UWAGA!

Świąteczne Spotkania Elblążan

 Elbląg, Podczas tegorocznych Świątecznych Spotkań Elblążan nie zabraknie Jarmarku Świątecznego, gdzie będzie można kupić między innymi bożonarodzeniowe dekoracje oraz świąteczne potrawy i wypieki.
Podczas tegorocznych Świątecznych Spotkań Elblążan nie zabraknie Jarmarku Świątecznego, gdzie będzie można kupić między innymi bożonarodzeniowe dekoracje oraz świąteczne potrawy i wypieki. (fot. arch. portEl.pl)

W najbliższy weekend (18 i 19 grudnia) w godz. 16 – 20 po raz czwarty odbędą się Świąteczne Spotkania Elblążan. Tegoroczne „Spotkania” mają niezwykle bogaty program. Z pewnością, główną atrakcją artystyczną „Świątecznych Spotkań”, będzie niedzielny występ muzykującej od lat, rodziny z Białego Dunajca – Trebunie Tutki. To jednak zaledwie fragment bogatej listy atrakcji jakie czekają na elblążan, którzy odwiedzą w ten weekend Stare Miasto.

- Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, które dzięki niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym przesłaniu jest okazją do integracji lokalnej społeczności. Niech te dwa dni będą dla nas elblążan okazją do wspólnego świętowania. Zasiądźmy do wielkiego wigilijnego stołu, podzielmy się opłatkiem i zaśpiewajmy kolędy. Jestem przekonany, że będzie to również doskonała okazja do spotkana z tymi, którzy przyjadą z imigracji do rodzinnego Elbląga na świąteczny urlop. Spędźmy te chwile razem! - zachęca Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.
       W sobotę mieszkańców naszego miasta serdecznie zapraszamy na Jarmark Świąteczny, podczas którego będzie można kupić ręcznie zdobione dekoracje świąteczne, wigilijne potrawy i wypieki, stroiki, choinki, wyroby rękodzieła artystycznego oraz upominki dla najbliższych. Będzie w czym wybierać, ponieważ przewidywany jest udział kilkudziesięciu wystawców. Poczta Polska przygotuje własne stoisko, z którego podczas trwania „Świątecznych Spotkań”, będzie można wysłać kartki świąteczne do najbliższych, ozdobione – stemplem okolicznościowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję.
       Jarmark urozmaicać będą koncerty kolęd i spektakle. Wystąpią m.in. realizujący niekonwencjonalne widowiska plenerowe - Teatr „Gry i Ludzie” (tańczące śnieżynki oraz szczudlarze – elfy, bajkowe postaci oraz Mikołaje). Świąteczne spektakle zaprezentują Zespoły Teatralne: ze Szkoły Podstawowej nr 25 oraz z Gimnazjum nr 7 – laureaci tegorocznego, XV Przeglądu Przedstawień Kolędniczych organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu. Na Elbląskiej Scenie Świątecznej z koncertami kolęd i pastorałek zaprezentują się: Chór Kameralny „Pro Musica” z Próchnika, Chór „Cantata” i „Świąteczny Kwintet”. Koncert da również zespół „Taukers” z franciszkańskiej parafii św. Pawła w Elblągu.
       Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych będzie „Kraina św. Mikołaja”. W specjalnie przygotowanym namiocie, przewidziano spotkanie z Mikołajem oraz gry i konkursy dla dzieci.
       Również podczas pierwszego dnia odbędzie się strojenie miejskiej choinki, która stanie pod Katedrą św. Mikołaja. Świąteczne Drzewko zostanie ozdobione bombkami wykonanymi specjalnie na tę okazję przez elbląskich artystów-plastyków oraz przedstawicieli Teatru im. Aleksandra Sewruka. Zapraszamy wszystkich, chętnych mieszkańców miasta do przyniesienia własnych ozdób i udziału w strojeniu bożonarodzeniowego drzewka.
       Podczas pierwszego dnia imprezę poprowadzi korespondentka Radia Olsztyn – Mira Stankiewicz.
       Na plan drugiego dnia złoży się bogaty program artystyczny wraz z najważniejszą, a zarazem najbardziej wzruszającą częścią „Świątecznych Spotkań” - „Wigilią dla Elblążan”. Podczas Wigilii wszyscy zgromadzeni na Starym Rynku będą mogli dzielić się opłatkiem i częstować przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez elbląskich restauratorów - wigilijnymi specjałami.
       Z pewnością, główną atrakcją artystyczną „Świątecznych Spotkań”, będzie występ muzykującej od lat, rodziny z Białego Dunajca – Trebunie Tutki, która wzbogaca rdzenną muzykę swego regionu o nowe teksty i aranżacje. Ten lubiany i rozpoznawany na świecie góralski zespół jest laureatem wielu muzycznych nagród i festiwali.
       Na scenie zaprezentują się również elbląscy artyści: Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, „Świąteczny Kwintet” oraz Grupa „Szalone Małolaty” działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury. Ze świątecznymi życzeniami dla elblążan oraz z koncertem kolęd przyjadą goście z Młodzieżowego Domu Kultury z Lidzbarka Warmińskiego. Odbędzie się również Parada Świąteczna – Teatru „Gry i Ludzie”, w której udział wezmą świąteczno-zimowe postaci, które będą się przechadzać po Starym Rynku na szczudłach.
       Drugiego dnia w rolę konferansjera wcieli się jak co roku - ks. Piotr Maria Towarek.
       Jak co roku, również podczas tegorocznych „Świątecznych Spotkań Elblążan” nie zabraknie Bożonarodzeniowej Szopki. Będzie ona szczególną atrakcją dla najmłodszych, gdyż będą mogli zobaczyć żywe zwierzęta: osiołka „Karola”, kucyka „Rambo”, kozy i owieczki. Tak jak przed rokiem, „Świąteczne Spotkania” wspierać będą kolędnicy z Nieformalnej Grupy „Młodzi w Centrum” (Trzej Królowie, Turoń, Śmierć, Dziad i Baba, Pasterze, Anioł i inni).
      

