UWAGA!

Radiostacja o tym przypomni

Elbląg, Radiostacja o tym przypomni
fot.wikipedia.org.pl

Od 1 do 30 września klub krótkofalowców SP2PhA „Jantar” w Stegnie uruchamia na terenie Muzeum Stutthof radiostację okolicznościową o znaku wywoławczym SP70WAR.

- Celem jest upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof - informuje Marek Rogowski z Muzeum Stutthof w Sztutowie. - Krótkofalowcy ze Stegny chcą uczcić pamięć ofiar obozu oraz przypomnieć światu o historii miejsca, w którym zginęło 65 tysięcy ludzi.
       Radiostacja będzie zainstalowana w budynku byłej komendantury obozu. 2 września, w 70. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof, pierwszych 150 polskich korespondentów stacji SP70WAR otrzyma za nawiązanie łączności pamiątkowy, bezpłatny dyplom. Również wszystkie łączności ze stacją okolicznościową będą potwierdzane specjalnymi, wydanymi na tę okazję, kartami. Akcji patronuje oraz sponsoruje ją Muzeum Stutthof.
       W Polsce działa kilkadziesiąt tysięcy radioamatorów. Klub Krótkofalowców „Jantar” SP2PHA powstał we wrześniu 1993 r. Jest zrzeszony w Polskim Związku Krótkofalowców, a na terenie Stegny działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury. W tym czasie przez klub przewinęło się wielu młodych ludzi, z których ponad 20 osób, po zdaniu egzaminu państwowego, zostało licencjonowanymi radioamatorami. Zasadniczym celem działania klubu jest propagowanie krótkofalarstwa, głównie wśród młodzieży, a także promocja Stegny, Mierzei Wiślanej i Żuław.
       Pracę z terenu Muzeum Stutthof krótkofalowcy ze Stegny rozpoczęli w maju 1995 r., w 50. rocznicę wyzwolenia KL Stutthof. Od tego czasu co pięć lat, z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia obozu, z jego terenu pracuje radiostacja okolicznościowa. Do tej pory radioamatorzy przeprowadzili kilkadziesiąt tysięcy łączności ze wszystkimi, nawet najdalszymi zakątkami Ziemi.
       Stacja SP70WAR będzie pracowała w nietypowym terminie, ale jest to spowodowane okrągłą rocznicą wybuchu wojny i pierwszego transportu do obozu. W 2010 r. krótkofalowcy ze Stegny planują uruchomienie radiostacji okolicznościowej upamiętniającej 65. rocznicę wyzwolenia obozu.
      
       Symbolika znaku wywoławczego: SP - prefiks wywoławczy Polski, 70 - rocznica wybuchu II wojny światowej i przybycia pierwszego transportu więźniów do obozu, WAR - w j. ang. wojna.
       Wszelkie informacje o pracy radiostacji znajdują się na stronie internetowej klubu: http://sp2pha.republika.pl/stutthof.html oraz na stronie Muzeum: www.stutthof.pl.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama