UWAGA!

Przystanek historia przy Mierosławskiego

 
Elbląg, Przystanek historia przy Mierosławskiego

- Przystanki Historia powstają najczęściej w miejscach, w których nie ma siedzib ani delegatur Instytutu Pamięci Narodowej – wyjaśniał na początku roku Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN. - Podjęliśmy decyzję, że taki przystanek powstanie w Elblągu. Początkowo wskazywano na lokalizację w Galerii EL, ale otwarcie nastąpi 9 listopada w klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego.

Plany się opóźniały, bo...:  - Zmiana legislacyjne w IPN (nie w sensie negatywnym, a raczej rozumiane jako potrzeba dostosowania instytucji do nowych zasad) oraz pewne problemy logistyczno - organizacyjne w samym Elblągu spowalniają naszą misję. Niemniej otworzymy nasz punkt w Państwa mieście - zapewniał w sierpniu Karol Nawrocki.
       Teraz jest konkret. W Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu każdy znajdzie coś dla siebie. Będą tu prowadzone lekcje i warsztaty dla uczniów, organizowane wernisaże, szkolenia dla nauczycieli, pokazy filmów, a także spotkania z badaczami i świadkami historii.
       Otwarcie nastąpi 9 listopada, ale wcześniej, 7 listopada w klubie przy Mierosławskiego odbędzie się promocja książki IPN "Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1944–1956)". Później, bo 1 grudnia z kolei wykład o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce (Arkadiusz Kazański, IPN Gdańsk), a 20 grudnia wykład o masakrze grudniowej w 1970 r. (Bartosz Januszewski, IPN Gdańsk). O terminach spotkań będzie można przeczytać na stronie internetowej gdansk.ipn.gov.pl (dział aktualności).
      
       IPN zaprasza na otwarcie Przystanku Historia w Elblągu. 9 listopada o godz. 17. Wstęp wolny.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kolejna odsłona pisowych chciejstw w historii. .. .. mimo faktu wymordowania ponad 200 000 Polaków przez ukraińskie UPA ograniczyli się do, ,motykowych danych, ,. .. .teraz to dopiero dadzą, ,czadu, ,. .. ..
 • Czy już obwieszono plakatami cały Elbląg, żeby poszli zobaczyć prezesa, Jarosława Wielkiego, który obalił komunizm?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  Siasiustasiu(2016-10-24)
 • Czy już obwieszono plakatami cały Elbląg, żeby poszli zobaczyć prezesa, Jarosława Wielkiego, który obalił komunizm?
 • a moą by tak wspomnieć ilu Ukraińskich chłopek, chłopów i dzieci zakatowała nasza szlachta nie ponosząc zadnej odpowiedzialności? Pomyślałeś o tym? Nie wiesz?
 • Ludobójstwo na Kresach było straszne. Od cięcia piłą poprzez rozcinanie brzuchów siekierami, odcinanie kończyn, wieszanie na sztachetach płotów, po najzwyklejsze kłucie nożem. .. .. Kapłani grekokatoliccy dokonywali obrządków pogrzebu POLSKI poprzez zakopywanie mundurów, sztandarów, insygniów polskiego wojska z celebrą należną nieboszczykom. .. . Polska Szeptycki został ukraińskim arcybiskupem i był wyjątkowo gorliwym, ,ukraińcem, ,. Świecił wojska i sztandary SS Galicien i innych jednostek ukraińskich jakie walczyło ramie w ramie z hitlerowskim Wermahtem. .. przeciw Polakom. W jego intencji odprawiono msze w elbląskim kościele greko-katolickim. I to całkiem niedawno. Państwo ukraińskie powstało na bazie wynurzeń Doncewa ogłoszonych w roku 1936 - to prawie, ,Mein Kampf, ,Hitlera dla ludzi zamieszkałych na Rusi Kijowskiej. I od tego momentu należy określenie Ukraina od bycia na, ,kraju, ,ziem. .. .Razem to wyjątkowo paskudne mieszanie w historii. ..
 • Wiarygodność informacji IPN mierze wiarygodnością publikowanych dokumentów w sprarwie Leonarda Krasulskiego. .. .
Reklama