UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Setne urodziny generała

W sobotę 29 września swoje 100. urodziny obchodzić będzie gen. bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Uroczystość odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej. Weźmie w niej udział rodzina, przyjaciele, ale także przedstawiciele władz miasta oraz koledzy żołnierze. Przecież to wielki jubileusz, wielkiego elblążanina!

Urodzinowa uroczystość generała rozpocznie się o godz. 12. Będą okolicznościowe przemówienia, życzenia i kwiaty. O oprawę muzyczną uroczystości zadba Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg. Zabrzmi m.in. „Szara piechota” i „Pierwsza brygada”. Oczywiście, nie może zabraknąć chóralnego „Sto lat!”, choć w przypadku generała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego będzie to zapewne „Wiele lat”.
     
     ***
     Generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski szkołę oficerską ukończył w 1931 roku. Podczas kampanii wrześniowej dowodził kompanią, a następnie batalionem. Za męstwo na polu walki został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po ucieczce z niemieckiej niewoli działał w konspiracji Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i Ziemi Krakowskiej. W 1944 roku został mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej operującej w okolicach Miechowa, Olkusza i Pińczowa. Po rozwiązaniu oddziału przybył z grupą swoich żołnierzy do Elbląga. W 1947 roku został aresztowany. Dwukrotnie skazany na karę śmierci. Więzienie opuścił po 7 latach pobytu w celi.
     W 1991 roku został mianowany na stopień generała brygady. Uchwałą Rady Miejskiej z 30 czerwca 1992 r. generałowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. 3 maja 2006 r. Bolesław Nieczuja-Ostrowski otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
     
     Oto fragment archiwalnego nagrania Radia EL - wywiadu z gen. Bolesławem Nieczuja-Ostrowskim przeprowadzony w 95-te urodziny Generała. Rozmawiała Marta Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama