UWAGA!

Ruch, który nie rusza

 Elbląg, Jerzy Wcisła (po lewej), Elżbieta Gelert, posłanka PO oraz Michał Missan, radny Platformy, mówili o tym, co już zrobili
Jerzy Wcisła (po lewej), Elżbieta Gelert, posłanka PO oraz Michał Missan, radny Platformy, mówili o tym, co już zrobili (fot. AD)

Większy rynek usług medycznych, kosmetycznych, wypoczynkowych, większe obroty w sklepach, a także budowanie przyjaznych relacji i współpraca wielu środowisk, m.in. amazonek, seniorów, samorządowców czy ludzi kultury. Mały Ruch Graniczny niósł sporo korzyści, dlatego ci, którzy korzystali z jego efektów, a także parlamentarzyści oraz radni Platformy Obywatelskiej chcieliby, żeby wrócił.

Chcą, żeby ruch wrócił
       Pięć dni temu, na placu Słowiańskim, Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego, działacze Platformy Obywatelskiej oraz Komitetu Obrony Demokracji zbierali podpisy pod petycją o wznowieniu MRG, który został zawieszony na początku lipca. O stratach związanych z jego wstrzymaniem opowiadali ci, którzy korzystali z jego efektów. Nie było to jedyne takie spotkanie, podobne zorganizowano w Bartoszycach, Braniewie czy Lidzbarku Warmińskim.
       - W naszym okręgu, czyli w Braniewie i w Elblągu, do tej pory zebraliśmy 3,5 tys. podpisów. To nie wszystko, bo jeszcze są one zbierane. Mają do nas spłynąć do jutra, do godz. 12 – mówił Jerzy Wcisła, senator Platformy Obywatelskiej, na dzisiejszej (19 września) konferencji, która miała podsumować pierwszy etap działań. 
       Jak wyjaśniał senator spotkanie z premier Beatą Szydło, w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego, ma się odbyć w najbliższą środę.
       - Nie jestem jednak przekonany, czy do niego dojdzie, bo pani premier go nie potwierdziła – mówił Jerzy Wcisła.
       Jak dodał Platforma nie zgadza się z argumentami rządu, które przemawiają za zawieszeniem MRG i wspomniał, że wątpliwości w tej sprawie mają również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
       - Poprosiliśmy również o ekspertyzę prawną dotyczącą odpowiedzialności państwa za to, że ci, którzy wykupili zezwolenia Małego Ruchu Granicznego, nie mogą z nich korzystać – wyjaśniał Jerzy Wcisła. - Prawnicy stwierdzili, że to z winy państwa ludzie stracili prawa nabyte za własne pieniądze.
       Jak tłumaczył senator to już poważny argument za tym, żeby domagać się odszkodowania i dodał, że parlamentarzyści PO z regionu będą zastanawiać się nad monitorowaniem pozwu zbiorowego, jeśli taki się pojawi.
      
       Najpierw chcą się zastanowić
       Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 15 września, klub Platformy Obywatelskiej wystosował oświadczenie, w którym wskazywał na korzyści płynące z małego ruchu granicznego i chciał, by za jego wznowieniem oficjalnie opowiedziała się cała Rada Miejska. Taki dokument miałby zostać wysłany do rządu, jako kolejny głos w tej sprawie.
       - Moim zdaniem tego typu oświadczenie powinno być przygotowane wcześniej, w odpowiedniej formie – mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady, podczas czwartkowej sesji.
       Natomiast Paweł Fedorczyk, również radny PiS, wskazał, że podejmowanie decyji w tej sprawie może być przedwczesne. I odniósł się do dwóch zapytań Jerzego Wilka. W pierwszym, złożonym w Sejmie 3 sierpnia, poseł Prawa i Sprawiedliwości pytał "dlaczego ruch graniczny z Rosją pozostał dalej zawieszony"?, w drugim, złożonym 29 sierpnia napisał, że rozumie decyzję rządu o zamknięciu MRG i zwrócił się z pytaniem, "czy istnieje możliwość obniżenia opłaty za wizy do Rosji?". Dzięki temu, jak pisze dalej w swojej interpelacji, mieszkańcy terenów, których to dotyczy, mogliby wjeżdżać na teren Rosji, bez naruszania zasad bezpieczeństwa Polski.
       - Dopóki nie dostaniemy odpowiedzi na te zapytania to uważam, że nie mamy pełnych informacji, by apelować do rządu. Póki co posługujemy się wyłącznie informacjami medialnymi – mówił Paweł Fedorczyk, radny PiS i dodał, że on również chciałby najpierw poznać argumenty ministerstwa dotyczące bezpieczeństwa.  