 


       W tych szczególnych dniach nie zapomnimy również o osobach potrzebujących. Jak w ubiegłych latach, również podczas tegorocznych „Świątecznych Spotkań Elblążan”, właściciele wielu znanych, elbląskich firm podjęli decyzję o wsparciu akcji pomocy najuboższym mieszkańcom naszego miasta. Dzięki ich hojności zostaną przygotowane paczki z praktycznymi podarunkami i artykułami „pierwszej potrzeby”, które podczas trwania „Świątecznych Spotkań” będą przekazane rodzinom wielodzietnym z terenu Elbląga.
       Dodatkowo podczas „Wigilii elblążan”, elbląscy restauratorzy przekażą przygotowane przez siebie potrawy wigilijne oraz ciasta.
       Podczas trwania „Świątecznych Spotkań Elblążan” w Ratuszu Staromiejskim, mieszkańcy Elbląga będą mogli podziwiać wystawę ręcznie zdobionych bombek choinkowych autorstwa dwóch artystek: Zofii Januszewskiej Melloch oraz Bożeny Witkowskiej.
       Zofia Januszewska Melloch – z urodzenia gdynianka, zakochana w Trójmieście. Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się szeroko pojętą sztuką - maluje bombki, obrazy, tworzy kompozycje florystyczne, pisze poezję. Na jej obrazach (olejach i pastelach), pojawiają się głównie pejzaże oraz motywy marynistyczne. Na tworzonych własnoręcznie bombkach utrwala arcydzieła polskiej architektury: zamki, kościoły, pomniki, pałace oraz obiekty sakralne. Znajdują się na nich również liczne motywy przyrodnicze, bajkowe, portrety kobiet oraz dzieła słynnych impresjonistów m.in. Vincenta van Gogha. Artystka często maluje na swych bombkach budowle charakterystyczne dla miejsca, w którym odbędzie się wystawa. Dlatego też podczas „Świątecznych Spotkań” będzie można nabyć bombki, na których znajdzie się m.in. wizerunek legendarnego Piekarczyka lub Katedra pw. św. Mikołaja.
       Bombki artystki prezentowane były do tej pory na kilku wystawach: w Dworze Artusa w Gdańsku, w Domu Uphagena w Gdańsku, w Płockiej Galerii Sztuki, gościły także na Wawelu oraz w galeriach Warszawy.
      
       Bożena Witkowska z Pucka
– maluje bombki choinkowe od 30 lat, pierwsze z nich pomalowała na prośbę swojego kilkuletniego wówczas syna. Wraz z upływem czasu, malowanie bombek stało się rodzinnym, przedświątecznym zajęciem, gdyż maluje je z własną córką oraz synową. Bombki stworzone przez rodzinę Witkowskich są niezwykle barwne i bajkowe, stanowią unikatową ozdobę świątecznego drzewka, gdyż najczęściej powstają jedynie pojedyncze sztuki z wybranym motywem. Często, namalowaniu jednej tylko bombki artystka poświęca nawet kilkanaście godzin. Na początku na bombkach pojawiały się wizerunki Jezusa Chrystusa, Świętej Rodziny i Aniołów, z czasem (na prośbę) powstawały również te przedstawiające np. rodzinny dom lub inne charakterystyczne obiekty. Podczas minionych kilku lat powstały niepowtarzalne bombki z wizerunkami: czarodzieja Harrego Pottera oraz dzikich zwierząt. Unikatowe, ozdobione przez Bożenę Witkowską bombki choinkowe były atrakcją licznych wystaw i ekspozycji, na terenie naszego kraju.
      
       Wystawie towarzyszyć będą koncerty kolęd w wykonaniu: Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry i chóru Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego z Elbląga.
      
       Organizatorem „Świątecznych Spotkań Elblążan” jest Prezydent Miasta Elbląga Grzegorz Nowaczyk, który kontynuuje tę tradycję po swoim poprzedniku Henryku Słoninie.
       Współorganizatorzy: Centrum Sztuki Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Elbląska Orkiestra Kameralna, Centrum Sportowo-Biznesowe, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu.
       Restauracje wydające i przekazujące potrawy wigilijne: Restauracja Pod Aniołami, Ciastkarnia „U Wołka”, Centrum Cateringowo-Bankietowe Koneser, Firma SmakPol, Firma Gloria, Kawiarnia U Aktorów, Restauracja Viki Lektiko, Pierogarnia Alibi, Firma Gastronomiczna Poliszynel, Firma Gastronomiczna Celebra, Restauracja Słowiańska, Nafisa Cafe, Pizzeria - Restauracja Strzecha.
       Wsparcie: Przedsiębiorstwo Inżynierskie „Energetyk", Nadleśnictwo Elbląg.
       Firmy przekazujące paczki: Biuro Usług Architektonicznych „Project System”, Centrum Handlowe „Ogrody”, Agencja Reklamowa „Art. Druk Studio”, Toyota Knedler, Firma „Lupus", Fabryka Mebli „Stolpłyt”, Hipermarket Carrefour, Giełda Elbląska, Centrum Mięsne „El-Hurt”, Hurtownia Spożywcza „Społem” PSS.

      

Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Git
 • A co się dzieje z nowym Ratuszem, kiedy uroczyste otwarcie ?
 • Widać, że w Wydziale Kultury w końcu nowa, młoda i świeża krew !!! Tak trzymać, będę na pewno !
 • beznadzieja jak co roku! Rozrywka na poziomie wiejskiej obory
 • Genialne są te spotkania, ostatnio miałem okazje być na takim spotkaniu w Olsztynie, no ale jednak w Elblągu jest zdecydowanie lepiej, z każdym rokiem coraz ciekawszy program ( chociaż ogromna szkoda że nie ma znów zespołu "Księża" ostatnio dali czadu; D) Mam nadzieję że w tym roku będzie jeszcze fajniej; D Pozdrowienia dla organizatorów!; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DiMarton(2010-12-15)
 • Wspaniały pomysł, bywam z rodziną co roku, tę atmosferę pamięta się cały rok. Nie wiem jak można o tym napisać coś złego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Grażyna Tk.(2010-12-16)
 • Organizatorem Spotkań jest Prezydent Nowaczyk - kontynuator myśli Henryka Słoniny ?. Kto jest autorem tego szatańskiego konceptu. Oj słusznie pisał internauta o ukrytych Wirusach w Urzędzie Miasta. One są i prowokują nadal !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sabina(2010-12-16)
 • I tak właśnie zachowują się lokalne oszołomy i zawistne osobniki. Jesteście w mniejszości a właściwie was nie ma. Impreza wspaniała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Plus BTR(2010-12-16)
 • Gorąco polecam tą imprezę! W poprzednich latach było bardzo sympatycznie w tym roku program jest jeszcze lepszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bohateur(2010-12-16)
 • a czemu firma El-Hurt z malborskiej nic nie przekazała?, co za firma dziadowska
 • Serdeczna prośba o opamiętanie !. Ten skromny Kiermasz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Organizacja : ledwie poprawna /poprzednie edycje/, niewielu wystawców, występy średnie i nabardziej rozbawieni Organizatorzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Emerytka(2010-12-17)
 • Wystawców było wielu, organizacji b. dobra, atmosfera niesamowita, czekamy a pani wyżej radzę się puknąć w czoło. Do zobaczenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Młodzi(2010-12-17)
Reklama