UWAGA!

Tydzień w powiecie Steinburg

Elbląg, W elektrowni jądrowej Brokdorf.
W elektrowni jądrowej Brokdorf.

30-osobowa grupa samorządowców z powiatu elbląskiego wróciła w ubiegłym tygodniu z wyjazdu szkoleniowego do partnerskiego powiatu Steinburg w Niemczech (Kraj Związkowy Szlezwik-Holsztyn).

Wyjazd ten stanowił drugi etap realizacji projektu pn. „Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, finansowanego z Funduszu Małych Grantów Transgraniczych i Międzyregionalnych Euroregionu Bałtyk przy wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG.
       - W skład czterech grup tematycznych wchodzili radni powiatu elbląskiego, członkowie zarządu powiatu, pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele służb i straży, m.in. policji i straży pożarnej - opowiada Marek Murdzia, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego, uczestnik delegacji. Ekipie powiatu elbląskiego przewodził Ryszard Zając, członek zarządu powiatu. Partnerzy niemieccy przygotowali bardzo bogaty program pobytu, obejmował on liczne wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach związanych z zainteresowaniami poszczególnych grup tematycznych. W celu bardziej efektywnego wykorzystania czasu dla każdej z grup zaplanowano odrębny program.
       Grupa tematyczna „oświata” zapoznała się z systemem edukacji w Niemczech; odwiedziła m.in. szkołę ponadgimnazjalną, placówkę resocjalizacyjną dla młodzieży, szkołę zawodową i warsztaty, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe.
       Grupa tematyczna „turystyka i promocja” zapoznała się z ważniejszymi produktami turystycznymi regionu; odwiedziła niektóre obiekty sportowe i rekreacyjne służące mieszkańcom i turystom. Jedną z większych ciekawostek programu była wizyta w nowoczesnej elektrowni jądrowej Brokdorf, która również funkcjonuje jako duża atrakcja turystyczna regionu.
       Grupa „bezpieczeństwo i porządek publiczny” odwiedziła placówki straży pożarnej i posterunki systemu ratowniczego powiatu Steinburg, zaś grupa tematyczna „pomoc społeczna i zdrowie” miała okazję bezpośrednio zapoznać się z funkcjonowaniem niemieckich odpowiedników warsztatów terapii zajęciowej oraz domów pomocy społecznej.
       - Gospodarze przygotowali również zawody sportowe w zupełnie nieznanych w Polsce dyscyplinach, takich jak Bosseltour (połączenie golfa z kręglami) czy Fahrradringreiten (współczesna odmiana średniowiecznego turnieju rycerzy, w którym konie zastąpiono rowerami). W obydwu konkurencjach reprezentacja powiatu elbląskiego okazała się niezwyciężona - cieszy się Marek Murdzia i dodaje: - Wszyscy uczestnicy byli pełni podziwu dla wzorowej organizacji spotkania oraz niezwykle ciekawego i wszechstronnego programu pobytu. Przywieźliśmy do Polski wiele ciekawych wrażeń, które z pewnością przełożą się na usprawnienie funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu elbląskiego.
       W czerwcu bieżącego roku powiat elbląski gościł podobną reprezentację z powiatu Steinburg, która zapoznała się ze specyfiką naszego regionu, dokonaniami i problemami lokalnych samorządów w Polsce.
      

 


      
       Turniej sportowy Fahrradringreiten. Na rowerach Hans Friedrich Tiemann, przewodniczący Rady Powiatu Steinburg i Ryszard Zając, członek Zarządu Powiatu w Elblągu.
      
      

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wowka Bardzo chciałbym wiedzieć ilu z pośród tej licznej grupy zna języki obce, ilu umie klikać na komputerze i korzysta z Internetu, a i co najważniejsze ile kosztował ten wyjazd naszych samorządowców?
 • ja znam jenzyk opcy, umiem włonczyć kompóter i uwarzam rze wycieczka była nie zła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sam ożondowiec(2009-09-07)
 • Jak jadą szefowie i dyrektorzy to nic z tego nie wynika, powinni jeździć ludzie którzy się tym zajmują bezpośrednio i nie od razu wszyscy tylko zespoły tematyczne. Tak żeby się czegoś nauczyć a inaczej to fajna wycieczka była. Pomijam też średnią wieku, i czas do końca kadencji
 • bo to nie wyjazd szkoleniowy tylko wycieczka turystyczna za społeczne pieniądze
Reklama