UWAGA!

Radni ślubowali

Elbląg, Radni ślubowali
fot. AD

Dzisiaj (29 listopada) odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Elbląga kadencji 2010-2014, a w zasadzie pierwsza część pierwszej sesji. Zwołano ją po to, by radni mogli złożyć ślubowanie – prawo wymaga, by odbyło się to w ciągu siedmiu dni od wyborów.

Sesję otworzył Janusz Nowak, ustępujący przewodniczący Rady Miasta poprzedniej kadencji, który przekazał jej prowadzenie radnemu seniorowi – Zdzisławowi Olszewskiemu z PiS. Potem, by podkreślić uroczysty charakter tej sesji, chór Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Kulkowskiej wykonał hymn państwowy i „Rotę”. W końcu przyszedł czas na prezentację radnych i ślubowanie.
       Przypomnijmy, w niedzielę 21 listopada mandaty zdobyło 25 radnych. W nowej Radzie Miasta 12 mandatów będzie miała Platforma Obywatelska, sześć mandatów – SLD, pięć mandatów – PiS, dwa mandaty – Dobry Samorząd.
       Oto skład wybranej Rady:
       PO – Alicja Bałchan, Antoni Czyżyk, Elżbieta Gelert, Wojciech Karpiński, Grażyna Kluge, Maria Kosecka, Marek Kucharczyk, Tomasz Lewandowski, Grzegorz Nowaczyk, Andrzej Soja, Robert Turlej, Jerzy Wcisła
       SLD – Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, Henryk Horbaczewski, Ryszard Klim, Janusz Nowak, Dawid Pater, Andrzej Tomczyński
       PiS – Janusz Hajdukowski, Zdzisław Olszewski, Marek Pruszak, Halina Sałata, Jerzy Wilk
       Dobry Samorząd – Henryk Słonina, Artur Zieliński.

 


       Dziś na sesji nie było Alicji Bałchan i Andrzeja Soi z PO oraz Henryka Słoniny. Alicja Bałchan i Andrzej Soja są dyrektorami elbląskich szkół podstawowych – nr 8 i nr 1. Prawo zabrania łączenia tych stanowisk z funkcją radnego, pozostawiając trzy miesiące na wybór. Skoro oboje nie przyszli na sesję i nie złożyli ślubowania, oznacza to prawdopodobnie rezygnację z mandatu radnego. Ich miejsca zajmą kolejne osoby z list z największą liczbą głosów: Alicji Bałchan – Rafał Siwko (188 głosów), Andrzeja Soi – Wojciech Paczkowski (197 głosów).
       Na sesji nie było również Henryka Słoniny, co również oznacza rezygnację z mandatu radnego. Albo Henryk Słonina jest pewny swego zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich – wówczas i tak musiałby złożyć mandat, albo bierze pod uwagę możliwość przegranej, ale nie chce być radnym. Mandat po Henryku Słoninie objąłby wówczas Witold Wróblewski (251 głosów).
       Janusz Hajdukowski (PiS) złożył dziś ślubowanie, choć sąd już w minionej kadencji rozpatrzył jego przypadek i zakazał mu łączenia mandatu radnego z funkcją prezesa spółki zarządzającej mieszkaniami komunalnymi. Janusz Hajdukowski ma jednak na rezygnację z mandatu bądź funkcji prezesa spółki trzy miesiące. Złożył ślubowanie, więc nie wiadomo jeszcze, co zrobi. – Rozmawialiśmy z nim dzisiaj – mówi szef klubu radnych PiS Jerzy Wilk. – Podejmie męską decyzję w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy.
       Druga część pierwszej sesji Rady Miasta Elbląga kadencji 2010-2014 odbędzie się 9 grudnia, już po drugiej turze wyborów prezydenckich. Wówczas z pewnością dowiemy się, jakie powstały koalicje w Radzie, poznamy też przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miasta Elbląga, może również szefów i składy komisji RM.
      
       Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Telewizję Elbląską
      
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a Ci co nie slubowali, to co?? straca mozliwosc bycia radnym??
 • Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że osoby nieobecne na pierwszej sesji składają ślubowanie podczas kolejnego posiedzenia. Nikt więc na razie nie traci mandatu, choć rezygnacja Soi i Bałchan jest bardzo prawdopodobna. Co do Słoniny - radnym będzie, nawet jeśli przegra wybory. Teraz po prostu chłop wziął urlop, by nie prowokować swoich przeciwników:) A ślubowanie, jeśli przegra, złoży 9 grudnia, kiedy to odbędzie się druga część pierwszej sesji.
 • A czy laptopy zostały oddane dzieciom ?!
 • Czy radny H. też ślubował ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  papuas(2010-11-29)
 • Męskie decyzje w PIS
 • znajac Hajdukowskiego z PiS decyzję podejmie, ale za 4 lata
 • skoro Soja i Balchan sa dyrektorami i wiedzieli ze w razie czego nie zostawia swoich szkol to po kiego grzyba w ogole kandydowali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kxbj;lx(2010-11-29)
 • Kandydowali po to, ze jako osoby znane i szanowane w srodowisku rodziców swoich uczniów oraz w srodowisku pedagogicznym, mogą zapewnic więcej mandatów w radzie swoim koleżankom i kolegom z partii politycznej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żorżyk(2010-11-29)
 • Tak naprawdę prawdą jest, że radny to bezradny, wiele mówią wielch chcą ale dla dobra swego i swojej rodziny poświęcą wszystko ponieważ są patriotami
 • jestem ciekawy, co mają do powiedzenia nieobecni na ślubowaniu swoim wyborcom? Chyba, że chcą tylko pokazać środkowy palec!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Juras.(2010-11-29)
 • Właśnie ordynacja powinna nakładać obowiązek utraty stanowiska w chwili zarejestrowania list. Piszesz się lub nie. A tak jest to oszukiwanie wyborców, ale nie ma większego i tak rady po zmianie ordynacji są zmarginalizowane. Cwany prezydent wcale nie musi jaj słuchać. Dlatego Słonina ma styl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-11-29)
 • Czy Panowie i Panie będący radnymi to działacze społeczni ? Sam nie wiem czy oni otrzymują jakeś wynagrodzenie od rządu ? Fakt jest to prestiż ale ja nie chciałbym być wolontariuszem bo mam na iutrzymaniu rodzinę
Reklama