe i przemysłowe spalające paliwa stałe, zwłaszcza węgiel, i to te z małych, lokalnych kotłowni, nieposiadające żadnych filtrów, a także źle wyregulowane silniki samochodowe.
     Najgorsze wyniki, jeśli chodzi o średnioroczne stężenie pyłu, uzyskano przy ul. Hetmańskiej, w pobliżu jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Elblągu - 13,3 mikrogramów na metr sześcienny. Jednak, podobnie jak w latach ubiegłych, średnioroczne stężenie pyłu pozostawało poniżej stężenia dopuszczalnego, które wynosi 40 mikrogramów na metr sześcienny.
     Najwyższe stężenie pyłu w powietrzu występuje zawsze w sezonie grzewczym, gdy notuje się najniższe temperatury powietrza - wtedy w piecach spala się większe ilości paliw. W ubiegłym roku najbardziej zanieczyszczone pyłem powietrze było w Elblągu 23 listopada i 15 grudnia.
     
     Dwutlenek siarki
     Tu, podobnie jak w przypadku pyłu, głównym źródłem zanieczyszczenia są w Elblągu piece domowe i przemysłowe spalające węgiel kamienny zawierający siarkę. Jest ich coraz mniej, bo od wielu lat średnioroczne stężenia dwutlenku siarki w Elblągu są bardzo niskie. Największe - na stanowisku przy ul. Hetmańskiej, wyniosło 1,5 mikrograma na metr sześcienny przy stężeniu dopuszczalnym wynoszącym 20 mikrogramów na metr sześcienny.
     Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki, najgorszymi dniami w ubiegłym roku były w Elblągu 22 i 23 grudnia.
     
     Dwutlenek azotu
     Jego źródłem jest komunikacja samochodowa i energetyka. Także stężenie średnioroczne dwutlenku azotu na terenie Elbląga nie przekracza wartości dopuszczalnej. Od czterech lat najwyższe stężenia tego zanieczyszczenia notuje się na stanowisku przy ul. Kalenkiewicza, a w 2007 stężenie średnioroczne wyniosło tu 25,6 mikrogramów na metr sześcienny, przy dopuszczalnym 46 mikrogramów metr sześcienny.
     Najgorsze dni ( najwięcej dwutlenku azotu w powietrzu) to w 2007 r. 24 marca i 15 grudnia.
     
     Można więc stwierdzić, że możemy bez obaw oddychać elbląskim powietrzem, tym bardziej, że jego zanieczyszczenie - niewielkie - jeszcze systematycznie spada. Najszybciej - dwutlenkiem siarki. W 1993 r. średnioroczne zanieczyszczenie nim dla całego miasta wynosiło 11,6 mikrogramów na metr sześcienny, w zeszłym roku - 1,1 mikrograma na metr sześcienny.
     Średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłem najwyższe w ostatnich latach było w 1996 r. - 27,5 mikrogramów na metr sześcienny, w ubiegłym roku 10,1 mikrogramów na metr sześcienny.
     Jedynie zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu w zasadzie się nie zmienia, a nawet wykazuje niewielką tendencję wzrostową. W 1993 r. średnioroczne zanieczyszczenie wynosiło 20,3 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, w roku ubiegłym - 21,9 mikrogramów na metr sześcienny.
     
     Na podstawie opracowania Mirosławy Laskowskiej z Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jak widzę w nocy wyrzuty dymów w gazowni, to aż mnie serce boli - mixer
 • .. .te mixer. .. gazownia w elblągu to tylko biura :), poza tym od ponad 30 lat nie produkuje się gazu tylko dostarcza rurami, ale widac lubisz podjudzać :)
 • Wszystko, co podaje do wiadomosci SANEPID to bzdura - wedlug ich "pomiarow" poziom skazenia chemicznego w Zalewie Wislanym nie przekracza norm a mikrobiologicznie tez jest nie najgorzej:-))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Brrrrrrrr(2008-04-25)
 • Zgadzam się, takie badania publiczne robi się dla uspokojenia ludności. Wystarczy że jeden autobus ruszy z przystanku i już zostaje chmura sadzy na ludziach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Isaura(2008-04-25)
 • to zróbcie swoje a nie podjudzacie jak pojęcia nie macie o badaniach to lepiej nie róbcie z siebie idiotów
 • Szanowni Państwo czy na Modrzewinie prowadzi się badania powietrza na zawartośc siarkowodoru, amoniaku, metanu, gazy te powstają z rozkładajacych się 10 mln m sześciennych scieków zdeponowanych w Zatoce Elblaskiej, uwalniają się okresowo podczas sztormów. Więcej na stronie rafzen. pl Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2008-04-25)
 • wszystko z kominów, a na Hetmańskiej wszyscy mieszkańcy pala wpiecach, stad te wyniki, bha, bha, bha, bha, bha, bha, . .. .. mowicie co chcecie ale jest taka ulica, m gdzie zima nie można normalnie odychac, zadnych maszynek do pomiarów nie trzeba, jest tak z 20 domków jednorodzinnych, czym ci ludzie palą nie wiem, ale smród jest taki, że gdy jade samochodem nie da sie wytrzymac, a mieszkac tam to masakra,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2008-04-25)
 • Mixer to takie urządzenie, które miesza. Jednak, że boli go serce to się nie dziwię. Wystarczy popatrzeć na rachunki za gaz. Gdyby ceny gazu były niższe to kierowca też by się nie dusił, bo mieszkańcy tych przykładowych domków grzaliby chałupy gazem. Ale jeśli to co zarobisz w tym biednym Elblągu zabiera dystrybutor gazu to są dwa wyjścia albo być na bezrobociu i palić byle czym, albo zamarznąć z zimna. Strach pomyśleć co będzie po wejściu euro. Dobrze, że z miasta wyprowadzili Zakł. Mięsne. Pamiętacie jak kiedyś tam śmierdziało?
 • Jeśli chodzi o sprawy śmierdzące to panie kierowco; jak tam Pana samochodzik?A fajny smród polecam na ul Grunwaldzkiej przy Dębowej. Wodociągowa stacja, tam to dopiero śmierdzi. Dzieci w pobliskim przedszkolu to mają taki ubaw, że hej. A jadąc w tym czasie tramwajem lub autobusem możesz Pan dowolnie g a z o w a ć. Sanepidzie zainteresuj się tym.
 • Temat widzę nie idzie. A niech nas trują. Mniejszy apetyt. będziemy mniejsi do trumny. Wszystko zwalimy na Czarnobyl.
 • Co tam Hetmańska. Mój znajomy na Przyjaźni pali zimą stare gumowce, opony, kawałki papy ścinki z pewnego zakładu prod. mebli - cudownie nasączone płyty MDF i inne. Tu jest dopiero dwuczadek ohydoru! Kot sąsiada pewnego razu wyszedł odlać się na śnieg i już więcej nie wrócił. Znaleziono go później w okolicach schroniska aż na Króleweckiej!!! A sąsiadowi tak zawiasy pordzewiały, że po zimie garażu nie mógł otworzyć!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  allrund smoła(2008-04-27)
 • a co zrobic jak pala w piecach odpadami płyt stolarskich- smród nie do wytrzymania!
Reklama