UWAGA!

Unia pomoże obwodowi

Unia Europejska zamierza w przyszłym roku wesprzeć finansowo obwód kaliningradzki, który po jej rozszerzeniu stał się rosyjskim regionem otoczonym przez państwa UE.

W przyszłym roku ten nadbałtycki rosyjski region otrzyma pomoc unijną w wysokości 25 milionów euro. UE jest gotowa rozszerzyć współpracę z Federacją Rosyjską poprzez obwód, który z kolei dla Kremla staje się nie tyle oknem do Europy, co polem doświadczalnym rosyjsko-unijnych kontaktów. Obwód kaliningradzki skorzystał już ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Od 1991 r. z unijnych środków nad Pregołę dotarło już przeszło 40 milionów euro.
     Najważniejszym zadaniem programów pomocowych przygotowywanych na przyszły rok jest rozwiązanie szeregu problemów natury socjalnej oraz ekonomicznej. Chodzi też w dużej mierze o wyrównanie poziomu życia mieszkańców obwodu.
     Specjaliści z Unii Europejskiej, przygotowując programy pomocowe, skoncentrują się na wsparciu sektora prywatnego oraz rozwoju infrastruktury i współpracy przygranicznej. Ważnym zagadnieniem pozostaje ochrona środowiska naturalnego i opieka medyczna, w tym zapobieganie szerzeniu się AIDS, chorób wenerycznych oraz narkomanii. Akurat te choroby są największym zagrożeniem nie tylko dla samych mieszkańców obwodu, ale także dla ich najbliższych sąsiadów.
     Unia Europejska zamierza też wesprzeć różne prospołeczne działania rządu obwodu. Jej pieniądze zastaną także przeznaczone na wsparcia organizacji pozarządowych.
     
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jacy naiwni są ci unijni utopiści. A więc znowu pieniądze trafią do postsowieckiej mafii ? (czyt. b. opasłych gienierałów wojska i KGB, aparatczyków itd.). To samo już ponad 10 lat temu ćwiczył Helmut Kohl - tj. pieniądze na budowę domów dla oficerów i żołnierzy Soviet Army wygonionych z tzw. Ost-Blocku. Powstały nie domy, ale wille tych wymienionych wyżej, a Kaliningrad został zalany wręcz najlepszymi markami samochodów. Ćwiczył to B. Clinton - pieniądze na zabezpieczenie postsowieckiego złomu nuklearnego - efekt podobny jak wyżej. Tych pieniędzy ci lenie i brudasy nie powinni nigdy zobaczyć, chyba że wszelkie inwestycje będą robiły firmy unijne i pieniądze tu wrócą, a tamtych można ewentualnie wykorzystać (częściowo) do pracy. Ćwiczyła to już ponad 60. lat temu Organisation Todt. Efekty są do dzisiaj - np. betonka z Mińska do Smoleńska itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  No-Homo-Sovieticus(2005-11-30)
 • dokonać anszlusu kaliningradu :D:D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biuletynowiec(2005-11-30)
 • Moim zdaniem osoba która nie była nigdy w Kaliningradzie, nie zna życia które tam tętni nie może sugerować się czy tam robić opinii na skale ogolnorosyjską. Kaliningrad jest bardziej Europejski niż rosyjski. Jest strefą wolną ekonomicznie, bardzo dobrze rozwija się tam biznes mały oraz średni i w tempie gwałtownym rośnie poziom życia całego obwodu. Składają tam samochody marki Hummer 2, Hyundai Getz, Kia, Honda, BMW, Lada - najnowsze modele (dlamnie i tak wygladają jak czajniki), montują bojlery, oświetlenie firmy polskiej "ALFA", telewizory, DVD i można wymieniać do samego rana, plusy oraz plusy btw. niestety walka z narkomanią idzie do przodu i narkomani są spotykani nie tak jak kiedyś prawie na każdej dzielnicy tylko w dwóch częsciach miasta. Za co należy podziękować miejscowemu wydziałowi d/s walki z narkomanią oraz przestępczością zorganizowaną a nie zywkłym kraweżnikom czy tam kryminalnej milicji, którzy olewają wszystko i potrafią tylko zdzierać od zwykłych ludzi pieniądze. Więcej informacji przez maila :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bursztynowykról(2005-11-30)
 • Dziękuję za informację, ale też dziekuję (nie skorzystam) za ten brudny i pełen alkoholików Królewiec. Byłam tam z mężem 5 lat temu i wracając staliśmy w koszmarnej kolejce 20 godzin!!!(dosłownie brud-syf-kiła i mogiła, a do tego wszechobecni łapówkarze: policjanci, celnicy, pogranicznicy i wszelakie barachło ubrane w mundury). Staliśmy grzecznie (jak inni Polacy) w kolejce,która zaczynała się na końcu koszmarnie brudnego i zasyfiałego Mamonowa. Obok nas przejeżdżali właśnie ci "biznesmeni" z Królewca - mieli nas i wszystkich dosłownie w d..... Oczywiście - przemytnicy polscy też nie próżnowali, zauważyliśmy, że jeden gruchot Audi zrobił już 3 kursy, a my wciąż staliśmy. Przeżyliśmy z mężem naszym dzieckiem dosłownie horror i od tego czasu zgodnie stwierdzamy: nigdy więcej do tego azjatyckiego motłochu! Po 5 latach okazało się, że mamy rację: w ubiegłym tygodniu, będąc w Braniewie (w PONIEDZIAŁEK), podjechaliśmy na granicę i zapytalismy się żołnierza-pogranicznika - ile czeka się na wjazd do Polski. Żołnierz odpowiedział: "idzie szybko, właśnie zaczęli wjeżdżać na przejście czekający od CZWARTKU ubiegłego tygodnia!!!!! I co z tego, że po naszej stronie jest pas dla obywateli Unii, jak po drugiej stronie są warunki z czasów Iwana Groźnego. A więc - jeszcze raz - dziękujemy bardzo, ale jeszcze długo nie skorzystamy z wyjazdu do tego RAJU!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MarzenaR.zmężem(2005-12-01)
 • LOL świetnie ale granica nie jest stolicą obwodu Kaliningradzkiego :]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KrólZBursztynu(2005-12-01)
Reklama