UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tramwaje mają swoich patronów

 
Elbląg, Maria Kosecka prezentuje jedną z tablic
Maria Kosecka prezentuje jedną z tablic (fot. Witold Sadowski)

Zakończyło się głosowanie na patronów elbląskich tramwajów. Już wkrótce w sześciu pojazdach komunikacji miejskiej, potocznie nazywanych „ogórkami”, pojawią się nazwiska, biogramy i sylwetki wybranych osobistości.

Blisko 5 tysięcy elblążan wzięło udział w głosowaniu na patronów tramwajów. Spośród dwunastu nazwisk wybrali sześć, ich zdaniem najbardziej zasługujących na uznanie. Na pierwszym miejscu elbląskich osobistości znalazł się Stanisław Wójcicki, na osobę którego oddano 1255 głosów. Nazwisko Gottloba Ferdynada Schichaua zyskało aprobatę 1230 elblążan. Kolejnym wyróżnionym okazał się Włodzimierz Sierzputowski z liczbą 863 głosów. Na Aleksandrę Gabrysiak głosowało 303 elblążan. Czesław Klimuszko zebrał 264, a Józef Karpiński – 253 głosy.
       Inicjatywa oznakowania elbląskich pojazdów nazwiskami zasłużonych obywateli naszego miasta wyszła od radnych – Marii Koseckiej i Elżbiety Gelert.
       - Szukałyśmy nowych form edukowania, informowania, propagowania i promowania pozytywnych postaw naszych mieszkańców. Elbląg jako miasto z niezwykle bogatą i barwną historią może poszczycić się obywatelami, którzy swoją postawą, działalnością czy też osiągnięciami zasługują na upamiętnienie. Władze miasta uznały, że środki komunikacji miejskiej są doskonałym miejscem do ich promowania - wyjaśnia Maria Kosecka.
       - Dla mnie najbardziej istotna jest rola edukacyjna tego pomysłu, dlatego że on w dużej mierze skierowany był do młodzieży, która najczęściej korzysta z pojazdów komunikacji miejskiej - mówi Dariusz Targoński, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji. - Chciałbym podkreślić także walor edukacji osób dorosłych, które poruszają się tramwajami i będą miały okazję bliższego zapoznania się z tymi postaciami.
       - Te sześć osób tworzy mieszankę zawodów, zainteresowań, każda z nich reprezentuje inne środowisko społeczne, a jednocześnie są to postacie ponadczasowe - uważa Lech Słodownik, elbląski historyk. - Są to postacie, które zrobiły wiele dobrego w Elblągu, których nie będziemy się wstydzili , a ich wizualizacja w tramwajach będzie nieustanną lekcją dla młodych pokoleń.
       W każdym z sześciu „ogórków” zamontowane będą dwie ramki ze zdjęciami i biogramami wyróżnionych elblążan – w rozmiarze A3 i A4. Będą one umieszczone w widocznych miejscach, jedna z przodu pojazdu na ścianie kabiny motorniczego, a druga w tylnej części tramwaju. Rozważane jest także zamieszczenie tablic w środkowej części pojazdu. Ponadto nazwisko patrona będzie można zobaczyć na zewnętrznym, bocznym wyświetlaczu „ogórka”. Wbrew obawom elblążan nazwisko patrona nie zastąpi numeru linii tramwaju.
      

 


       Koszt realizacji pomysłu jest naprawdę niewielki, ogranicza się jedynie do wydruku plakatów i zakupu kilkunastu ramek. Wszystkie wydatki związane z zamieszczeniem tablic upamiętniających zasłużonych elblążan pokrywa spółka Tramwaje Elbląskie.
       Biogramy uznanych osobistości pojawią się w elbląskich „ogórkach” w ciągu najbliższych tygodni.
      

OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gratuluje Pomysłu. Korzyści ogromne, nakład finansowy znikomy. Inicjatywna godna pochwały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  lornetko(2012-03-09)
 • Ciekawy pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  motorniczy(2012-03-09)
 • Uważam, że Pani Maria Kosecka jest najlepszą radną ostatnich kadencji. Bardzo aktywna i skuteczna jej inicjatywy są trafne. W najbliższych wyborach może liczyć Pani na głos mój i mojej rodziny. Gratuluje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marta M.(2012-03-09)
 • A teraz na pewno pokarzą się słowa krytyki jakie to bezsensu itd. Ale to piszą Ci co ich życie polega na siedzeniu i narzekaniu a sami nic nie robią. Uważam że fajny pomysł, sam nie lubię PO ale wydaje mi się, że Pani Kosecka jest inna wystaje po za każdą partię - działa dla ludzi. A ludzie zazdroszczą i dlatego piszą. Tak dalej Pozdrawiam
 • Proponuje patrona tramwaju oznaczonego numerem 1 - Grzegorz N. I dalej wg zasług
 • Na bogato
 • Bardzo dobry pomysł, elblążanie dzięki temu trochę poznają historię swojego miasta. Dobrze, że mieszkańcy docenili zasługi Ferdynanda Schichaua.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  glosujacy(2012-03-09)
 • Jest już w Ebowie "Piekarczyk" więc podczas następnych wykopalisk w tej wiosce wykryją "Tramwarajczyka"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Darecki ESR(2012-03-09)
 • Koseckiej już nie wie co wymyślić, bo pracą się nigdy nie zhańbiła. .. Rzeczywiście to palący problem miasta. Nieważne, że nie maja gdzie i jak jeździć, a zgodnie z planami remontów będzie jeszcze gorzej. Nieważne, że miasto umiera. Populizm nie jedno ma imię, ale w Elblągu ma. .. Kosecka Maria jemu na imię :) Może toalety tez obrendujmy. .. Tam najwięcej ludzi się przewija. .. a zapomniałem. .. toalet publicznych nie ma :(
 • Pomysł ciekawy jeżdże komunikacją miejską i napewno w trakcie jazdy poczytam, gdyż przyznam szczerze nie do końca znam nazwiska tych osób i co oni tam ciekawego zrobili dla miasta. Gratuluje Pani pomysłu :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pasażer(2012-03-09)
 • taka propaganda ze niuy wychodzi sie do ludzi a rzeczywiste problemy leza na boku od lat nie rozwiazane! nie ma dialogu! co ta wladza wyczynia!
 • Brawo. Widać, że powrót Pani do Rady Miejskiej bardzo efektowny. Praca, Zaangażowanie, Pomoc mieszkańcom, pracuje Pani za wszystkich. Oby tak dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PiS-owy(2012-03-09)
Reklama