UWAGA!

Radni o Straży Miejskiej

 
Elbląg, Radni o Straży Miejskiej
(fot. WS)

Czy jest nam potrzebna Straż Miejska – zastanawiają się mieszkańcy wielu polskich miast. Dyskusja toczy się także w Elblągu. Zlikwidować czy nie? Oddać etaty Policji czy wzmocnić jednostkę, która dba o ład i porządek? Może zwiększyć uprawnienia strażnikom? O zdanie zapytaliśmy elbląskich radnych.

Marek Pruszak, radny PiS: - Myślę, że Straż Miejska powinna nadal funkcjonować i współpracować z Policją tak, jak do tej pory. Oczywiście, można mieć drobne uwagi, co do działań w określonych miejscach czy sytuacjach, ale uważam, że straż jest potrzebna. Absolutnie bym jej nie likwidował. Strażnicy często pomagają mieszkańcom.
       Według danych Urzędu Miejskiego roczne utrzymanie straży kosztuje ok. 1,5 mln zł, zaś dochody z mandatów (za 8 ostatnich miesięcy) sięgają kwoty ok. 300 tys. zł.
       - Rachunek ekonomiczny nie równoważy się – przyznaje radny Pruszak. - Ale pewne służby nigdy nie będą dochodowe, a są potrzebne. Przykładem może być komunikacja miejska. Jest potrzebna, ale środków na jej utrzymanie trzeba dokładać.
       A może sprawy, którymi zajmują się miejscy strażnicy mogliby przejąć policjanci?
       - Myślę, że nie – stwierdza Marek Pruszak. - Policja ma tyle innych zadań, a liczba etatów się nie zwiększa. W takiej sytuacji, gdybyśmy jeszcze zlikwidowali Straż Miejską to Policja nie reagowałaby na wszystko i mogłoby dochodzić do sytuacji trudnych dla mieszkańców.
       Podobnego zdania jest Andrzej Tomczyński, radny SLD, członek komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych: - Zadaniem Straży Miejskiej jest utrzymanie ładu i porządku. Z kolei Policja ma inne zadania. Gdyby zaczęła zajmować się wszystkim to nie dałaby rady. Straż Miejska powinna współpracować z Policją i tak jest. Uważam, że ta jednostka powinna istnieć, ale nie dokładajmy jej obowiązków np. radary i nie wiadomo co jeszcze! A może broń im dać?! A po co? - denerwuje się radny. - Straż powinna zająć się sprawami bezpieczeństwa i ładu publicznego, czyli objeżdżać miasto, sprawdzać, gdzie ludzie wysypują śmieci. Tak, jak na Łęczyckiej – kontynuuje. - Sam wyrżnąłem krzaki przy dawnej bazie PKS i proszę mnie za to ukarać, ale pokazałem, ile tam jest śmieci. Strzykawek! Sam odniosłem to do szpitala, by tam zostało zutylizowane. Straż Miejska musi być – podkreśla radny. – Dla mnie to priorytet.
       Zasadność utrzymania Straży Miejskiej w Elblągu podkreśla także Jerzy Wcisła (PO), przewodniczący Rady Miejskiej: - Moim zdaniem Straż Miejska ma swoje uzasadnienie i się sprawdza. Sam, jako inwestor, gdy budowałem biuro regionalne byłem obiektem zainteresowania straży i płaciłem kary za nieporządek na posesji. Bolało, ale takie działania są potrzebne - zaznacza. - Ciągle mamy do czynienia z przykładami niefrasobliwości , Policja na takie rzeczy nie reaguje i odpowiednim do tego organem jest Straż Miejska. To dotyczy i małych wykroczeń, i spraw porządkowych. Może jest za mało rozpropagowane to, że możemy zwrócić się do Straży Miejskiej – zastanawia się radny. - Chyba my, elblążanie, powinniśmy mieć zakodowany numer do straży, tak jak do Policji. Być może wtedy interwencje byłyby szybsze. Uważam, że często bardziej mobilne i sprawniejsze w drobnych sprawach są służby strażnicze.
       - Dobrą praktyką jest łączenie pracy policjantów i strażników – zauważa Jerzy Wcisła. - Ale może nieco należałoby rozszerzyć uprawnienia straży i chyba w tym kierunku idzie nasze ustawodawstwo. Strażnicy mogą już zatrzymać pojazd, mogą karać za przekroczenie prędkości. Sam, niestety, jestem płatnikiem mandatów, ale uważam, że cywilizowanie ruchu to zadanie bardzo potrzebne - dodaje. - Strasznie mnie denerwuje wymuszanie pierwszeństwa np. na ul. Teatralnej. Kierowcy notorycznie unikają stania w kolejce i wjeżdżają z drugiego pasa . To denerwuje, sami nie możemy tego rozstrzygnąć, ale gdyby tam był strażnik miejski to by uczył ludzi szacunku dla porządku i innych użytkowników dróg – kończy radny.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No oczywiście, że zlikwidować, bo nigdy ich nie ma tam gdzie być powinni. Głównie zajmują się sprawami pobocznymi, a nie głównymi. Łapią tylko tych, których wiedzą, że złapią i tych, którzy nie stanowią dla nich zagrożenia - czyli: fotoradary, mandaty dla babć i dziadków, blokady na koła, czasem tylko przespacerują się po mieście - pominąłem coś ? Chyba nie. A jak się im już coś naprawdę uda, to zwykle jest to po prostu zbieg okoliczności. .. Oni na siebie nie są w stanie zarobić - generują tylko koszty, a dodatkowo nie są w stanie zapewnić minimalnego poziomu bezpieczeństwa. .. Podsumowując: TYLKO LIKWIDACJA. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  ambroży(2012-09-20)
 • dobra dobra - zwiększenie uprawnień... ha ha, dobre - kto chce się zatem obudzić za x lat w totalitarnym państwie - rączka w górę... dlaczego tzw. politycy (de facto nauczyciele wu-f'u, rolnicy, palacze kotłowi ;) muszą być zawsze tak "oświeceni", że podejmują właściwe decyzje nakręcane przez propagandę. Przykład idzie z góry, a ci ludzie posłusznie go realizują - podobnie jak pan szeryf sądu w Gdańsku. To nie był przypadek, i to nie był sędzia czy urzędnik - to był piesek kanapowy merdający ogonem do "pana"... hmm, może na początek popatrzymy sobie tutaj: www.youtube.com albo tutaj: www.youtube.com czy choćby tu: www.youtube.com miłej lektury! ...na początek ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-09-20)
 • Zlikwidować niech się zajmą poważną pracą, a nie żyją z garnuszka podatników. kkkkk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kkkkkk(2012-09-20)
 • Radni swoje, a obywatele swoje. Warto zapamiętać ich zdanie i odpowiednio potraktować w wyborach.
 • oddajcie 75 mln zł za inwigilację nas, podatników (i jednocześnie abonentów)! wolnemedia.net
 • Jak zaczną robić to co powinni już robić dawno, to mogą zostać. Chciałbym się móc kiedyś rozłożyć z kocem w parku. .Idzie baba z psem, pies sra na chodnik, a jak jej zwrócisz uwagę, żeby posprzątała to Cie nawyzywa tylko. A jakby sie jeden pasibrzuch z drugim przeszli po parkach mandatów nastawiali to by sie babsko nauczyło kultury. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  zażenowany(2012-09-20)
 • Świetny pomysł zlikwidować i pieniądze dla policji!!!!ale czy ktoś POLICZYŁ KOSZTY!!! -policja ma: emeryturę po 15 latach, mundurówkę, rozłąkowe, dodatki za mieszkanie u rodziców, bezpłatny urlop na koszt podatników na podreperowanie zdrowia, dodatek na dojazd do pracy gdy mieszka w innym mieście, 100% chorobowego!!! dzięki czemu doją dodatki od samorządów by zachęcić ludzi do pracy w niedzielę i święta, w zimie dostają dodatki na posiłki. Trzydziestopięciolatki są już emerytami. Wy chcecie taką patologię popierać? Głosujecie jak barany za przyspieszeniem uboju nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Myślicie, że po likwidacji w mieście rozwiążą się wszystkie problemy? One zostaną, Policja zgarnie kasę a na zebraniach ze współnotami będą pretensje typu po co likwidowaliście Straż Miejską?
 • Zlikwidować darmozjadów, Policja w zupełności wystarczy! Pensje pobierają, a na mieście i tak ich nie widać, elbląska Straż Miejska to Straż Widmo, pseudo policja od siedmiu boleści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  x_y_z_(2012-09-20)
 • Spróbujcie zadzwonic pod nr 986 do Straży Miejskiej po godz 16stej w tygodniu lub w weekendy i święta. Usłyszymy automat ktory łące nagrać wiadomość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Zlikwidować SM(2012-09-20)
 • Straż miejska składa się w większości z ludzi nienadających się do tej pracy, trudność sprawia im kierowanie autem, a mandatami potrafią ukarać tylko młodych chłopaków, reszty się boją, są śmieszni i niepotrzebni. Odstraszają turystów z naszej starówki. Zamiast na tych nierobów z SM lepiej przeznaczyć pieniądze na promocję naszego miasta i upiększenie starówki, bo te bordowe radiowozy nie dodają ani trochę uroku, jedynie nerwy i niepotrzebne mandaty!!! A te asy ze straży miejskiej niech się przeniosą do POLICJI (oczywiście tylko Ci którzy się do tego nadają i przejdą testy sprawnościowe, które de facto są bardzo łatwe, jednak pewnie kilku tych grubasów ze Straży Miejskiej i tak ich nie zaliczy pozytywnie !! Asy, którzy dostaną się do Policji powinni wchodzić w skład patroli pieszych i dbać o porządek, a nie tylko liczyć mandaty !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Straż TYLKO POŻARNA !!!(2012-09-20)
 • W końcu ktoś prawdę powiedział na głos " Policja na takie rzeczy nie reaguje". Taka jest prawda. Sprawy dotyczące porządku Policja omija szerokim łukiem. Dla nich liczy się lans i propaganda.
 • Zlikwidowac straż miejska, kaśe wydac na monitoring, jawny, tak aby kazdy mógł ogladac co się dzieje i reagować np robić foto gdy widzi podejrzane wydarzenie
Reklama