UWAGA!

Ptasi Piknik w Nadleśnictwie Elbląg

 
Elbląg, Obserwacja ptaków na plaży w Krynicy Morskiej,
Obserwacja ptaków na plaży w Krynicy Morskiej, fot. J.Piotrowski

W miniony weekend na terenie Nadleśnictwa Elbląg jak i w całej Polsce oraz Europie odbyły się Europejskie Dni Ptaków. Miłośnicy awifauny w 33 Krajach Europy mieli okazję podziwiać wielki spektakl przyrody jakim jest coroczna migracja ptaków.

Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg wraz ze Stowarzyszeniem Drapolicz oraz Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zorganizowali Ptasi Piknik.
       Pomimo nie najlepszej pogody odwiedziło nas wielu zapaleńców chcących podziwiać przeloty ptaków. Łącznie w czasie weekendu w pikniku udział wzięły 374 osoby.
       Stowarzyszenie Drapolicz w ciągu dwóch dni naliczyło ponad 59 tys. ptaków przelatujących nad naszytymi głowami ze 116 gatunków. Poza obserwacjami, odwiedzający mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Elbląg oraz zajęciach fotograficznych organizowanych przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej.
       W punkcie obrączkarskim każdy pod okiem ornitologa mógł zaobrączkować, nauczyć się rozpoznawania oraz wypuścić ptaka z powrotem na wolność. W weekend zaobrączkowano 203 ptaki, w tym także złapano 4 ptaki zaobrączkowane na Litwie.
       Każdy strudzony miłośnik ptaków przy ognisku posilił się pieczoną kiełbaską oraz gorącym napojem. Najbardziej wytrwali mogli podziwiać sowy w trakcie nocnego chwytania i obrączkowania sów. Tym razem udało pochwycić się sowy błotne oraz uszate.
      
       W ramach Europejskich Dni Ptaków w całej Polsce odbyły się 152 imprezy, w których wzięło udział 2700 osób. Pod względem liczebności ptaków podobnie jak przed rokiem zwyciężyła zięba - 33,5 tys. osobników, z czego 31 tys. na Ptasim Pikniku na Mierzei Wiślanej. Na drugim miejscu szpak (7,3 tys.) na trzecim miejscu krzyżówka (7 tys.).
      
Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama