UWAGA!

Ptasi piknik

Elbląg, Ptasi piknik

Nadleśnictwo Elbląg zaprasza na Ptasi Piknik do wspólnego kibicowania najwytrwalszym długodystansowcom na świecie – migrującym ptakom, które w pierwszy weekend października obchodzą swoje święto. Krynica Morska jest jednym z czterech miejsc w Europie o wyjątkowym nasileniu wędrówki ptaków drapieżnych. Liczebności niektórych gatunków – krogulec, kobuz, błotniak zbożowy czy sokół wędrowny – zaskakuje nawet samych ornitologów.

Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom.
       Nad Zatoką Gdańską jednym z wydarzeń (w kraju ponad 200) jest Ptasi Piknik organizowany w dniach 6-7 października w Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski przy dawnej Leśniczówce w Krynicy Morskiej.
       - Ptasi piknik to impreza dla wszystkich miłośników ptaków , ale także przyrody i spędzania czasu na wolnym powietrzu w bardzo przyjemnej atmosferze – mówi Jan Piotrowski, pracownik Nadleśnictwa Elbląg. - Aby wziąć udział w obserwowaniu i liczeniu ptaków należy przyjechać do Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km dalej w stronę Piasków.
       Jak przekonuje leśnik, nasze położenie jest wyjątkowo atrakcyjne przyrodniczo.
       - Elbląg i okolice to wyjątkowe bogactwo przyrody, bardzo zróżnicowana struktura przyrodnicza i krajobrazowa – zapewnia Jan Piotrowski. - Mamy w okolicy przepiękne wzniesienia elbląskie, niesamowity Zalew Wiślany oraz bardzo blisko mierzeję. Jeżeli ktokolwiek jest zainteresowany przygodą na łonie natury to na prawdę jest gdzie realizować swoje zainteresowania.
       Szczególnie wyjątkowym miejsce, jeśli chodzi o ptaki jest Mierzeja Wiślana.
       -To bardzo wyjątkowe miejsce, bo to bardzo wąski pas ziemi otoczony zbiornikami wodnymi i bardzo duża ilość ptaków zbiera się w tym wąskim gardle – mówi pracownik Nadleśnictwa Elbląg. – Są one liczone, fotografowane przez co mamy wiedzę, jakie ptaki występują w Europie czy w Azji. Wyniki liczenia często zaskakują nawet samych ornitologów.
       Wspólne obserwacje tysięcy migrujących ptaków, odłowy i obrączkowanie, opowieści o lesie i przyrodzie to plan na sobotę i niedzielę (6 i 7 października) od godz. 8 do 17. Od godz. 19 do 4 rano odbywać się będą nocne odłowy i badanie sów.
       Organizatorem Ptasiego Pikniku jest Nadleśnictwo Elbląg, partnerami: Stowarzyszenie Drapolicz, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej oraz Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo piękny pomysł! Do Krynicy Morskiej i Piasków jest jednak trochę daleko. W Suchaczu także świetnie widać wszystkie przeloty ptaków. Obserwujemy je tu już od miesiąca. (msj)
 • Słabe tablice informacyjne, nieczytelne, wypłowiałe w Bażantarni, weźcie się za to !!!!!
 • Jak zwykle informacja z opóźnieniem. .. Nie można chociaż ze dwa dni wcześniej poinformować zalatanych ludzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ornitolog-amator(2012-10-06)
Reklama