UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To liczby rządzą światem

 
Elbląg, To liczby rządzą światem
fot. AD

Mówi się, że matematyka jest królową nauk, ale ktoś kiedyś także powiedział, że matematyka jest ukrytym elementem naszej kultury. Bez niej nie mielibyśmy cywilizacji w takim kształcie, w jakim ona jest – mówił Cezary Orlikowski, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu podczas finału IV Konkursu Matematycznego. Elblążanie przodowali w trzech kategoriach. Zobacz fotoreportaż.

Głównym celem konkursu jest podniesienie umiejętności matematycznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach technicznych.
       – Tak naprawdę nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę w naszym życiu codziennym odgrywa matematyka, również w rozwoju nowoczesnych technologii, z których korzystamy – mówił prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. – Matematyka jest królową nauk, przy okazji tego powiedzenia przypomina się inne, które światu przekazał Pitagoras, mówiąc, że to liczby rządzą światem. Można zatem powiedzieć, że świat należy do matematyków. To chyba najlepsza rekomendacja, by matematykę studiować, rozwijać umiejętności z nią związane albo przynajmniej ją polubić.
       Etap finałowy Konkursu Matematycznego składał się z jednej tury, która polegała na rozwiązaniu dwudziestu pięciu zadań w przeciągu godziny. W części finałowej wzięło udział sześćdziesięciu trzech uczestników.
       – Zadania miały zróżnicowany poziom trudności, większość z nich polegała na znalezieniu pewnego elementu kluczowego, który pozwalał następnie rozwiązać w całości poszczególne elementy. Na każde zadanie przypadało około dwóch minut, więc albo się wiedziało jak coś rozwiązać albo nie – opowiada jeden z uczestników konkursu, Piotr Cieszkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. – Planuję studia na Politechnice Warszawskiej, na kierunku, gdzie matematyka na pewno bardzo mi się przyda.
       – Jestem tegoroczną maturzystką, a materiał konkursowy był podobny do maturalnego, zadania o średnim poziomie trudności, nawet czasu wystarczyło – mówi licealistka Lidia Zielińska z ZS nr 1 Działdowie. – Planuję rozpocząć studia na politechnice, chciałabym iść na budownictwo, więc matematyka na pewno mi się przyda.
       Pierwsze miejsce w IV edycji Konkursu Matematycznego w kategorii indywidualnej zajął Tomasz Worotnicki z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, drugie miejsce przypadło w udziale Aleksandrowi Nowakowi z SLO w Kwidzynie, zaś trzecie miejsce zajęła Agata Żebryk z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
       Najlepszy w powiecie okazał się również Tomasz Worotnicki z Elbląga, drugie miejsce zajął Dominik Kozłowski z Działdowa, zaś trzecie Krystyna Suwińska z Nowego Miasta Lubawskiego.
       W kategorii szkół zwyciężyło I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące, zaś trzecie ZS nr 1 z Działdowa.
       Oprócz tego swoje zadania w otwartym konkursie pn. „Rozwiąż i ty” przedstawił prof. Henryk Iwaniec, wybitny i szeroko znany matematyk, a także honorowy obywatel Elbląga.
       Pierwsze miejsce w „Rozwiąż i Ty” zajął Aleksander Nowak, drugie Sylwia Leliwa, trzecie Konrad Miśkiewicz, czwarte natomiast przypadło w udziale Małgorzacie Charewicz.
      

 


       – Wydaje mi się, że tego rodzaju konkursy to pewien sposób, żeby przełamać bariery dotyczące matematyki. Wydaje mi się, że to bardzo fascynująca dziedzina, należy tylko pozbyć się pewnych uprzedzeń – opowiadał prof. Henryk Iwaniec. – Jest to nauka, którą wielu uczniów może nie tylko opanować, ale także po prostu polubić. Matematyka to królowa nauk, w niej zawierają się różne wątki, jest to część filozofii i sztuki, to takie urzekające piękno rozumowania.
       Więcej o wynikach : http://www.konkursmatematyczny.pwsz.elblag.pl/ranking
      
