UWAGA!

Uroczystości na elbląskich cmentarzach

 
Elbląg, Uroczystości na elbląskich cmentarzach
fot. Anna Dembińska, arch. portel

W czwartek (1 listopada) przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie wielu elblążan udaje się tego dnia na cmentarze, by otoczyć opieką groby bliskich. Wiele osób bierze też udział w odbywających się w tych dniach na terenie nekropolii nabożeństwach za zmarłych.

Uroczystość Wszystkich Świętych ustanowił prawnie w 935 r. papież Jan XI, choć już wcześniej, w czasach przedchrześcijańskich czczono pamięć przodków, a od pierwszych wieków chrześcijaństwa pamiętano o modlitwie za zmarłych i celebrowano liturgie przy grobach męczenników. Kontynuacją tej tradycji są celebracje upamiętniające zmarłych, które we wtorek odbędą się na elbląskich cmentarzach.
      
       Cmentarz Dębica
       W czwartek (1 listopada) o godz.12. odbędzie się msza św. przy starej kaplicy. Po liturgii odbędzie się procesja i nabożeństwo za zmarłych. W piątek (2 listopada) o godz. 14.00 odbędzie się msza św. w nowej kaplicy.
      
       Cmentarz przy ul. Agrykola
       W Parafii Wszystkich Świętych 1 listopada przypada odpust parafialny. Suma odpustowa odbędzie się o godz. 11.30, a po sumie wyruszy procesja za wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu.
      
       Jak odnaleźć poszukiwane groby

       Informacje o osobach pochowanych na obu elbląskich cmentarzach komunalnych wraz ze zdjęciem nagrobka oraz numerem sektora, rzędu i miejsca pochówku znajdują się w wyszukiwarce Grobonet. Dzięki tym informacjom bez problemu można odnaleźć grób, którego szukamy.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama