UWAGA!

Święto Wojska Polskiego

Dzisiaj (15 sierpnia) przypada państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. i obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku.

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. w nazwach, ceremoniale i strukturze podkreślało swój historyczny rodowód oraz tradycję. Na Święto Żołnierzy wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem, co zapoczątkowało rozbicie wojsk rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
       Bitwa warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. Głównym strategiem planu bitwy, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, był Józef Piłsudski. Kluczową rolę w batalii odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. W przebiegu bitwy zarysowały się wyraźnie trzy sekwencje wydarzeń: bój na przedmościu Warszawskim, walki nad Wkrą oraz manewr znad Wieprza. 15 października 1920 r. delegacje polska i sowiecka zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 r. na jego bazie został zawarty traktat pokojowy, który do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. przez lat dwadzieścia uregulował stosunki polsko-sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią.
      
       W tym roku z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia w Warszawie odbędą się następujące uroczystości:
       godz. 8.30 - msza święta za Ojczyznę, którą celebrować będzie Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15),
       godz. 10.25 - uroczystość złożenia wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze,
       godz. 10.30 - wręczenie aktów mianowania na stopnie generalskie i odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP oraz wyróżnienia białą bronią przez Ministra Obrony Narodowej (Pałac Belwederski),
       godz. 12.00 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
       godz. 12.00 - 22.00 - Festyn Żołnierski w Łazienkach Królewskich.
       godz. 16.00 - uroczystość w siedzibie Ministra Obrony Narodowej: wpis nazwisk i imion zasłużonych żołnierzy do „Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej” oraz wręczenie odznaczeń resortowych, medali i odznak honorowych „Kustosza, Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”,
       godz. 18.00 - złożenie wieńców przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych na misjach wojskowych poza granicami kraju (Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3).
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Proszę pochwalić sie jak to "dobrowolnie"wysyłacie ludzi na wojnę?To może być ciekawy materiał reporterski. Jako wasz czytelnik ja i wielu moich znajomych, ciekawi jesteśmy jak to jest?
Reklama