UWAGA!

Ratusz to serce miasta

 Elbląg, Ratusz Miejski w Tolkmicku powstanie na Rynku i będzie atrakcją turystyczną (projekt)
Ratusz Miejski w Tolkmicku powstanie na Rynku i będzie atrakcją turystyczną (projekt)

- Ratusz to najważniejsza rzecz w mieście. Nasz będzie przeznaczony nie tylko dla urzędników. Znajdą się w nim także sale wystawowe, muzeum. Turyści będą mogli zapoznać się z historią, a z wieży zobaczyć nasz piękny teren –zapowiada Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. Prace budowlane ruszą wiosną przyszłego roku.

Tolkmicko to miasto z bogatą historią, której nieodłącznym elementem był Ratusz Miejski, zburzony w 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej. Pod koniec 2011 r. radni przegłosowali decyzję o odbudowie ratusza. W marciu 2012 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Odbudowa Układu Urbanistycznego Miasta Tolkmicka – Etap I Rynek – odbudowa Ratusza Miejskiego” w ramach poddziałania Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury na lata 2007-2013”.
       - W tej chwili został już wybrany wykonawca , prowadzone są pierwsze rozmowy – mówi burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz. - Inwestycja będzie trudna do wykonania, bo jest to teren objęty nadzorem konserwatorskim. Wykonawca przygotowuje pisma, po to, by można było zacząć odkrywać teren, kopać pod fundamenty pod nadzorem archeologa. Mam nadzieję, że te prace będą przebiegały planowo – dodaje burmistrz. - W międzyczasie zaczną się prace projektowe, bo to jest zadanie „zaprojektuj i zbuduj”. Około marca przyszłego roku będziemy mieli pozwolenie na budowę i ruszą prawdziwe roboty ziemne.
       Czym będzie nowy ratusz dla Tolkmicka?
       - Ratusz to najważniejsza rzecz w mieście – przekonuje Andrzej Lemanowicz. - Nie jest to miejsce przeznaczone tylko dla urzędników. Większą część, czyli ponad 60 proc. będą stanowiły sale wystawowe , muzeum. Turyści , którzy przyjadą do Tolkmicka będą tutaj mogli zapoznać się z historią, będą mogli z wieży zobaczyć nasz piękny teren. Ratusz będzie czynny także w soboty i w niedziele. Będzie to więc nowy produkt turystyczny – cieszy się burmistrz. - Bardzo poprawi się także wizerunek miasta, bo ratusz będzie usytuowany w jego centralnej części ,czyli w Rynku – zauważa Andrzej Lemanowicz. - W miejscu, w którym kiedyś była restauracja „Fregata”, niestety, od 10 lat zamknięta, a teraz zburzona. Na Rynku został tylko piękny kościół, który turyści chętnie odwiedzają.
       Miniony sezon turystyczny pokazał, że Tolkmicko cieszy się zainteresowaniem gości. Kusiła nowa marina, plaża. Turyści przybywali także pociągiem, którego trasa prowadzi wśród pięknych nadzalewowych krajobrazów.
       - Zainteresowanie Tolkmickiem jest coraz większe – przyznaje burmistrz. - Udało się otworzyć plażę, na której osoba prywatna wybudowała miejsce, gdzie można zjeść smaczną rybę lub lody. Brakuje jednak miejsca, do którego turysta mógłby zajrzeć także w czasie niepogody. Ratusz ma dopełnić całości.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wybudują takiego gniota jak w Elblągu to dziękuję. .. Gó**o takie, że szkoda gadać, psuje starówkę. Czemu nie odtworzono chociaż w części starego przedwojennego ratusza, który był DUMĄ całej Polski, nie tylko miasta. Czemu w ogóle nie próbuje się odtwarzać dawnego wyglądu starówki? Nie macie zdjęć z przed wojny!? Kto wydaje pozwolenia na budowę tych 'kamienic' z pustaków? Zapraszam do mnie, pokażę wam jak kiedyś wyglądało piękne miasto ELBLĄG.
 • jakoś tego nie widzę, że turyści walą do ratusza z wypiekami na twarzy. .. .. raczej na ten rynek wokół pod warunkiem jego rewitalizacji. .. .ten koszmarek vis a vis dawnej Fregaty wyrzućcie, zabudujcie kamienicami, dajcie bruk, otwórzcie kafejkę i. .. .. turyści przyjdą
 • Jak przedwojenny ratusz mógł być duma Polski. Zastanow się, co piszesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do Edd(2012-10-12)
 • Już myslalem ze 3 ratusz budujecie. ..
 • ha ha ha ale portel PO dal artykul hihihi brawo
 • Nowy gabinet dla Burmistrza a przez kilkadziesiąt lat nie można doprowadzić wodociągu do części wsi Kamionek Wielki. Miejscowość tuż obok granic miasta Elbląg. Nie wstyd Panu? Jednak bliższa koszula ciału?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wyborcy(2012-10-12)
 • Transport będzie się odbywał przez Pogrodzie do Elbląga. Bo na pewno tej drogi nie skończą. Budynek pierwszej potrzeby!!!!! Nie ma co tu pisać. BRAK SŁÓW.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec Tolkmicka(2012-10-12)
 • dobrze, że to, ,serce miasta, ,będzie vis a vis przychodni zdrowia, to będą je często reanimować.
 • Brawo Panie Burmistrzu. Powoli, ale Tolkmicko zaczyna być przyjazne dla mieszkańców i turystów. Brakuje połączenia z Krynicą Morską. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zostanie uruchomione połączenie, a to przyciągnie wielu turystów nie tylko z Elbląga. Proponował bym tym, którzy tylko narzekają, przyjść na spotkanie z Burmistrzem i wygarnięcie to co boli. Łatwo jest pisac, gorzej mówic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tolkmiczanin(2012-10-13)
 • Ciągle ludzi trzeba edukować bo piszą bzdury chyba z niewiedzy. Bo nie sądzę, że z głupoty. Te pieniądze otrzymane częściowo z dotacji unijnych nie mogą być przeznaczone na mieszkania, szkoły, wodociągi czy co tam jeszcze. Tylko na budowę RATUSZA. Tolkmiczanie powinni cieszyć się, że wreszcie centrum miasta będzie lepiej wyglądać niż przez ostatnie 50 lat ze sławetną Fregatą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  będącyprzejazdem(2012-10-13)
 • Będzie też przekop, tak piszą w ostatnim Magazynie Elbląskim- artykuł Pana Jerzego Wcisły. To na pewno pomorze w ruchu turystycznym dla Tolkmicka. Brawo Panie Burmistrzu Tolkmicka !!!!!
 • Chcemy większy Ratusz i dwa piętra na plebani. Sorki o tym jeszcze nie ma
Reklama