UWAGA!

Świętujemy razem

Elbląg, Program Świątecznych Spotkań Elblążan został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w UM w Elblągu
Program Świątecznych Spotkań Elblążan został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w UM w Elblągu (fot. AD)

Stoiska i kramy, na których będzie można kupić ozdoby, a także świąteczne potrawy i upominki. Wystawa bombek choinkowych, koncerty kolęd i pastorałek, popisy szczudlarzy, gorąca czekolada dla najmłodszych, a dla wszystkich łamanie się opłatkiem i degustacja wigilijnych przysmaków. W Szopce Bożonarodzeniowej, którą postawią górale, nie zabraknie kucyka „Rambo” i osła „Karola". A to wszystko na Starym Rynku w ramach Świątecznych Spotkań Elblążan (18 i 19 grudnia).

Już po raz czwarty na starówce odbędzie się impreza o niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym przesłaniu – integracja społeczna w tak wyjątkowym okresie, jakim są zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Spędźmy te chwile razem – zachęcają organizatorzy.
       - W tym roku będzie więcej kramów i stoisk [będzie ich 12, a w roku ubiegłym – 5 – red.]. Będzie też wiele namiotów ze stołami wigilijnymi, a na nich świąteczne przysmaki – zapowiada Bożena Sielewicz, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Będzie bardzo dużo atrakcji. W Ratuszu Staromiejskim (18 grudnia) będzie można podziwiać wystawę bombek ręcznie zdobionych przez dwie artystki: Zofię Januszewską-Melloch oraz Bożenę Witkowską. Wystawie towarzyszyć będą koncerty kolęd w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry i chóru Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (19 grudnia). Również w ratuszu Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprezentuje wystawę stołów świątecznych, jakie przygotowywano w dawnych czasach. Chcemy w ten sposób pokazać ratusz, który będzie miejscem bardzo reprezentacyjnym i otwartym na kulturę. Będzie tradycyjny Jarmark Świąteczny, którego podstawę stanowić będą dekoracje, stroiki, potrawy i różnego rodzaju upominki – kontynuuje Bożena Sielewicz. - Na Elbląskiej Scenie Świątecznej zaprezentują się liczni wykonawcy w repertuarze kolęd, pastorałek i jasełek. Dzięki hojności elbląskich firm przygotowane zostaną również paczki dla rodzin wielodzietnych wskazanych przez MOPS.
       Na najmłodszych czekać będzie namiot z grami i zabawami, które poprowadzą studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, a także spotkanie ze św. Mikołajem. Ten będzie czytał dzieciom bajki, pozował do zdjęć oraz przyjmował napisane do niego listy. Fragmenty książki „Charlie i fabryka czekolady” zaprezentują aktorzy elbląskiego teatru, a każdy mały słuchacz otrzyma kubek gorącej czekolady.
       Kulminacyjnym momentem Świątecznych Spotkań Elblążan będzie wspólna wigilia (19 grudnia).
       - Cieszy nas ogromne zainteresowanie elbląskich restauratorów, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie tego wydarzenia – mówi Bożena Sielewicz. – Przekażą na ten cel m.in. pierogi i barszcz, a także inne potrawy. Każdy będzie mógł skosztować tych przysmaków, a także przełamać się opłatkiem. Gwiazdą wieczoru na Świątecznej Scenie będzie góralski zespół Trebunie-Tutki.
       A to nie jedyny góralski akcent Świątecznych Spotkań Elblążan. Goście spod Tatr, tradycyjnie już, przyjadą, by zamontować drewnianą szopkę bożonarodzeniową. W niej staną żywe zwierzęta, m.in. kucyk „Rambo” i osioł „Karol”. Ta atrakcja zawsze cieszy, szczególnie najmłodszych.
       W świąteczny nastrój wprowadzą elblążan kolędnicy, czyli Młodzi w centrum.
       - Tworzymy 15-osobową grupę kolędniczą, która nada imprezie klimat niesamowity – zapowiada Kamil Zimnicki. – Repertuar mamy szalony, na początek przyśpiewka „Hej, kolęda”, a później już kolędy i pastorałki. Już mamy próby muzyczne – dodaje.
       W ubiegłym roku w pierwszym dniu Spotkań uczestniczyło ok. 6 tysięcy elblążan. Wspólna wigilia zgromadziła już 8 tys. osób. Jak będzie w tym roku?
       - Liczymy na więcej gości – mówią organizatorzy. – Wkład i zaangażowanie w organizację Świątecznych Spotkań jest ogromny. Mnogość atrakcji również powinna przyciągnąć rzesze elblążan. Koszt organizacji przedsięwzięcia to ok. 100 tys. zł – wskazuje Bożena Sielewicz. - A to kropla w morzu w porównaniu z tym, czym dysponują inne polskie miasta. Olsztyn np. organizuje podobną imprezę, zresztą w wielu miejscach podpatrzoną od nas, za 1,5 mln zł. Tam, gdzie są takie pieniądze nietrudno zorganizować takie przedsięwzięcie. U nas jednak jest ogromne zaangażowanie i chęci. Z roku na rok przygotowujemy więcej atrakcji, więcej wystawców się zgłasza, więcej restauratorów. Za rok przymierzamy się do organizacji tygodniowego Jarmarku Świątecznego – zapowiada.
       Świąteczne Spotkania Elblążan rozpoczną się 18 grudnia (sobota) o godz. 16. 19 grudnia trwać będą od godz. 16 do 20.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama