UWAGA!

Rewolucja w szkole muzycznej

 
Elbląg, Szkoła Muzyczna definitywnie potrzebuje remontu.
Szkoła Muzyczna definitywnie potrzebuje remontu. fot.arch.portEl

Pozytywne zmiany czekają elbląską szkołę muzyczną. Dzięki projektowi, na który placówka pozyskała 11 mln złotych, zostanie ona wyremontowana i rozbudowana. Wyremontowane zostaną nie tylko gabinety lekcyjne, sale prób, korytarze. Szkoła doczeka się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. To tu, już za dwa lata, rozgości się Elbląska Orkiestra Kameralna.

- W związku z pozytywnie zakończoną 20 sierpnia bieżącego roku oceną projektu pt. „Rozbudowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu” w ramach II konkursu do XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo narodowe” , POIiŚ działanie 11.3 „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”, którego beneficjentem jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla ww. projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – informuje dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Andrzej Korpacki.
       Całkowity koszt projektu ma opiewać na sumę 11 mln złotych, z czego udział środków unijnych wynosi 85 proc., pozostałe 15 proc. pochodzi z budżetu państwa. Jak informuje nas dyrektor szkoły, okres realizacji projektu przypadnie na lata 2012 – 2014. Inwestycja obejmie termomodernizację budynku, rozbudowę istniejącego parkingu, remont pomieszczeń szkoły, głównie gabinetów do ćwiczeń muzycznych, korytarzy i sanitariatów. Przebudowana i wyremontowana w zakresie akustyki, nagłośnienia, wentylacji i klimatyzacji zostanie również sala koncertowa. Wyremontowane zostanie też zaplecze: sale szkoleniowe i garderoby dla artystów. Przewidziana jest także budowa windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych. O nowe skrzydło połączone łącznikiem z budynkiem głównym rozbudowany zostanie istniejący już budynek. Powstanie tam mała sala koncertowa na 120 osób oraz nowe sale lekcyjne i sale do ćwiczeń muzycznych.
       - Dzięki wybudowanej infrastrukturze znacząco poprawią się warunki kształcenia w zakresie edukacji muzycznej poprzez stworzenie profesjonalnych i komfortowych warunków prezentacji muzycznych, wzrośnie dostępność do oferty edukacyjnej szkoły, powstanie nowej jakości miejsce do kształcenia przyszłych muzyków - mówi Andrzej Korpacki. - Inwestycja ta pozwoli rozwiązać kluczowy problem rozwoju szkoły, jakim jest brak możliwości podniesienia jakości kształcenia artystycznego na bazie własnej infrastruktury, w tym organizacji przesłuchań, koncertów, pokazów i ćwiczeń z udziałem publiczności – dodaje.
       Jak informuje dyrekcja ZPSM zgodnie z porozumieniem pomiędzy ZPSM, Miastem Elbląg oraz EOK zawartym w związku z realizacją projektu i w celu intensyfikacji działań dla wsparcia kultury i poszerzenia oferty kulturalnej miasta, szkoła użyczy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej salę koncertową do użytkowania na cele statutowe tj. organizację koncertów, prób orkiestry i innych wydarzeń muzycznych.
       - Obecnie oczekujemy na podpisanie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy na dofinansowanie inwestycji – mówi Andrzej Korpacki. - W następnej kolejności czekają nas postępowania przetargowe na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, roboty budowlane oraz dostawę sprzętu muzycznego i audiowizualnego na potrzeby edukacyjne.
       Zmiany w ZPSM już dziś z pewnością cieszą miłośników muzyki. Z niecierpliwością czekamy na pierwszy koncert w odnowionej sali, który odbędzie się w 2014 roku.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • swietna wiadomosc, bedzie napewno pieknie
 • A już myslałem, że to Dyrektor odchodzi na zasłuzoną emeryturę, na której ustawowo powinien być przynajmniej od 10 lat.
 • Ponieważ jest to budynek w bardzo eksponowanym miejscu, zachęcam Redakcję do możliwie szybkiego znalezienia jakichś wizualizacji. Niestety w ostatnich latach przykłady inwestycji związanych ze szkołami w okolicach centrum (projekt termomodernizacji Gimnazjum nr 3 lub kształt nowej sali sportowej Gimnazjum nr 9) to przykłady wyjątkowo słabej i zacofanej architektury. Pytanie za 100 punktów - czy przy projekcie dla Szkoły Muzycznej projektanci bardziej się postarali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2012-10-13)
 • Dyrektor odszedł :-) Dyrektorem ZPSM jest Pan Andrzej Korpacki
 • 11 milionów złotych na remont, prześcigniemy Filharmonię Olsztyńską - jeśli nie w repertuarze to przynajmniej w architekturze; )) Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2012-10-14)
 • Będzie to sala na 350 miejsc
 • Rewolucja? Będzie Taniec z fortepianami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Puzon,Bęben i Gitara(2012-10-14)
 • A w tej "Elbląskiej " Orkiestrze Kameralnej są jacyś elblążanie ? Słyszałem że są tam ludzie głównie z trójmiasta. Prawda to?
 • Prawda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_85431(2012-10-14)
 • Bardzo udany jubileusz EOK, mimo oklasków przed larghetto. Borko
 • Muzycy są w wiekszosci z E-ga tj. 11 osób a 7 nie. Nie pisz bzdur!!!!
 • No to słynna Sielewicz już pewnie zaciera ręce. Panie Dyrektorze już dzisiaj zarezerwuj miejsce dla swoich muzyków, bo potem będzie ciężko się dopchać do swego. O głosie rozsądku krzycz " Orkiestro Kameralna wróć !!! z naciskiem na Kameralna. Czy był ktoś w tej jatce w galerii na słynnych obchodach 5 -cio lecia ? Następnym razem proponuję kilka ławek z parków, a co tam.
Reklama