UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Polsce spotkasz ją tylko zimą (Opowieści z lasu, odc. 145)

 
Elbląg, Jemiołuszka
Jemiołuszka (fot.klimkin/Pixabay)

 Związana jest z lasami dalekiej północy, żyje w krajach skandynawskich, na Syberii, w Kanadzie. Jesienią jemiołuszka zwyczajna rusza na południe, by zimę spędzić w cieplejszym klimacie umiarkowanym. Na trasie jej wędrówki jest również Polska – tu można ją spotkać w lasach, parkach, przy alejach czy na osiedlach ludzkich.

Jak podaje Encyklopedia Leśna jemiołuszka osiąga długość do 21 cm, a jej masa ciała nie przekracza 83 g. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym czubku na głowie, szarobrązowym upierzeniu, białych paseczkach na skrzydłach, żółtej końcówce ogona i czerwonych zakończeniach na niektórych piórach. W Polsce można ją spotkać od listopada do kwietnia. Latem jej pokarmem są głównie owady, zimą jemiołuszka przestawia się na owoce. Stąd też wzięła się jej polska nazwa, bo owoce jemioły to dla niej przysmak.
       "W przypadku niedostępności ulubionej rośliny lub w przypadku konkurencji ze strony większych i silniejszych ptaków (między innymi paszkota) jemiołuszki pożywiają się owocami jarzębiny, głogu, ligustru i czasem innymi owocami. Żerują w dużych stadach i zwykle przesiadują w jednym miejscu zasobnym w pokarm dopóki całkowicie nie ogołocą okolicy z dostępnych owoców" – informuje portal ekologia.pl.
       Ciekawostką może być fakt, że jemiołuszka trawi je bardzo szybko.
       - Zwykle ten proces trwa kilkanaście minut i nie jest zbyt dokładny. Uważa się, że jemiołuszka codziennie zjada więcej niż waży – uzupełnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Wielu przyrodników podkreśla, że ptak ten nie należy do zbyt płochliwych, jest również bardzo głośny, do czego nawiązuje jego łacińska nazwa.
       "Drugi człon nazwy gatunkowej garrulus po łacinie oznacza gadatliwy. Swoją obecność Jemiołuszki ogłaszają melodyjnym głosem przypominającym subtelne dźwięki małych dzwoneczków. Zwykle zanim uda się nam dostrzec stado, szybciej usłyszymy je" – wyjaśnia Piotr Pstrokoński na łamach portalu Jestem na Ptak.
       Jak  czytamy na stronie ekologia.pl ptak ten na okres lęgowy spędza na dalekiej północy:
       "Zakłada gniazda na drzewach iglastych (zwykle licznych na tych obszarach), czasem w lasach brzozowych. Gniazdo wysoko na gałęzi, ma kształt czarki zbudowanej z gałązek i wyścielonej mchem, trawą, porostami, włosiem i puchem. Jemiołuszki składają niebieskawe, nielicznie nakrapiane jaja w liczbie od 4 do 6. Jaja wysiadywane są przez samicę przez około 2 tygodnie i w ciągu kolejnych 2 tygodni młode uzyskują lotność".
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama