UWAGA!

Przez rondo do Kaliningradu

Mamy Rondo Compiegne, będziemy mieli Rondo Kaliningrad. Radni zdecydowali, że nazwę rosyjskiego miasta partnerskiego Elbląga będzie nosić skrzyżowanie u zbiegu alei Grunwaldzkiej i ulicy Druskiej. Nie przyjęli propozycji, by nosiło nazwę Solidarności.

- W Elblągu jest już plac Solidarności, w centrum miasta, w miejscu historycznym, godnym i odpowiednim, na którym znajduje się Pomnik Ofiar Grudnia ’70. Sam jestem członkiem Solidarności i cieszę się, że taki plac jest – argumentuje Marek Pruszak, radny PiS, przewodniczący komisji nazewnictwa ulic. – Rondo w sensie geodezyjnym też jest placem, a więc byłby w mieście dwa place o tej samej nazwie. Komisja nazewnictwa ulic przyjęła strategię nadawania nazw rondom od miast partnerskich. Chcieliśmy być konsekwentni, a że to rondo jest na wylocie drogi, która prowadzi do Kaliningradu, komisja zaakceptowała propozycję prezydenta, by tak uhonorować naszą współpracę z tym rosyjskim miastem, pomijając wszelkie zaszłości.
     To drugie „partnerskie” rondo w Elblągu. Pierwsze – u zbiegu ulic Traugutta i Nowowiejskiej – nosi nazwę Compiegne, miasta partnerskiego we Francji, gdzie istnieje już Rondo Elbląg.
Joanna Kostańczuk - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dla nieznajacych francuskiego napisze ze Rondo Elblag w tlumaczeniu brzmi: Carrefour de Elblag ;) taka ciekawostka
 • Niech radni najpierw zasięgną informacji od czego jest nazwa Kaliningrad i kto to był towarzysz Kalinin,a później robią z siebie kret...w.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hugo Viana(2007-09-21)
 • Dla bezmózgowców radnych pl.wikipedia.org
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hugo Viana(2007-09-21)
 • Gdyby ktos nie wiedzial kim byl Kalinin i kogo uswietniamy w naszym miescie pl.wikipedia.org Wstyd !!!
 • Proszę opublikować nazwiska radnych którzy byli za taką nazwą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2007-09-21)
 • to może od razu "Dzielnych NKWD strzelających w Katyniu", Kalinin kazał zabijac Polaków, dziś w lblągu pogrobowcy komuny jego imieniem nazywają w mieście rondo, ludzie czy w tej Polsce nigdy nie będzie normalnie, skad sie biorą w tym mieście tacy głupole, skąd ta durnota, czy to jakaś zaraza?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dramat(2007-09-21)
 • rada miasta do dymisji, wnioskodawca tego szokującego pomysłu do Sądu za pochwalania ludobójców, to rondo nie może sie tak nazywac to obelga dla ofiar i dla wszystkich Polaków, prócz radnych elblaga oczywiscie,
 • który z tych dróg prowadzi do Królewca? zagadka? pewnie dla tego Pana wszystkie drogi prowadza do Kalinigradu, każda droga w Polsce tam prowadzi, wstyd i hańba dla Elbląga,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec zszokowany(2007-09-21)
 • ok, niech będzie, ale razem z takim pomnikiem: Kalinin strzela z rewolweru w tył głowy polskiego oficera albo policjanta, to pewnie tak to wymyślili radni, a wy sie wściekacie, radni to bardzo mądrzy ludzie, iq średnio to bedzie na pewno powyżej 75, a może nawet i 77
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wizjoner(2007-09-21)
 • Akurat dzisiaj wchodzi na ekrany film Wajdy "Katyń"Post mortem.Radzę sobie przetłumaczyć ten drugi człon tytułu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hugo Viana(2007-09-21)
 • ciekawe kto ich wsadził na tą minę? teraz tylko czekać az jakis dzienniakrzyna z TV obsmaruje Elbląg przed całą Polską,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realny(2007-09-21)
 • "Rondo w sensie geodezyjnym" - a cóż to za zadziwiająca figura pojęciowa, któż to wymyślił - co to znaczy? Co do nazwy ronda - toż to sprawa oczywista - nasze władze składają hołd siepaczom rewolucji jedynie słusznej. Zawsze to robili - więc skąd to zdziwienie w narodzie? Śpijcie dalej może się obudzicie jak zapukają do was smutni panowie. • Nihil novi sub sole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-09-21)
Reklama