UWAGA!

Szkoła w Piaskach jak Alaska?

 
Elbląg, źródło www.umelblag.pl
źródło www.umelblag.pl

Miasto chce wydzierżawić obiekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach na 25 lat. Ostro sprzeciwiają się temu radni opozycji. – To pozbywanie się cennego majątku o ogromnych walorach przyrodniczych – przekonuje Marek Pruszak (PiS). – Przypomina to sytuację z 1867 r., gdy car Aleksander II sprzedał Amerykanom Alaskę. Była to najgorsza transakcja w historii handlu.

W roku 2011 elbląscy uczniowie skorzystali jedynie z połowy zaplanowanych zajęć edukacyjnych w Piaskach. Od stycznia do września 2011 w ciągu 232 dni pracy ośrodka dzieci przebywały tam 65 dni, co stanowi zaledwie 49 proc. wykorzystania obiektu na zajęcia edukacyjne. A utrzymanie ośrodka kosztuje. Blisko 730 tys. zł (przy wpływach rzędu 150 tys. zł). Rosnące koszty utrzymania i słabnące zainteresowanie ofertą sprawiło, że radni podjęli decyzję o likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach.
       Miasto chciało przekazać nieruchomość o pow. blisko 1500 m kw. w dzierżawę, zapewniając jednocześnie, że w obiekcie nadal będą odbywać się zajęcia „Zielonej Szkoły”. Pierwszy przetarg został odwołany, a 23 sierpnia ogłoszono drugi. Dzierżawa ma trwać do 2037 r., czynsz roczny to 102 tys. zł plus opłaty dodatkowe – koszty eksploatacji, remontów itp. Dzierżawca zobowiąże się do prowadzenia ośrodka edukacji ekologicznej o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjno-sportowym. Termin składania ofert upływa 28 września.
       - W wyznaczonym w ogłoszeniu terminie oględzin nieruchomości [były trzy takie terminy – red.] zgłosiły się osoby potencjalnie zainteresowane jej dzierżawą – poinformował nas Departament Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Nie jest wiadome czy osoby te złożą formalną ofertę, zgodnie z wymogami przetargu. Na obecnym etapie przetargu nazwiska potencjalnych oferentów nie są znane.
       Na wieloletnią dzierżawę nie chcą zgodzić się radni opozycji.
       - Dowiaduję się, że dzierżawa ma trwać 25 lat, cóż, wielu z nas może tego nie dożyć – mówił na wtorkowej (18 września) sesji Rady Miejskiej Marek Pruszak (PiS). – Miasto praktycznie pozbywa się tego cennego majątku o ogromnych walorach przyrodniczych. Pojawia się bowiem obawa, czy odwołaniu przetargu nie zmierza do sprzedaży nieruchomości. Przypomina to sytuację z 1867 r., gdy car Aleksander II sprzedał Alaskę Amerykanom. To była najgorsza transakcja handlowa w historii – wskazywał radny.
       Radni PiS już wcześniej oponowali przeciwko likwidacji „Zielonej Szkoły”.
       - Jeśli miasto chce wydzierżawić ośrodek to przewiduje, że będą zyski. Dlaczego zatem samo nie chce zarobić? – pytał w lutym Marek Pruszak. – To obiekt wyjątkowo piękny, w który zainwestowano dużo pieniądze, a dzierżawa – tak myślę – jest krokiem do jego sprzedaży.
       Na sesji głos w sprawie zabrała wiceprezydent Grażyna Kluge: - Miasto zawsze dokładało do tego obiektu, a po wydzierżawieniu do kasy miejskiej będzie wpływała stała kwota co miesiąc.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Prawdopodobny Scenariusz: Po likwidacji Szkoły w Połoninach starostwo zarzekało się, że będzie tam Ośrodek użyteczności publicznej, kto by pamiętał jaki. Dzisiaj po kilku nieudanych przetargach kto jest właścicielem? Nie my, to pewne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeden z wielu(2012-09-21)
 • Szanowny Panie Prezydencie Nowaczyk. proszę uprzejmie mi wyjasnić dlaczego na ul. 1 Maja / koło PKO / ekipy już po raz 3 / to nie żart / odkopują wcześniej zakopany odcinek ulicy. właśnie dziś koparka ładuje na ciężarówkę to co zostało zasypane jakiś czas temu. jeśli zapłaci Pan za to z własnej kieszeni to nie mam nic przeciwko temu. obawiam się jednak, że będzie inaczej. czemu na to jest kasa a na szkoły nie ma?
 • niektorych radnych to mozna oplacic tak zeby glosowali tak jak chce prezio. Juz nieraz tak bywalo. Prawda panie M. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gres z fotela(2012-09-21)
 • Oddali teren i Górę Chrobrego na 25 lat, a z jakiś czas przejdzie to na własnośc wieloletniego dzierżawcy, to dlaczego nie moga podobnie zalatwić Piasków? Trzeba mieć tylko znajomości w urzedzie lub radzie i troche kasy. Na uklady nie ma rady!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  abcDeEfgh(2012-09-21)
 • Po raz kolejny proponuję, aby obiekt przekazać w użytkowanie elbląskiej organizacji pozarządowej, na działalność statutową, w tym prowadzenie zielonej szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-09-21)
 • Śmieszą mnie argumenty radnych PO w stylu uwagi pani wiceprezydent Kluge jakoby: "miasto zawsze dokładało do tego obiektu". Do utrzymania ogromnego gmaszyska Urzędu Miasta też miasto "dokłada", więc może wydzierżawimy komuś budynek ratusza? Jeżeli Ośrodek Edukacji Ekologicznej jako instytucja był deficytowy to może wystarczyło zmienić sposób jego funkcjonowania albo poszukać oszczędności? Co do samego pomysłu dzierżawy to mam mieszane uczucia. Martwi mnie przede wszystkim to że rządząca akurat partia tak lekko chce oddać w prywatne łapy budynek na którego gruntowny remont Miasto Elbląg wydało ogromne pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2012-09-21)
 • Panie Jachowicz, jako niedoszłemu księdzu nie wypada być tak pazernym. Skończył Pan studia teologiczne, a nie ma Pan krzty, pokory i umiaru. Jak to - przekazać, a za ile ?.
 • Memento niech będzie Ośrodek " Tęcza" w Krynicy Morskiej. Ten rewelacyjnie położony obiekt, wart kilkanaście milionów złotych, przepadł bezpowrotnie. Gdzie są winni ?. Ano śpią spokojnie i żyją dostatnio.
 • niech jachimowicz weźmie się do pracy. jak "wsza", zawsze na czyjejś głowie i ja czyjś koszt.
 • w um już wiadomo kto wygra przetarg. byli tam już na rekonesansie byli i obecni decydenci. a słupy już czekają. ale ku przestrodze dowiemy się kto jest kto.
 • zlikwidować straż miejska i niech Nowaczyk przestanie robić sobie wycieczki nz nzsz koszt po całym świecie bedzie na 4 takie szkoły rocznie
 • Utrzymanie ośrodka kosztuje blisko 730 tys. zł (przy wpływach rzędu 150 tys. zł). Dzierżawa 102 tys. zł hmmmm no super wykminione Brawoooooo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_93263(2012-09-21)
Reklama