UWAGA!

W sobotę Święto Chleba

 Elbląg, W sobotę Święto Chleba
(fot. arch. PS)

W sobotę (26 września) w Elblągu zorganizowane zostanie Święto Chleba. Jego czwarta edycja obfitować będzie w wiele atrakcji i niespodzianek.

Na Starym Rynku swoje wyroby piekarnicze prezentować będą piekarze i ciastkarze z Elbląga, Pasłęka, Aniołowa, Ryjewa, Olsztyna, Nowego Sącza. Będą tez goście ze wschodu- z obwodu kaliningradzkiego i z Białorusi, gdzie tradycje piekarnicze są bardzo mocno zakorzenione, a pieczywo wyjątkowo smaczne.
       - Impreza ma coraz większy zasięg, w tym roku zgłaszali się do nas piekarze, gastronomicy i kolekcjonerzy z całego regionu – mówi Agnieszka Staszewska z Biura promocji Miasta.
       Podczas Święta Chleba można będzie spróbować jak smakuje chleb wojskowy, wypiekany przez żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podobno smaku tego pieczywa się nie zapomina.
       - Impreza ma charakter jarmarku – dodaje Agnieszka Staszewska. - Oprócz wyrobów piekarniczych, jak co roku, będą kolekcjonerzy i sprzedawcy staroci, artyści ludowi. Na scenie przed Brama Targową prezentować się będą zespoły ludowe z Elbląga - Ziemia Elbląska, Nowego Sącza - Sądeczoki, Kaliningradu - Marzenie, a także z Nowogródka – Humoreska i Bałtijska – Rosyjski Upominek. Swój występ zapowiedział także wyjątkowo widowiskowy uliczny Teatr Feta z Gdańska - jeden z najlepszych teatrów ulicznych w Europie. Elblążanie znają spektakle tego
       teatru na szczudłach z poprzednich edycji święta Chleba i Hanzy – przypomina Agnieszka Staszewska. - W tym roku obejrzymy występy gdańskich artystów w nieco innej formule. Zamiast jednego spektaklu, bawić będą naszą publiczność w krótkich, czterech półgodzinnych występach.
       Na mieszkańców i turystów czekać będzie wiele konkursów tematycznie związanych z chlebem i piekarczykiem. Jeden z konkursów adresowany jest do najmłodszych elblążan (Konkurs na strój piekarczyka – czekają nagrody).
       - Podczas imprezy także będziemy wspólnie wyrabiali ciasto bułkowe, przecinać liny i bawić się w najróżniejszych konkursach – zachęca A. Staszewska.
       W tym roku po raz pierwszy wystawcy biorący udział w Święcie Chleba walczyć będą o statuetkę piekarczyka. 20 cm figurka, wykonana przez artystę rzeźbiarza Waldemara Grabowieckiego - twórcę postaci piekarczyka, stojącą pod Bramą Targową zostanie wręczona w konkursie na najpiękniejszy bochen chleba.
      
       Program IV Elbląskiego Święta Chleba
       godz. 10 – 18 - Prezentacja stoisk i wyrobów piekarniczych z partnerskich miast Elbląga: Nowego Sącza, Druskiennik, Kaliningradu, Bałtijska, Nowogródka oraz przez znanych na rynku elbląskim wytwórców pieczywa
       godz. 10 – 18 - Artyści sztuki ludowej, kolekcjonerzy „staroci”
       godz. 10 – 18 - Teatr uliczny„Feta”
       godz. 10.30 – 12 - Występy kapel i zespołów z miast partnerskich: Nowy Sącz (Polska), Nowogródek (Białoruś), Kaliningrad, Bałtijsk (Rosja) Druskienniki (Litwa)
       godz. 12 – 12.30 - Prezentacja wyrobów biorących udział w konkursie. Walczymy o statuetkę „Piekarczyka”
       godz. 12.30 – 13 - Rozgrywki pomiędzy miastami partnerskimi (Elbląg - Nowy Sącz - Kaliningrad – Bałtijsk - Druskienniki - Nowogródek)
       godz. 13 – 14 - Program artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” oraz występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sądeczoki” z partnerskiego miasta Nowy Sącz
       godz. 14 - 14.30 - Występ zespołu „Marzenie” z Kaliningradu
       godz. 14.30 – 15 - Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci na najciekawiej zaprezentowany strój Piekarczyka
       godz. 15 - 15.30 - Rozgrywki pomiędzy ekipami z miast partnerskich
       godz. 15.30 – 17 - Występy zespołów z Druskiennik (Litwa), Nowogródka (Białoruś), Bałtijska (Rosja), Kaliningradu (Rosja)
       godz. 17 - 17.15 - Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie głównej nagrody, statuetki „Piekarczyka” za bochen chleba z najciekawiej przedstawionym herbem Elbląga.
       godz. 17.15 – 18 - Występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sądeczoki” z partnerskiego miasta Nowy Sącz oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama