UWAGA!

"Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem..." (Opowieści z lasu, odc. 218)

 Elbląg, "Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem..." (Opowieści z lasu, odc. 218)
fot. pixabay

Maria Konopnicka nazwała je w swoim wierszu "kwiatami z bajki". Szeroko rozpowszechnione w ogrodnictwie, ale spotkamy je także w lasach i na łąkach. Dziś w Opowieściach z lasu przyglądamy się niezapominajkom. Albo niezabudkom, jak kto woli, bo również taka ich nazwa funkcjonuje w Polsce.

Strona EKO Kalendarz przytacza legendę, która ma tłumaczyć nazwę niezapominajek: "opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej: Nie zapomnij o mnie!” I właśnie stąd nazwa niezapominajka".

Ciekawostki dotyczące tych kwiatów przytacza także portal ekologia.pl, który informuje, że ze względu na wygląd główki kwiatu nazywa się go trawą skorpiona, bo przypomina właśnie tego pajęczaka. "Przed kilkuset laty uważano wręcz, że niebieskie kwiatki leczą ukąszenia, nie tylko skorpiona, ale także węża, czy nawet psa" – czytamy na stronie. W średniowieczu wierzono też, że niezapominajki zapewniają ochronę przed wiedźmami lub wzmacniają broń.

Według portalu kwiat ten występuje często w lasach liściastych i na podmokłych zaroślach, ale można go znaleźć również w takich miejscach, jak górskie szczyty – w Tatrach niezapominajki rosną nawet na wysokości 1600 m n.p.m.

Strona Świat Kwiatów opisuje wygląd niezapominajek: "Niezapominajka dorasta do 30 centymetrów. Roślina ma pokrój krzaczasty, pędy wzniesione. Tworzy rozetę liści. Liście podłużne, pofalowane, ciemnozielone. Kwiaty niezapominajki są drobne, pojedyncze, niebieskie, białe lub różowe (w zależności od odmiany), niemal całkowicie przesłaniają listowie". Portal informuje także, że niezapominajka jest łatwą do hodowania rośliną przez początkujących ogrodników. Co ciekawe, niezapominajki są uznawane za symbol pamięci i wierności.

- 15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki, święto przyrody – zaznacza Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Stanowi ono przypomnienie, by dbać o polską przyrodę i jej bioróżnorodność – mówi leśnik.

Portal ekologia.pl zaznacza, że na świecie występuje ok. 50 gatunków niezapominajek, których łacińska nazwa rodzajowa to myosotis. Najczęściej występują w Ameryce Północnej i Europie, ale są też jej gatunki charakterystyczne dla Australii, Ameryki Południowej i Alaski (w tym ostatnim przypadku, niezapominajka jest nawet oficjalnym kwiatem stanu Alaska).

 

 

oprac.TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Spojrzałem rybim oczkiem na płot straży pożarnej przy Łęczyckiej i co widzę ? Kogo popierają mundurowi ? Kto jest ich kandydatem ?
 • święto przyrody, a kiedy święto kosmosu?
 • Nie widziałem ale antycypuję, że jego wysokość AD. Takie współczesne zwyczaje nowej nomen omen klasy politycznej. Bo gdyby inny kandydat się zaplątal to natychmiast byłby usunięty i nspiętnowany za nieetyczne zachowanie.
 • panie Piotrowski kończ waść wstydu oszczędź. już nie mogę czytać pana wypocin o motylkach, roślinkach, drzewkach, zwierzaczkach. Faryzeusze od ciebie mogliby się uczyć obłudy - celowo z małej litery. jesteś twarzą zniszczenia Bażantarni razem z prezydentem, Tołwińskim. Życzę wam wszystkiego najgorszego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  maratończyk(2020-05-18)
Reklama