UWAGA!

Urzędnicy mogą pracować zdalnie. Jak jest w ratuszu?

 Elbląg, Urzędnicy mogą pracować zdalnie. Jak jest w ratuszu?
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Od 24 stycznia do 28 lutego urzędy administracji publicznej mogą z powodu pandemii pracować w trybie zdalnym – zakłada rozporządzenie wydane przez Radę Ministrów. Sprawdziliśmy, jak sytuacja pod tym względem wygląda w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Prezydent Elbląga wydał zarządzenie w sprawie pracy zdalnej w Urzędzie Miejskim w poniedziałek, 24 stycznia. Zgodnie z nim o możliwości pracy zdalnej pracowników urzędu decyduje sekretarz miasta.

- Praca w administracji samorządowej jest pracą o specyficznym charakterze - z uwagi na wykonywanie zadań na rzecz mieszkańców, zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom w wielu przypadkach niemożliwym jest jej świadczenie w miejscu zamieszkania pracownika. Dlatego w zależności od panującej w poszczególnych komórkach organizacyjnych sytuacji epidemicznej wśród pracowników polecana jest praca zdalna. W szczególności ma to miejsce w sytuacji po kontakcie pracownika z osobą zakażoną bądź, gdy pracownik na kwarantannie lub izolacji sam wyraził akces pracy zdalnej – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Obecnie pracę zdalną świadczą tylko dwie osoby z urzędu, a 14 pracowników przebywa w kwarantannie (przy około 400 zatrudnionych). - Sytuacja jest jednak zmienna, więc wymaga stałego monitorowania – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Zgodnie z treścią zarządzenia prezydenta Elbląga „warunkiem wydania pracownikowi polecenia pracy zdalnej jest posiadanie przez pracownika umiejętności i możliwości technicznych oraz lokalowych do wykonywania takiej pracy, pozwalający na to rodzaj pracy, możliwość wykonywania przez pracownika zadań ujętych w zakresie czynności, umożliwienie przekierowania na telefon pracownika telefonu służbowego oraz możliwość odbierania przez pracownika służbowej poczty elektronicznej” - brzmi jeden z przepisów zarządzenia.

W Urzędzie Miejskim nadal obowiązuje reżim sanitarny. - Wszystkie działania podejmowane przez prezydenta miasta służą zarówno zapewnieniu sprawnej realizacji zadań na rzecz mieszkańców (w pierwszej kolejności nadal załatwianie spraw z wykorzystaniem kanałów komunikacji elektronicznej – w razie potrzeby kontakt osobisty po umówieniu wizyty w tzw. strefach buforowych, jak i stworzeniu bezpiecznych warunków dla pracowników w zakładzie pracy). Dlatego zachowywany jest reżim sanitarny, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego.

Aktualne zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego obowiązują od 5 stycznia. Znajdziecie je tutaj.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • przy obecnie działającemu systemowi pomocy ludziom biednym czyli niepracującym np z lenistwa i cwaniactwa, urzędnicy mogą w ogólnie nie pracować, dostaną wtedy mieszkania od komuny, talony na żarcie plus na ubrania i takie tam różne talony np. na hotel aby od lenistwa mogli wypocząć sobie godnie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  5
  Rewsa(2022-01-26)
 • SiP @ ĆABEJ @
 • Już bym zwolnił kogoś z biura prasowego. Człowiek od kontaktu z mediami i oficjalnych komunikatów, a nie odróżnia pandemii od epidemii.
 • Co to za różnica i tak to nic nie zmnieni dla mieszkańców Elbląga!!!!
 • @Mjr.Tom - mjr. to chyba w marzeniach. Ogólnie stan w jakim jesteśmy to stan pandemii, bo rozprzestrzenia się epidemia. Szeregowy zrozumiał? i niech nie poucza, może odejść, spocznij
 • Skoro mogą pracować w domu to po co wynajmować budynki pod biura???zamknac, posprzedawać urzędy!!!to byłby nowy ład
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  4
  Kolega Dlugiego(2022-01-26)
 • Dziś byłam w Urzędzie, nigdzie się nie wejdzie bo drzwi zamknięte. Pani w informacji podaje numer telefonu i tyle, więc mogą wszyscy pracować tylko szkoda że w sklepach Pani może być przy kliencie a w Urzędzie od 2-óch lat bez zmian- Covid
 • Praca zdalna to praca na miarę 21 wieku, dobrej organizacji pracy, dobrze zarządzanej, mającej na celu dbanie o zdrowie pracowników, tak aby nie bylo przerw w pracy, zaleglych spraw i wszystko toczylo sie w miarę normalnie ! Pracuję juz tak od pol roku i wszystko toczy się sprawnie, wymieniamy się i nikt nie choruje !
 • Czytając te komentarze czasem zastanawiam się po co mialbym latać po urzędach? Chyba z nudów! Wszystko jest dostepne w necie, mozna zalatwiac telefonem, mailem, na poczcie, czego tam szukać,
 • Do roboty to powinien się wziąć kierownik z komunikacji i jego nowa sekretarka :).
 • Zaszczepić i pognać do roboty!!! Kto to widział??? Wszyscy pracują, a urzędasy się boją!!!! Banda leni.
 • Biorąc pod uwagę co się dzieje w Wydziale Komunikacji w Elblągu śmiem twierdzić iż osoba która zarządza tymi ludźmi, nie ma pojęcia na temat zarządzania. Byłam świadkiem jak przełożony -tak mi się wydaje krzyczał na osobę która wpuszcza osoby zapisane. Owszem jest ciężko się dostać, kiedy z dostępnych stanowisk funkcjonuje tylko 3,można się denerwować. Ale wyładowanie swoich emocji na pracownikach jest słabe. Osobiście obsługę uważam za sprawną, na sytuację którą mamy w kraju. Trochę zrozumienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Jannina(2022-01-26)
Reklama