UWAGA!

Szneki z glancem i inne smaki Powiśla

Elbląg, Szneki z glancem i inne smaki Powiśla

"Najcenniejszym posagiem jest nie tylko pieniądz, jak mawiała moja babcia, ale przede wszystkim gospodarność, oszczędność i znajomość sztuki kulinarnej" - pisze we wstępie do swojej książki Smaki Powiśla Grażyna Michalik, mieszkanka Sztumu, pedagog i miłośniczka historii.

W książce Smaki Powiśla znalazło się około 200 przepisów na potrawy, które gościły na stołach mieszkańców Powiśla przed 1945 rokiem.
       - W przepisach starałam się zachować lokalne nazwy potraw, takie jak muza, plince, kuchy na młodziach czy szneki z glancem, nazwy składników potraw: kubaba, listek bobkowy, bania, angrest czy modre jagody oraz nazwy wykonywanych czynności i używanych do tego narzędzi, jak choćby wywałkować, zaskwarzyć, tygiel, mątewka - wyjaśnia autorka. - Całość została podzielona na rozdziały dotyczące dnia powszedniego, Wielkanocy, Gwiazdki, zapasów na zimę oraz dobrych rad prawie na wszystko. Ostatni rozdział - Szef kuchni poleca zawiera przepisy szefa kuchni restauracji w hotelu Hezner, działającej w Kwidzynie na początku XX wieku. Tworząc Smaki Powiśla, kierowałam się chęcią pomocy nauczycielom przy realizacji zagadnień ścieżki regionalnej dotyczącej Powiśla, więc bardzo dużo jest w niej przekazów dotyczących tej tematyki.
      
       Czytaj całość.
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama