UWAGA!

W Pasłęku będą ponowne wybory

 
Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Sąd Okręgowy w Elblągu unieważnił wynik wyborów w okręgu nr 4 w Pasłęku, gdzie radnym został Mariusz Ficak i nakazał powtórne głosowanie. Przyczyna? Obwodowa komisja wyborcza zapomniała podstemplować prawie połowę wydanych kart wyborczych.

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęły aż trzy protesty z Pasłęka, każdy dotyczył tej samej sprawy – nieostemplowania przez obwodową komisję wyborczą w okręgu nr 4 części kart do głosowania i wydania ich wyborcom. W tym okręgu obejmującym część Pasłęka (m.in. ulice Kopernika, Partyzantów, Spacerową, Steffena) mandat wywalczył Mariusz Ficak z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Pasłęczanie, które wygrało wybory (z tego komitetu pochodzi też burmistrz Wiesław Śniecikowski).
       Sąd Okręgowy w Elblągu na posiedzeniu 4 grudnia postanowił, że wybór radnego Mariusza Ficaka jest nieważny, nakazał powtórne przeprowadzenie wyborów do Rady Miasta i Gminy Pasłęk w okręgu nr 4
       - Sąd Okręgowy ustalił, że w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa 28, zlokalizowano siedzibę obwodowej komisji wyborczej nr 4. Komisja ta wydała wyborcom łącznie 582 karty do głosowania w wyborach do Rady Miasta. Na skutek przeoczenia 253 karty do głosowania nie zostały ostemplowane, co znalazło potwierdzenie w protokole wyników głosowania w obwodzie – informuje Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Naruszenie przez Obwodową Komisję Wyborczą d/s Przeprowadzenia Głosowania nr 4 w Pasłęku przywołanych regulacji prawnych mogło mieć wpływ na wynik wyborów, albowiem - w świetle art. 73 Kodeksu wyborczego - karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie są nieważne. Z protokołu głosowania w wyborach do Rady Miasta w Pasłęku w okręgu nr 4 wynika, że kandydaci na radnego otrzymali 25, 97, 182 i 18 głosów. Uwzględniając stwierdzoną liczbę nieważnych kart do głosowania, nie można wykluczyć, że gdyby nie opisane uchybienie, ostateczny wynik głosowania byłby inny niż ustalony na podstawie 329 ważnych głosów, z pominięciem 253 kart nieważnych, przy różnicy głosów pomiędzy kandydatami wynoszącej 164 głosy.
       Postanowienie Sądu Okręgowego nie jest prawomocne. Zainteresowane strony mają 7 dni od momentu otrzymania postanowienia sądu na złożenie ewentualnego odwołania.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama