UWAGA!

W sytuacjach kryzysowych zawsze można liczyć na żołnierzy

Elbląg, Na żołnierzy można liczyć w każdej sytuacji zagrożenia
Na żołnierzy można liczyć w każdej sytuacji zagrożenia

Wczoraj (27 lutego) marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas spotkał się z gen. dyw. Wiesławem Michnowiczem, dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz dowódcami jednostek wojskowych 16 PDZ. Panowie omówili działania jednostek wojskowych na terenie województwa, wskazywali na dziedziny współpracy cywilno - wojskowej i działania wojska na rzecz województwa w zakresie reagowania kryzysowego.

Zachodzące zmiany we współczesnym świecie wymagają dostosowania działań wojskowych do rodzajów zagrożeń.
     - Podczas spotkania dowódca 16 PDZ gen. Wiesław Michnowicz przedstawił marszałkowi zakres zadań realizowanych przez dywizję w sytuacjach kryzysowych wynikających z różnego rodzaju zagrożeń, takich jak: militarne, pozamilitarne, zewnętrzne i wewnętrzne – informuje mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Omówione zostały kwestie wsparcia i działania jednostek wojskowych 16 PDZ w zakresie reagowania kryzysowego. Między innymi teren województwa warmińsko-mazurskiego jest obszarem odpowiedzialności 16 PDZ w zakresie reagowania kryzysowego, dlatego działaniom tym poświęcono szczególną uwagę.
     - Przedstawiono sposób zaangażowania Dywizji w sytuacjach szczególnego zagrożenia – dodaje mjr Tuszyński. - Wymieniono różnorodne akcje będące w zakresie kompetencji wojska m.in.: akcje zwalczania powodzi, klęsk żywiołowych, przeciwepidemiologiczne i poszukiwawczo-ratownicze.
     

 


     Dowódca 16 PDZ wskazał na konieczność współpracy wojska z organami administracji województwa w obszarze zarządzania kryzysowego. Koordynacja działań wojska i władz administracyjnych wiąże się nie tylko z działaniami w sytuacjach kryzysowych, ale również w wielu innych dziedzinach.
     - Generał Michnowicz przedstawił także w trakcie spotkania aspekt gospodarczy i ekonomiczny, wynikający ze stacjonowania na terenie województwa naszych jednostek – kontynuuje mjr Tuszyński. - 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana związana jest od początku swego istnienia z ziemią warmińsko-mazurską. 14 jednostek wojskowych ( w tym 12 stacjonuje na terenie województwa), które wchodzą w skład 16 PDZ mają niewątpliwie istotny wpływ na życie ekonomiczne regionu. Znaczącym jest udział żołnierzy zawodowych wszystkich korpusów osobowych, żołnierzy służby zasadniczej, pracowników cywilnych, ale także rodzin osób zatrudniony w jednostkach wojskowych w gospodarce województwa warmińsko - mazurskiego. Ze względu na charakter służby wojskowej żołnierze zawodowi niejednokrotnie pełnią służbę w kilku kolejnych jednostkach, co jest często równoznaczne ze zmianą miejsca zamieszkania. Regułą jest też, że żołnierze przeprowadzają się do miejscowości, w której pełnią służbę, wraz z całą rodziną. Dlatego ważną kwestią jest ukazanie roli jaką pełni wojsko na terenie, na którym jednostki Dywizji stacjonują. Bez wątpienia kadra i żołnierze pełniący służbę w 16 Dywizji Zmechanizowanej, tj. około 10 000 żołnierzy oraz ok. 1000 pracowników cywilnych, głównie poprzez podatki i wydatki związane z prowadzeniem gospodarstw domowych przyczyniają się do wzrostu ekonomicznego w województwie.
     Podobny, a nawet większy wpływ mają należności płacone przez poszczególne jednostki wojskowe na rzecz urzędów miast i gmin na terenie województwa.
     - Biorąc pod uwagę podatki od nieruchomości czy inne podatki lokalne jak np. podatek transportowy, leśny i rolny - jest to kwota około 3,5 mln zł. rocznie – wylicza rzecznik 16 PDZ. - Również zakup usług i materiałów na rynku lokalnym województwa warmińsko - mazurskiego przez jednostki naszej Dywizji to wpływy w kwocie niebagatelnej - około 21mln zł w 2007 roku.
     Na terenie samego tylko Elbląga, jednostki 16 PDZ wydały w ubiegłym roku ok. 9 mln zł, a kwota podatków zapłaconych w zeszłym roku to około 1,3 mln zł. Uwzględniając liczbę 2100 żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych z jednostek wojskowych w Elblągu należy przyjąć, iż w wielu innych, często trudnych do ujęcia w statystykach - formach, ich gospodarstwa domowe wpływają na gospodarkę lokalną Elbląga.
     Jednostki wojskowe 16 PDZ stanowią nie tylko filar obronności, ale również poprzez swoją bieżącą działalność mają znaczący wpływ na rozwój ekonomiczny i gospodarczy regionu na terenie którego stacjonują.
     Podczas spotkania wyrażono chęć dalszego partnerstwa i rozwijania współpracy w kluczowych dziedzinach.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • no na kryzysowe podpalanie pojazdow tez mozemy liczyc:)
 • świetne ciuszki; )
 • Marszałek Województwa i podległe mu służby nie wiele biorą udział w zarządzaniu kryzysowym. Na szczeblu Województwa czyni to przede wszystkim Wojewoda ze swoim zespołem. Chwała Panu Marszałkowi za inicjatywę ale wartość tego spotkania byłaby znacznie większa i pożyteczniejsza gdyby uczestniczyli w nim również lokalni samorządowcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Samorządowiec(2008-02-29)
 • Dobrze ze Elblag rozumie i korzysta z obecnosci wojska. Aby tak dalej. Uwazac tylko prosze na nie przekroczenie pewnej granicy miedzy biznesem miasta a biznesem prywatnym. Ex oficer.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aquarius(2008-02-29)
Reklama