UWAGA!

Tajna akcja "biura śledczego” – nie daj się oszukać, nie wypłacaj pieniędzy

 
Elbląg, Tajna akcja "biura śledczego” – nie daj się oszukać, nie wypłacaj pieniędzy
fot. nadesłana

Policja z Elbląga? Proszę Pana…. ja teraz uczestniczę w ogólnopolskiej akcji cbś, za którą dostanę nagrodę – tymi słowami 77-letni mężczyzna powitał prawdziwych policjantów, którzy przyszli do jego mieszkania. Jeszcze przez dłuższą chwilę starszy mężczyzna nie wierzył w to, że został oszukany. Przez cały czas myślał, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji przeciwko oszustom.

Naprawdę - wziął udział w „akcji” zaaranżowanej przez oszustów podających się za policjantów i z bohatera stał się ofiarą. Wypłacił ze swojego konta kwotę 20 tys. złotych… i przekazał ją nieznanemu mężczyźnie podającemu się za policjanta biura śledczego.
       Dzień później elbląscy funkcjonariusze zaczęli pracę przy kolejnym zdarzeniu o niemal takim samym scenariuszu: Do 80-letniej kobiety dzwoni mężczyzna podający się za policjanta biura śledczego. Pyta kobietę o zgromadzone oszczędności oraz tłumaczy, że jej pieniądze w banku są zagrożone. Mówi jednocześnie o tym, że prowadzą akcję przeciwko oszustom, i że ona musi udać się do banku i wypłacić pieniądze. O całej akcji ma wiedzieć nawet dyrektor banku oraz prokurator… Kobieta idzie do banku po drodze spotyka nieznanego mężczyznę, ten podaje się za policjanta i mówi, że wie o całej sprawie. Kobiecie przekazuje włączony telefon komórkowy i prosi ją o schowanie włączonego aparatu, tak by mógł słyszeć rozmowę w banku. Kobieta godzi się na to. W placówce postępuje zgodnie z poleceniami oszustów. Pieniędzy jednak 80-latka sama nie może wypłacić. Kasjerka informuje ją, że do transakcji potrzebny jest także jej mąż. Oszuści podając się dalej za stróżów prawa sprowadzają do banku męża kobiety. 80-latkowie wspólnie wypłacają pieniądze… i przekazują je poznanemu mężczyźnie. Cały czas są przekonani, że biorą udział w tajnej policyjnej akcji. Jako potwierdzenie otrzymują zapewnienie „funkcjonariusza” o tym, że o godz. 18 przyjdzie do nich do mieszkania razem z prokuratorem, by podziękować za zaangażowanie. Finał jest jednak zgoła inny. W mieszkaniu nikt się już nie pojawia a staruszkowie tracą w tym oszustwie kwotę 18 tys. złotych.
       Elbląscy policjanci wielokrotnie ostrzegali i ostrzegają mieszkańców o tej formie przestępstwa. W mediach ukazało się kilkadziesiąt materiałów o oszustwach metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Funkcjonariusze prewencji kryminalnej mówią o tym na spotkaniach z seniorami, a także poprzez kapelana policji informacje te są przekazywane w kościołach podczas ogłoszeń duszpasterskich. Tym razem apelujemy do osób opiekujących się starszymi osobami lub mających takie osoby w swojej rodzinie, o rozmowę z nimi oraz wyczulenie na ten rodzaj przestępstwa.
      
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja już nie mam pieniędzy, wszystkie jakie miałem ukradło mi PO !!!
 • Napiszcie o tym jak oszukują starsze osoby dając im telefon na umowę. Podają się za telekomunikację polską i w zamian dostajesz gówniany telefon dla starszych osób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Napiszcie(2015-10-01)
 • Napiszcie też jak złodzieje z Vectry podstępem bez podpisu i zgody abonentów podnoszą stawkę w czasie trwania umowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  precz.z.vectrą(2015-10-01)
 • Znajdź sobie pracę zamiast siedzieć w internecie
 • "złodzieje z Vectry podstępem bez podpisu i zgody abonentów podnoszą stawkę w czasie trwania umowy" - na pewno dostales list (ewentualnie maila) ze zmianami w umowie. Od tego dnia masz chyba 30 dni na wypowiedzenie umowy przed czasem bez ponoszenia zadnych kosztow za zerwanie umowy. A ze jestes oslem i nie czytasz umow to juz tylko twoja wina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  AAAAAAAAAAAAAA(2015-10-01)
 • jest jeszcze oszustwo "na księdza", i to jeszcze podawane do publicznej wiadomości w radiu co MA RYJA, tam zakonnik wyłudza od starszych babć kasę, Ci opisani powyżej to mały pikuś przy tym czarnym
 • Boś pusty łeb!
 • weź kredyt bo jeszcze kaczyński i jego banda wydoją z ciebie jeszcze więcej
 • Vectra bez umowy i informacji włączyła do rachunku opłatę za tzw. " Bezpieczny internet" w wysokości 6,90 zł brutto. Sprawdźcie rachunki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbingerer(2015-10-01)
 • Ceaniaczek gownozjad
 • Uwaga na oszustów, najwięksi są w PO - Partii Oszustów
 • jak piszecie o OSZUSTACH to proszę " 101 rzeczy zniknęło z Pałacu. Co było na liście Komorowskiego? NOWE FAKTY W ostatnich dniach urzędowania Bronisława Komorowskiego, przed Pałac Prezydencki podjechała ciężarówka. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że załadowano na nią różne przedmioty ze specjalnie przygotowanej listy. Były wśród nich meble oraz elementy wystroju wnętrza Pałacu. Chodzi przede wszystkim o krzesła i 99 innych mebli oraz elementów wystroju. W sumie 101 przedmiotów z Pałacu Prezydenckiego trafiło do Pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim, gdzie mieści się Instytut Bronisława Komorowskiego.
Reklama