UWAGA!

To miasto ma potencjał

 
Elbląg, Architektour to także iluminacje, które studenci tworzyli na dziedzińcu Galerii El
Architektour to także iluminacje, które studenci tworzyli na dziedzińcu Galerii El (fot. AD)

Ponad setka studentów architektury z całej Polski poznaje przestrzeń Elbląga od środy. Przyszli, dyplomowani architekci chodzą po mieście, uczestniczą w wykładach, rozmawiają z mieszkańcami i przypatrują się przestrzeni miejskiej. Po co? Po to, by wychwycić to "coś", które ma każde miasto.

Architektour to warsztaty organizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, przy współpracy ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Politechniki Gdańskiej. Co roku studenci spotykają się w innym miejscu, w warsztatach towarzyszą im znani i cenieni architekci.
       - Zaprosiliśmy studentów z całej Polski, żeby popracowali nad przestrzenią i pokazali kierunek,  w którym Elbląg mógłby pójść. Staraliśmy się również tak dobrać tutorów, żeby prezentowali różne szkoły, różne spojrzenia na architekturę, bo zależy nam na wymianie doświadczeń - opowiadała Paulina Kałużna, która razem z Michałem Krzyżowskim koordynuje projekt. - W tym roku wybraliśmy Elbląg, który dla architekta jest miastem ciekawym.
       Dlaczego? Dlatego, że według nich są tu przestrzenie, które mają potencjał.
       - Interesującym miejscem jest na przykład starówka, która ma swój klimat. Dobre jest również to, że Elbląg dba o to, co pozostało, również Galeria wygląda niesamowicie - mówiła Kałużna.
       Jak dodał jej kolega minusem Elbląga jest brak spójności pomiędzy poszczególnymi elementami.
       - Wydaje mi się, że inwestycje nie przynoszą takiego rezultatu, jakie miasto chciałoby osiągnąć - mówił Krzyżowski.
       Zapytani o Wyspę Spichrzów zgodnie twierdzą, że to doskonałe miejsce do rekreacji, do zrobienia tam na przykład małych kafejek, a jako przykład wykorzystania takiego miejsca podają Bydgoszcz.
       Studenci w Elblągu zostaną do niedzieli, 27 kwietnia. O godz. 15.30, w Galerii El, pokażą efekty swoich prac.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zmarnowany potencjał młodych architektów ! Ratusz w zeszłym roku zaprosił podobnych młodych architektów- studentów którzy stwierdzili ęe w pierwszej kolejności trzeba rewitalizawać obecny szpetny Bulwar Zygmunta Augusta przez budowę kamieniczek, a potem Wyspę Spichrzów. .. a likwidator Elsinu, kandydat na likwidatora Elbląga obecny prezydent Wilk, wystawił do sprzedaży jako priorytet zabudowy Starówki parking przy Muzeum Elbląskim ! Paranoja !!! " Elbingerer"
 • Rzeczywiście, tutaj mogą dużo nauczyć się, jak zepsuć architekturę koszmarnym budynkiem, np. bunkrem 1-go Maja/3-go maja.
 • ta, napisał mieszkaniec Szarych Szeregów
 • Moim zdaniem myśląc o architekturze trzeba pomyśleć też o ludziach, którzy w tej architekturze będą pracować, prowadzić firmy i o klientach tych firm. Sama architektura to tylko mury, martwy kamień. Aby powstał w nich tzw. duch, nastrój, klimat, trzeba wprowadzić do niego życie ludzi o różnych pasjach i ambicjach, szczególnie takich spokojnych dyscyplin jak kultura, sztuka, edukacja, drobny handel, turystyka, gastronomia. Aby takie instytucje czy firmy miały swoich klientów trzeba im zapewnić wygodny dojazd i pozostawienie w bezpiecznych miejscu ich aut. Dobre miejsce na duży parking (na 100 miejsc dla samochodów osobowych i 10 autokarów) przy starym mieście jest przy szkole od strony ul. Drzewnej / Zamkowej. Dalej na starym mieście można przejść pieszo, przez ul. Zamkową. Koło tych mostów drewnianych przy starym mieście także 2 duże parkingi po 100 miejsc dla aut osobowych i po 10 dla autokarów. A tu za rzeką powinny powstać eleganckie bulwary spacerowe (coś w stylu Londynu nad Tamizą niedaleko Big Bena) przez kilka km w obie strony a przy nich bary, restauracje o prostej ale stylowej konstrukcji, najwyżej 1-piętrowe, coś w stylu tej knajpki co już jest przy jednym z mostów, albo takich 2 kamieniczek z czerwonej cegły położonych naprzeciw muzeum (z drugiej strony rzeki). Wyglądają one teraz dość okazale. Mogłoby być takich więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  turysta-WM(2014-04-26)
 • jestem zawiedziony organizacja. czekałem od 20:30 do 22:30 i tam sie nic nie dzialo :/ cos ustawiali itd gdzie wyraznie bylo napisane zapraszamy na 20:30 na iluminacje galerii el. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  niepolecam(2014-04-26)
 • o czym wy mazycie kamieniczki bulwar hehehe miasto umiera pracy niema kto tu bedzie mieszkal dla kogo budowac zastanowcie sie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  jerzyk...(2014-04-26)
 • Jerzyk, niech robią budują piękne domy to co że miasto wymiera będziemy mieli piękną nekropolię :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  nekrofeel(2014-04-26)
 • Tak nie mamy szczęścia do architektów ciekaw jestem co za debil wymyślił ta fontannę przy katedrze gdzie na chama będzie budowana tam jest miejsce na kamieniczki mamy 2 koszmarne fontanny poco budowac kolejny śmietnik który i tak nie będzie działał gdy miasto tonie w długach?, nie lepiej byłoby odbudować zabytkową studnię Neptuna a ta fontannę wybudować Wilkowi w podziemiach ratusza tam akurat jest zawsze woda. co za debilizm zamiast odbudowac targ rybny tak jak był kiedyś przed wiekami to akurat wybrano parking zapewne ktoś tam ma swój interes i siłę przebicia tak jest ze wszystkim w Elblągu czy potrzebna nam fontanna przy katedrze???może pomnik wilka w owczej skórze?? jak miasto się tak uparło to niech zrobią tą na dworcu miała przeciez być myślę że zaprojektował ją jakiś synalek kogoś kto ma siłę przebicia może to jakaś praca dyplomowa i prezent dla synka
 • Dopóki nie zmienią się obecnie urzędujący prezydenci dla których nowoczesny rozwój przestrzenno - architektoniczny to zupełnie obce klimaty, takie ciekawe projekty przyszłych architektów nie będą miały żadnego wpływu na nasze miasto.
 • Uśmiałem się serdecznie, po przeczytaniu artykuliku pod znamiennym tytułem : To miasto ma potencjał. A to ci dopiero odkrycie. Tylko gdyby jeszcze mała podpowiedz, gdzie jest ten potencjał ? I jak wygląda ? Bo chyba nie jak plastyk miejski. Potencjał to coś bliżej nieokreślonego. Ale zawsze jest odkrywcze i niesamowite. Bo jest w w człowieku i to człowiek poprzez wyobraźnię, myśl urodzoną w jego głowie a ściślej w jego mózgu, może zaszczepić i zrealizować to, co stworzył umysł. Potencjał, zawsze jest realizowany w czasie przyszłym. Zawsze musi zostać podany weryfikacji i celowości jego urzeczywistnienia. I nie od rzeczy jest fakt, że zawsze towarzyszy temu ekonomia finansów. Potencjał ma paskudną wadę. Jeśli nawet powstaje za przysłowiową darmochę, bo kiełkuje w głowie, to już wdrożenie jej w życie wymaga dużych środków finansowych. Można znacznie obniżyć koszta mające na celu stworzenie jakiegoś programu rozwoju np. miasta, poprzez właściwy dobór ludzi zajmujących się kreowaniem wizerunku miasta. Ale tak nigdy nie jest, albowiem nie wszyscy mają potencjał. Zatem, korzystają z wsparcia innych. A, inni też raczej z potencjałem się nie spotkali. I raczej się nie spotkają. I kółko się zamyka.
 • I na koniec. Szkoda wielka, że Ci co powinni mieć potencjał maja impotencję.
 • To miasto gówno ma a nie potencjał. Uwstecznia się w oczach. Elbing to miał potencjał. Ale Elbląg już nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  sabbath(2014-04-27)
Reklama