UWAGA!

Takich zdjęć jeszcze nie było

 
Elbląg, Nowy aparat RTG zakupił szpital wojewódzki w Elblągu
Nowy aparat RTG zakupił szpital wojewódzki w Elblągu (fot. Anna Dembińska)

Kosztował 1,2 mln zł, ale nie ma chyba zdjęcia, którego by nie wykonał. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu kupił właśnie nowoczesny aparat RTG. Zobacz zdjęcia.

- O konieczności tej inwestycji najlepiej świadczy fakt, że właśnie zepsuł nam się aparat RTG w gabinecie nr 1 – mówił Piotr Lassota, kierownik Zakładu Radiologii w szpitalu wojewódzkim w Elblągu.
       Nowy aparat rentgenowski jest bardzo zaawansowany technologicznie. Jego przewaga nad konkurencją polega przede wszystkim na możliwości zrobienia zdjęcia w dowolnej pozycji pacjenta, co umożliwiają dwie bliźniacze kolumny. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów powypadkowych, którymi nie można specjalnie manipulować. Nowy aparat sam dostosuje się do pozycji pacjenta. Innym przypadkiem, w którym ważna jest swoboda, którym dysponuje nowy nabytek elbląskiego szpitala jest zdjęcie tunelowe rzepki.
       - W standardowym aparacie trudno jest tak ustawić detektor, aby zobaczyć drobne złamania rzepki. W nowym możemy ustawić detektor pod skosem – wyjaśniał lek. Piotr Lassota.
       Niespodzianką dla lekarzy był fakt, że na nowym aparacie lepiej wychodzą zdjęcia kamieni w nerkach. Nowinką jest też samodzielne ustalanie wielkości promieniowania RTG, które jest potrzebne do wykonania zdjęcia. W przypadku pacjentów niestandardowych (np. chorobliwie otyłych) dawka promieniowania jest większa, nowy aparat sam dostosuje jej wielkość. Można prześwietlić pacjenta ważącego nawet 250 kg.
       - W sytuacjach trudnych nowy aparat daje sobie radę lepiej niż ten dotychczas przez nas użytkowany. W codziennej pracy dwa nasze aparaty będą się uzupełniać – poinformował kierownik Zakładu Radiologii.
       Co ważne, nowy aparat zajmuje też stosunkowo mało miejsca. Było to o tyle istotne, że w gabinecie rentgenowskim nr 2, gdzie będzie stał jest po prostu ciasno.
       - Jedyną wadą tego aparatu jest ciężar stołu. Panie bardziej filigranowe mogą czasami mieć trudność z jego przesuwaniem – śmiał się Adam Łukaszewicz, przedstawiciel handlowy firmy produkującej aparaty rentgenowskie.
       Zakład Radiologii w szpitalu wojewódzkim robi 100 zdjęć dziennie. Na nowy aparat placówka wydała 1,2 mln zł ze środków własnych. I to nie koniec inwestycji w szpitalu przy ul. Królewieckiej. Dyrekcja planuje w latach 2017 – 2020 inwestycje na kwotę 50 mln zł.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A pleban po co tam ???
 • i bez kolejek można skorzystać\/
 • Zgadzam się, z tymi święceniami wszystkiego to już przesada, gorzej niż u Aborygenów. Nic dziwnego, że cywilizowany świat traktuje nas jako naród za zacofany. Jeszcze trochę a będziemy skansenem Europy, i dużo nam do tego nie brakuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  hgbzdfb(2016-11-02)
 • A kiedy nastąpi zmiana dyrektora szpitala?
 • tylko po co? Pan L. nawet na zwykłym RTG guza 7cm nie widzi
 • nie sto zdjec a stu pacjentow
 • I co z tego skoro lekarze nie potrafią prawidłowo skierować na RTG albo wykonujący nie wiedzą, ze np. haluksy prześwietla się w obciążeniu, bo dopiero wtedy widać poprawnie staw.
 • Ale jaja (1) - co tam robi katabas? Ale jaja (2) - teraz to się zacznie prywata. Ale jaja (3) - ale na krótko, przecież to szpital "wojewódzki", więc miejsce aparatu jest w Olsztynie. Czy to ja jestem taki cyniczny, czy ten piękny kraj nad Wisłą?
 • Fura, skóra i komóra. .. .. takie wrażenie po wpisach, ,młodzieży, ,. .. .Każdy element diagnostyki jest ważny w leczeniu. I to iż jest lepszy sprzęt to cieszy. Oceny badań dokonują ludzie z wiedzą, doświadczeniem i poczuciem odpowiedzialności za pracę. Niestety upodlenie ludzi dzisiaj jest coraz większe. .. .co widać, słychać, widać i czuć. .. .Nie sztuka wklepać jakieś inwektywy, ale realnie oceniać rzeczywistość. Pozornie niby jesteśmy anonimowi, ale. .. nie do końca. Proponuje więcej szacunku do innych i więcej krytycyzmu do własnych, ,osiągnięć, ,. .. Mimo niszczenia Elbląga przez, ,dobrą zmianę, ,Szpital Wojewódzki jest placówką naprawdę dobrą.
 • A co tam robi Królowa ?. Towarzystwo wzajemnej adoracji ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  anilam(2016-11-02)
 • @ale jaja(4) - jaja przeszły ci z moszczny do dyni, Gdańsk nigdy by takiego aparatu nie dał posłance z Elbląga.
 • Piendrolnij się w głupi cymbał, a co ma Gdańsk do tego. Racjęma, że co tylko w Elblągu się pojawi, to bieda Olsztyńska zaiwani.
Reklama