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobrze, że zbierali te podpisy!
 • Popieram propozycję zapytania-interpelacji posła Jerzego Wilka w sprawie możliwości obniżenia dla Polaków opłat za wizy do Rosji. W sytuacji, gdy Mały Ruch Graniczny został zawieszony - a nie zapominajmy, że ta ewentualność została przewidziana w porozumieniu międzyrządowym, więc nie jest to nic nadzwyczajnego - opłaty za wizy dla Polaków i Rosjan powinny być na porównywalnym poziomie. Wówczas ten, kto chce jechać do obwodu kaliningradzkiego, mógłby po prostu wystąpić o wizę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  6
  mieszkaniecWarmii(2016-09-19)
 • Sprzedawczyki skończcie już to ujadanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  11
  Amen!(2016-09-19)
 • Kogo wy popieracie -PO- przemytników i handlarzy. Do uczciwej pracy niech się wezmą a nie przemyt:paliwa, papierosów i wódy. Pośredniaki czekaja a chętnych brak. To jedno a po drugie rządziliście PO przez tyle lat i co nadal jeżdzimy na olsztyn by się leczyć bo w Elblągu nie ma wszystkich oddziałów. NIE WSTYD WAM -mowa do tych ze zdjęcia.
 • ciekaw jeste m co pokarze geperdowa nic wiencej nie robi tylko w stolek pirdzi cały czas nie raz pokarze co ona załatwiła dla nas
 • Czy Radni miejscy powinni zajmować się takimi tematami ??? Śmierdzi tu na odległość polityką, podobnie jak z Radnymi PISu. Mam nadzieję, że w 2018 zostaną wybrane do RM osoby zajmujące się sprawami samorządowymi a nie politycznymi i partyjniactwem ??? Żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  9
  pampi-ZAWADA(2016-09-19)
 • Won z pzpo,kodorastami.......
 • In W 1492 roku Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii, Portugalii i krajów niemieckich. Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry omen. Istnieje nawet wersja legendy, według której z nieba został zesłany znak – kartka z napisem Po lin. W wyniku tego Żydzi osiedlali się masowo na gościnnej polskiej ziemi. Sam Isserles pisał o Polsce: „W tym kraju nie ma zawziętej nienawiści do nas, jak w Niemczech. Oby zostało tak nadal, aż do nadejścia Mesjasza”[2].
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  RepolonizacjaPolskikonieczna(2016-09-19)
 • Opozycja antypolska to już trup.
 • do administratora - ciekawi mnie dlaczego nie mogę głosując, poprzeć lub nie poszczególnych wypowiedzi. Co to za zarzut mojej manipulacji? Na czym on polega?
 • i alkocholikow psychicznie chorych jurkow ukrzewskich
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  jajaja(2016-09-19)
 • Wizy do Rosji nie są wcale drogie . Jak masz zaproszenie , to wiza na rok kosztuje około 400zł. reszte biorą biura pośredniczące , które załatwiaja właśnie między innymi zaproszenia i każdy musi dostać w łapę dlatego to tyle kosztuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Jchchv(2016-09-19)
Reklama