UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strażacki rok

Elbląg, Bryg. Tomasz Świniarski przedstawił wyniki elbląskich strażaków w roku 2010
Bryg. Tomasz Świniarski przedstawił wyniki elbląskich strażaków w roku 2010 (fot. WS)

W roku ubiegłym nastąpił spadek liczby zdarzeń, w których zaangażowane były jednostki straży pożarnej - mówił na dzisiejszym (25 stycznia) spotkaniu podsumowującym 2010 rok Komendant Miejski PSP w Elblągu bryg. Tomasz Świniarski.

W rocznej naradzie wzięli udział zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Rutecki, przedstawiciele lokalnych samorządów z terenu działania KM PSP Elbląg oraz pion kierowniczy komendy i dziennikarze.
       Naradę rozpoczął bryg. Tomasz Świniarski. Wykorzystując prezentację multimedialną przedstawił działalność strażaków w roku 2010 i wskazał kierunki działania na kolejne lata. Podkreślał zmniejszającą się liczbę zdarzeń wymagających interwencji strażaków. W sumie strażacy podlegający elbląskiej Komendzie brali udział w 1060 akcjach. Do największych akcji komendant zaliczył pożary: Rezerwatu Drużno, hali magazynowej w Rubnie, stolarni LUPUS w Sierpinie i budynków mieszkalno-gospodarczych w Łęczu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w trakcie działań gaśniczo-ratowniczych nikt nie zginął, a rannych zostało 25 osób. Bryg. Tomasz Świniarski przedstawił też statystyki dotyczące udziału podległych mu jednostek w tzw. zagrożeniach miejscowych (wypadki i kolizje drogowe, usuwanie drzew i gałęzi, ratowanie zwierząt itp.)
       Średnia wieku pojazdów w 2010 roku spadła o 5 lat. W historii tutejszej komendy nie było takiego roku, w którym jednostki ratowniczo-gaśnicze wzbogaciły się o 5 nowych samochodów gaśniczych, samochód ratownictwa wysokościowego i technicznego. Na potrzeby nowych aut zaadoptowano garaże w JRG2 Elbląg. Odbyło się to przy dużym wkładzie pracy własnej strażaków.
      

 


       Na koniec swego wystąpienia elbląski komendant przedstawił plany remontu i rozbudowy strażnicy przy ul. Bema (wizualizacja obok). Z jego słów wynika, że w tym roku zostanie wykonana kompletna dokumentacja techniczna budowy. Jest więc ogromna szansa, że w latach 2012-13 dla elbląskich strażaków powstanie spełniająca najwyższe standardy nowoczesna siedziba. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 20 mln złotych.
       Z kolei zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Rutecki z ogromnym zadowoleniem przekazał informację o planowanych zmianach lokalowych KMP w Elblągu. Wspomniał o ogromnej potrzebie termomodernizacji budynków JRG2 Elbląg i JRG3 Pasłęk. Komenda Wojewódzka czyni starania o środki na ten cel i wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze aby to przedsięwzięcie zrealizować.
       Wszystkich zebranych cieszy fakt bardzo dobrej współpracy między PSP a OSP. Strażaków zawodowych jest ciągle za mało. Pomoc ochotników jest więc bardzo potrzebna i często niezastąpiona. Tym bardziej, że ich wyszkolenie z roku na rok jest zdecydowanie coraz lepsze. Podobnie zresztą jest ze sprzętem - strażacy - ochotnicy mają coraz lepszy i nowocześniejszy sprzęt. Duża w tym zasługa lokalnych samorządów, które, gdy tylko mogą, to przekazują środki na doposażenie jednostek.
       Nam wypada tylko życzyć bryg. Tomaszowi Świniarskiemu i jego podwładnym aby ten rok nie był gorszy od poprzedniego. Żebyście mieli jeszcze mniej wydarzeń i to do jak najmniej poważnych zdarzeń.
      

Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego na tym spotkaniu zabrakło Prezydenta Miasta, Starosty oraz posłów i senatorów?Zły organizator czy też nienajlepsza ocena tej kadry straży. "Jaki Pan, taki kram"!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2011-01-25)
 • "Jest więc ogromna szansa, że w latach 2012-13 dla elbląskich strażaków powstanie spełniająca najwyższe standardy nowoczesna siedziba. " a za karę nakładem własnych sił wybuduje ją ta 5 strażaków z tyłu co nikogo niechcą słuchać!
 • Piszą że strażaków zawodowych jest mało a ciężko się dostać do straży zawdowej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KWADRAT(2011-01-25)
 • Strażacy i wojsko jedyny szcunek dla mundurowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łoligator(2011-01-25)
 • Brawo strażacy. Gratuluję nowego sprzętu. Szkoda tylko, że wymienione samochody nie zostały przekazane strażakom z powiatu elbląskiego tylko Komendant Wojewódzki z Olsztyna zabrał je dal "swoich". Przykre ale prawdziwe a strażacy remontują swoje 25 letnie Stary by mogły służyć w potrzebie. Szkoda i P. Tomasza Świniarskiego bo chciał dobrze i nie przypuszczał że Wojewódzki wytnie jemu taki numer. Panie Tomku trzymam kciuki za odzyskanie wozów dla powiatu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gość 123456(2011-01-25)
 • do Łoligator: Jak Ci ukradną samochód albo portfel to polecisz to zgłosić do wojska czy straży ??? Śmieszą mnie ludzie co nie szanują innych zawodów. Czy się jest sprzątaczką, ochroniarzem, rybakiem czy rolnikiem każdego należny szanować, również policję. W każdej formacji są łajzy zarówno w straży, wojsku, policji czy pogotowiu, ale nie należy uogólniać.
 • Zasłużyli na to. Jestem w 100% za tym, aby zmodernizowano im placówkę. Prawdziwi bohaterowie! Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego panowie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bohaterowie(2011-01-25)
 • tyle przestepstw co jest w mundurze policyjnym nie ma w żadnym innym resorcie. . Przykłady ? Proszę : www.google.pl www.google.pl www.google.pl www.google.pl www.google.pl nie chce mi sie wklejać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łoligator(2011-01-25)
 • Dziesięć razy tyle nie wychodzi na zewnątrz do opinii publicznej bo to źle służy wizerunkowi policji. Prawda to czy fałsz panowie policjanci ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były BORek(2011-01-25)
 • Oj Panie Komendancie!Mikre te audytorium słuchające Pańskiego wystąpienia. Brak władzy samorządowej daje wiele do myślenia-wyrażny i dobitny sygnał dla tego kierownictwa straży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  smutny(2011-01-25)
 • obiecanki cacanki a bolkom radość szanujcie to co macie a nie nowe wam się marzy KLESZCZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kleszcz(2011-01-26)
 • do Łoligator: Weź Ty dzieciaku czytaj ze zrozumieniem, bo odpisujesz nie na temat.
Reklama