UWAGA!

Urbaniści i architekci o Elblągu 2040 r.

32 architektów i urbanistów z Polski, Niemiec, Danii, Estonii i Szwecji bierze udział w trzydniowej konferencji, podczas której pracować będą koncepcyjnie nad centrum Elbląga w roku 2040.

– Niezwykle ważne dla nas jest spotkanie z państwem – powiedział, witając gości, Adam Witek wiceprezydent Elbląga. – W tym roku gościliśmy już studentów z programu Erasmus, którzy zajęli się Starym Miastem. Przez tydzień pracowali, a to, co zaprezentowali, otworzyło nasze umysły na nowe koncepcje. Ich spostrzeżenia wzbudziły w nas niesamowite emocje. Praca z przestrzenią miejską w naszym mieście to wyzwanie nie lada, bo praktycznie kiedy zaczęliśmy się rozpędzać, uchwalono Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2035. W niej zabrania się rozbudowy miasta na zewnątrz a nakazuje się uruchomić zabudowę wszystkich wolnych przestrzeni w centrum, tzw. plomb. Jednocześnie nie daje się nam dostatecznych uregulowań prawnych w ustawach i rozporządzeniach. A ta koncepcja jednocześnie wyrzuca do kosza wszystkie dotychczasowe plany miejscowe. Czekamy z niepokojem czy rzeczywiście tak się stanie. Wtedy przed nami praca od podstaw. Już dziś jesteśmy w trakcie zmiany Studium dla miasta. Zachęcam państwa do zachłyśnięcia się centrum miasta, terenami zielonymi, ale też do krytycznego spojrzenia na tereny wymagające rewitalizacji. – dodał Adam Witek.
      
       Z prezentacjami wystąpiły Katarzyna Wiśniewska dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury, główna organizatorka konferencji oraz Anita Pawlak kierownik Biura Obsługi Inwestora. W programie dziś znalazły się wycieczka po Starym Mieście oraz koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
      
       Efekty prac urbanistów i architektów zaprezentowane zostaną w środę.
      
Anna Kleina, Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • największe osiagnięcie to. .. nowy cmentarz. .. .bo nic sensowniejszego nie wydumają. .. .
 • ale chała!!!!
 • Z zapartym tchem oczekiwał będę na rezultaty przemyśleń i burzy mózgów tego mam nadzieję profesjonalnego grona - wszak przestrzeń naszego miasta to wykwit i rezultat popapranych koncepcji kompletnie od siebie oderwanych i w skali aglomeracji nie spójnych. I gdy się patrzy na tz. całokształt dorobku minionych, powojennych pokoleń z przykrością muszę stwierdzić, że miasto zjada własny ogon trwoniąc jedne po drugich walory i dorobek kultury materialnej przedwojennych gospodarzy, których niewątpliwe sukcesy i doskonałe rezultaty wynikały z profesjonalnego i systematycznego podejścia do zagadnień zarówno samorządowych jak i urbanistycznych. Wiem byli to Niemcy - ale czego, jak czego to gospodarności i porządku w papierach i standardach można się od nich uczyć. A więc do dzieła panie i panowie, tchnijcie w ten bezkres bylejakości tchnienie profesjonalnej myśli – miejmy nadzieję z rezultatami… … . .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2012-10-02)
 • Fatalne rozwiązania urbanistyczne, brak wizji, niekonsekwencja i realizacja bieżących zachcianek aktualnej władzy zniszczyły nasze miasto. Obecne inwestycje prawdopodobnie pogłębią ten chaos. Potrzeba śmiałych wizji, tworzenia ciągów pieszych i rowerowych, budowy centrum z kompletnymi usługami, by miasto ożyło, a elblążanie zaczęli chodzić pieszo i bywać w swoim mieście. Trzeba rozwoju usług i rozwoju konkurencyjności. Trzeba nowatorskich pomysłów na ożywienie gospodarcze nie tylko na Modrzewinie, ale przede wszystkim w centrum miasta.
 • Może jak teraz zaczną to na 2040 zdążą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Psycho(2012-10-03)
 • Cieszę się że wybitni architekci projektują nowe budynki dla Elbląga jednak "palącym" problemem urbanistycznym w Elblągu nie jest budowa nowych budynków tylko zagospodarowanie budynków już istniejących po umarłych lub umierających fabrykach, jednostkach wojskowych, szkołach. Do tego rozpoczęte i niedokończone budowy prywatne i samorządowe. Kto i po co sfinansuje neomodernizm i neoklasycyzm ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2012-10-03)
 • a czy w tej konferencji bierze udzial slynna elblaska celebrytka pani nina (janina w) a moze udzieli wywiadu? wooooowwwww
Reklama