       Organizatorem konkursu była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu oraz Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Honorowy patronat nad konkursem objął prof. Henryk Iwaniec, a także Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niestety Pitagoras był w błędzie, ograniczony głównie do matematyki dlatego nie sugerowałbym się skądinąd tym uzdolnionym w swojej dziedzinie i znanym człowiekiem. Każdy fachowiec chwali i gloryfikuje swoje poletko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Socrat.(2012-05-25)
 • Tak był głównie matematykiem, filozofia i mistyka nie były jego najmocniejszymi stronami:"Każde twierdzenie filozofa daje się obalić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść - nie wykluczając powyższego twierdzenia".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Socrat.(2012-05-25)
 • "Pół biedy" kiedy ludzie przez te jego teorie i dokonania się bogacą czy zdobywają pozytywną wiedzę służącą w optymalny sposób rozwojowi innych osób. Gorzej że Enola Gay także transportowała ładunek wyprodukowany dzięki wiedzy matematycznej. Tylko żeby w przyszłości komuś nie zechciało się użyć negatywnego wpływu tej "królowej nauk" w międzykontynentalnym pocisku(przecież Koreańczycy Północni czy Chińczycy także korzystają z jej zarówno pozytywnego jak negatywnego potencjału.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Socrat.(2012-05-25)
 • Światem rządzą k. .. .i złodzieje, nie żadne liczby
 • Światem rządzi Bóg i Biblia, a nie matematyka.
 • Czytam powyższe komentarze i oczom nie wierzę - to tylko ogłupiająca zazdrość czy normalna wrodzona głupota. Sądząc po waszych wypowiedziach - gdyby ludzkość była zmuszona oprzeć się na waszych intelektach, niewątpliwie siedzielibyśmy na drzewach (ewentualnie na nich się modląc). Gratulacje dla wszystkich uczestników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Brawo!!(2012-05-26)
 • Mieszkam w dużym mieście Elblągu,jest uczelnia techniczne .A DLACZEGO nie ma w Elblągu coś podobnego jak w Gdyni.Mowa o Centrum nauki experyment.Namiary www.experyment.gdynia.pl.Młodzież interesuje się techniką .Już czas najwyższy w Elblągu wyjść z techniką do mieszkańców,dobrze że blisko jest Gdańsk i Gdynia i takie centra techniki .
 • Pani Marto, liczby (matematyka) niczym nie rządzą, liczby (matematyka) tylko opisują jak świat jest rządzony. Hero.
 • Gdyby nie było wiary i modlitwy "gamoniu brawo" już dawno ci których nazywasz ludźmi powykańczaliby się wzajemnie bazując tylko na samej suchej "nauce". Uważasz że wyuczone schematy i wzory powodujące jeszcze bardziej zawoalowane ciągi pustych cyferek będą miały większe znaczenie dla karaluchów ? - może tylko one miałyby szansę ostać gdyby owa nauka w powiązaniu z kilkoma innymi odgałęzieniami wiedzy powstałymi po niej i często współ-kompatybilnymi zostały użyte w destrukcyjny sposób. Jaką masz pewność że jakiemuś prezydentowi czy dyktatorowi nie zechce się użyć negatywnego wpływu królowej nauk gdy wykryją u niego np. nieuleczalny nowotwór. Aha - małpy na drzewach nie kradną i nie mordują za 3 czy 7 cyfrowe liczby mające odzwierciedlenie w walucie.
 • Współcześni ludzie nawet w 5% nie poznali możliwości własnego ducha i organizmu(i nie będzie im dane) a tworzą nowe wzory i kombinacje cyferek.
 • Tylko gamoniu odbierz bez obrazy - w cudzysłowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Socrat.(2012-05-27)
 • Do Socrata - myślałem, że matematyka jest Twoja piętą Achillessową, ale widzę, że i z historią u Ciebie nie tęgo. Po tylu wojnach prowadzonych w imię Boga (tego czy innego) pisanie o tym, że ludzkość by się wymordowała gdyby nie wiara jest groteskowe. Zajrzyj w karty dowolnego podręcznika do historii czy encyklopedii - warto. Co do małp - to kradną, zapewniam Cie że kradną. Polecam wycieczkę gdzieś na Daleki Wschód - będziesz mógł się przekonać na własnej skórze. Ps. używanie określeń w rodzaju - gamoń - nie obraziło mnie, ale jest mało eleganckie, zwłaszcza w ustach człowieka kierującego się zasadami wiary. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeszcze raz Brawo!!(2012-05-27)
Reklama