UWAGA!

----

Rok morskich tradycji Elbląga

 Elbląg, W 2022 roku minie 30 lat od utworzenia komunalnego portu w Elblągu
W 2022 roku minie 30 lat od utworzenia komunalnego portu w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W przyszłym roku roku minie 450 lat od zwodowania w Elblągu okrętu zbudowanego na zlecenie króla Zygmunta Augusta i 30 lat od utworzenia komunalnego portu. Wkrótce też port ma zyskać na znaczeniu dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej. To wszystko sprawia, że przyszły rok został uznany przez Radę Miejską „Rokiem tradycji morskich Elbląga”.

„Historia związku Elbląga z morzem sięga czasów średniowiecznych. W tym czasie w Elblągu rozwijał się handel morski w ramach strefy hanzeatyckiej. Niewątpliwym atutem Elbląga było położenie nad rzeką Elbląg łączącą się z Wisłą, dzięki czemu, obok Gdańska, Elblag był głównym portem morskim dla polskich ziem, a także jednym z ośrodków polityki morskiej. 14 czerwca 1572 r. w Elblągu został zwodowany okręt zbudowany na zlecenie króla Zygmunta Starego. Był to pierwszy okręt budowany z przeznaczeniem dla polskiej floty. W 2022 r. minie 450 lat od tego wydarzenia” - czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą radni przegłosowali jednogłośnie 25 głosami "za". - Po II wojnie światowej na skutek sytuacji politycznej w kraju elbląski port nie powrócił do swojej roli portu morskiego. Taki stan trwał do 1992 roku. 30 lat temu, 29 października 1992 r. uchwałą Nr XXXIII/279/92 Rada Miejska w Elblągu powołała Port Komunalny Morski w Elblągu. To największy port Zalewu Wiślanego. Elbląski port obsługuje żeglugę pasażersko-turystyczną, jak i towarową. Poza atrakcyjnym położeniem portu, jego niewątpliwym atutem jest infrastruktura techniczna w postaci umocnionych nabrzeży, placów składowych, suwnic, bocznicy kolejowej, elewatora zbożowego, obrotnicy dla statków, stoczni remontowej, 5 basenów portowych i 5 przystani jachtowych. Na terenie portu funkcjonuje Kapitanat Portu, Zarząd Portu Morskiego, Urząd Celny, Straż Graniczna i Placówka Kontroli Fitosanitarnej. Port morski w Elblągu jest ważnym ośrodkiem komunikacyjnym nie tylko dla miasta, ale dla całego kraju. Elbląg należy do Związku Gmin i Miast Morskich, Związku Miast Bałtyckich oraz Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk. W 1997 roku opracowana została Koncepcja Zagospodarowania Przestrzennego Portu Morskiego na Zalewie Wiślanym w Elblągu. W tym samym roku stworzone zostało Studium konserwatorskie oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Wyspy Spichrzów. W 2000 roku w ramach projektu PHARE Waterfront - rozwój miejskich stref brzegowych - stworzona została koncepcja zagospodarowania miejskich stref brzegowych w Elblągu. W mieście znajduje się duży teren przemysłowy, a także kluczowy teren dla rozwoju waterfrontu w postaci Starego Miasta i Wyspy Spichrzów. Ustanowienie roku 2022 Rokiem tradycji morskich Elbląga będzie uhonorowaniem i podkreśleniem związków Elbląga z morzem” - brzmi uzasadnienie uchwały.

- Cieszę się, że kontynuowana jest zapoczątkowana przez nas tradycja, by poświęcać dany rok w mieście ważnym wydarzeniom, osobom, tradycjom. Uznanie 2022 roku za rok morskich tradycji Elbląga to dobry pomysł – mówi Marek Pruszak, przewodniczący klubu radnych PiS. - Przypomnę, że pierwszej kadencji samorządu istniała stała komisja RM ds. rozwoju portu, jej przewodniczącym był świętej pamięci Dariusz Waldziński. Jak ważna to sprawa wszyscy wiemy doskonale, bo zbliżamy się do końca realizacji najważniejszej inwestycji – przekopu i nowej drogi wodnej, która ma przybliżyć nasze miasto do morza – dodał radny.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Port ma zyskać na znaczeniu dzięki przekopowi mierzei wiślanej. Ten cytat z artykułu to chyba już dawno temu elbląscy panujący wzieli do siebie, bo tak w sprawie portu to zrobili. .. .. no właśnie. .. ..
  • Jprdle. .. .morskie tradycje. .. .port. Ręce mi opadły. To jakby 3 kajaki przy trzcinach mariną dla jachtów nazwać. Byliście kiedyś w porcie mierni politycy???
  • Przekop, bardzo dobra inwestycja w przyszłość.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    22
    6
    Już niedługo wieś Elbląg(2021-12-29)
  • Niestety, ale patrzac na dzialania miasta w kwestii inwestycji w port, a de facto ich brak (obrotnica, nowe nadbrzeza, bocznica kolejowa, czy jacys nowi inwestorzy)to wszystko wskazuje na to ze zostaniemy z tym przekopem jak Himilsbach z angielskim i bedziemy sie przygladac jak Tolkmicko, czy Frombork, ktore inwestuja w port, korzystaja z nowej drogi wodnej, a Elblag stanie sie posmiewiskiem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    5
    Realista1(2021-12-29)
  • Zamknąć lasy
  • Będziemy świętować fakt niedokończenie i spalenie statku? Statku, który powinien być symbolem porażki i marnowania środków?
  • Już wkrótce ekipa polityków-cwaniaków i kumpelków będzie mogła przez przekop bez problemu na dorszyka wypady robić, tyle lat na to czekali.
  • Tradycja bedzie drift harleyem Wrobla na kanale.
  • Żeby w pełni przywrócić tradycje morskie miasta, należy dokonać rewizji granic wojewodzkich i przywrocić Elblag do Pomorza, tak, żeby nie był kojarzony z jakimś zapyziałym województwem szuwarowo-bagiennym i tzw. Polską B. Elbląg byl zawsze razem z Mierzeją czy Gdańskiem. Teraz to jakaś groteska. Doszło do tego, że sami mieszkańcy twierzdą, że. .. leżymy na Warmii i Mazurach. Zupełnie nie biorą pod uwagę faktu, ze jesteśmy cześcią Żuław Wiślanych, dzielących się na Żulawy Elbląskie, Malborskie i Gdańskie. Jak widać to z Gdańskiem dzieliomy wspólny region. No, ale jak wiaodmo - trzeba było poświęcić morskie tradycje miasta i kojarzenie go z morzem (jak był kojarzony przez 99% swojej historii)w imię jakiegoś tam Olszczyna i jego województwa. A podobno podział z 1999 r. miał odzwierciedlać "więzi kulturowe i spuściznę dziejową":)
  • Najlepsze jaja to że olsztyn wyciągnęli że był w strefie heanzatyckiej. A może i na marsie.
  • Proponuje władzom i radnym z Elbląga by oglądali film; miasto z morza; jak powstawał port w Gdyni. Tak ma być w Elblągu.
  • @Czaskowski - Są komentarze niemądre, głupie, całkiem idiotyczne oraz ten komentarz Czaskowskiego. Tak się składa, że widziałem różne porty. Wśród nich m. in. w Hamburgu, Gdyni, Gdańsku ale też w Dortmundzie, Warszawie na Żeraniu, Ustce lub w Tolkmicku. I nie widzę nic szczególnego w elbląskim porcie, co daje powody do obniżania jego rangi. Nie największy ale i nie mały port rzeczno-morski, jakich wiele na świecie a niewiele w kraju. Może być i będzie ważnym elementem gospodarki Elbląga oraz regionu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    17
    5
    Ja też tu mieszkam(2021-12-29)
Reklama