UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W trosce o bezpieczeństwo

 
Elbląg, Łęczycka 26
Łęczycka 26 (fot.arch. AD)

O Łęczyckiej 26, kominach i programie „Bezpieczny Elbląg”. – Stosownie do wcześniejszej zapowiedzi przesyłam sprawozdanie z dzisiejszego (13 lutego) posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej – pisze jej przewodnicząca Maria Kosecka.

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja ds. Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w składzie Maria Kosecka, Agnieszka Kondraczuk, Małgorzata Adamowicz, Ryszard Klim, Marek Kucharczyk i Andrzej Tomczyński, zajmowała się oceną realizacji programu mającego poprawić jakość życia mieszkańców ul. Łęczyckiej, dokonała oceny skuteczności działań w zakresie stanu bezpieczeństwa lokatorów budynków komunalnych w zakresie drożności przewodów kominowych i skuteczności działania wentylacji, zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu „Bezpieczny Elbląg” – Współdziałanie i Aktywizacja Społeczna, zatwierdziła i przyjęła plan pracy komisji na 2012 r.
      
       Łęczycka 26
      
Program naprawczy dla budynku zlokalizowanego przy ul. Łęczyckiej 26 powstał w 2011 r., jego realizacja potrwa jeszcze rok. Komisja zapoznała się z opiniami poszczególnych instytucji, które w programie uczestniczą. Zdaniem policji i straży miejskiej, sytuacja się stabilizuje, mieszkańcy chętnie współpracują z dzielnicowym, stan bezpieczeństwa w niczym nie odbiega od sytuacji panującej w innych rejonach miasta.
       Gorzej przedstawia się sprawa z lokatorami, którzy nie płacą, bądź płacą nieregularnie, czynsz. Oferty składane przez ZBK nie spotkały się z większym odzewem, a dotyczą one m.in. rozłożenia zaległości na raty. Jednak rysuje się szansa na poprawę sytuacji. W ubiegłym roku tylko jedna osoba skorzystała z takiej oferty, w tym roku już pięć. Inna oferta to udział w „Programie Realizacji Świadczeń Wzajemnych”, w ramach którego zadłużeni mieszkańcy będą mogli odpracować dług.
       Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował projekt dla pięciu rodzin z dziećmi do lat 2, który ma zmotywować kobiety do wyjścia z bierności, jego realizacja uzależniona jest od pozyskania środków finansowych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach złożonego projektu konkursowego. Młodzież natomiast jest zachęcana do aktywności społecznej i namawiana do pracy jako wolontariusze. Dzięki tej ostatniej inicjatywie troje młodych mieszkańców ul. Łęczyckiej wyraziło chęć pomagania w schronisku dla zwierząt.
       We wrześniu br. przy ul. Łęczyckiej zostanie otwarty klub dla młodzieży – będzie to wspólne przedsięwzięcie MOPS i ZBK.
      
       Kominy
      
Ważnym elementem bezpieczeństwa mieszkańców są drożne przewody wentylacyjne i kominowe. Według strażaków, kontrola w budynkach wielorodzinnych jest przeprowadzana raz na pięć lat. W Elblągu odbyła się w 2010 r., na razie nie ma zgłoszeń o zagrożeniach, co jednak nie oznacza, że wszystko jest w należytym porządku.
       O stan techniczny budynków powinni dbać ich zarządcy i to od nich właściciele mieszkań powinni żądać gwarancji bezpieczeństwa. Jednak lokatorzy niewiele wiedzą o swoich prawach i o obowiązkach zarządzającego, w związku z czym ZBK postanowił zorganizować „bank informacji” na ten temat, co powinno ułatwić mieszkańcom poznanie zagadnień funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.
      
       Bezpieczny Elbląg
      
Na jutrzejszej sesji samorządu radni zadecydują, czy przyjąć opracowany przez radnych, przedstawicieli Urzędu Miasta i służb mundurowych program „Bezpieczny Elbląg”. Na czele zespołu opracowującego nową strategię stał Prezydent Miasta.
       Rada programowa miała do wyboru: albo zrezygnować z kontynuacji dotychczas funkcjonującego programu i przyjąć ogólnopolski „Razem bezpiecznie”, albo uaktualnić program opracowany autorsko dla Elbląga dwanaście lat temu. Wybrano drugą możliwość. W nowej wersji programu dużo miejsca poświęcono zapobieganiu zagrożeniom, edukacji społeczeństwa i aktywizacji elblążan do podejmowania obywatelskich inicjatyw. Zaktualizowany program będzie nadal monitorował sprawy bezpieczeństwa, ale więcej będzie w jego realizacji atrakcyjnych form edukacji oraz przedsięwzięć zwalczających patologię rodzinną i społeczną, będzie propagował zdrowy styl życia i ochronę środowiska.
       Podczas posiedzenia komisji jej członkowie uznali za zasadne, aby w pracach trzech komisji: ds. edukacji dla bezpieczeństwa, ds. rodziny i spraw społecznych oraz ds. bezpiecznych przestrzeni uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych.
       Radni – członkowie komisji wystąpili z wnioskiem do Prezydenta Miasta o poszerzenie Rady Programowej o przedstawiciela organizacji pozarządowych.
      
       Kolejne posiedzenie Komisja zaplanowała na 27 lutego. Będzie to wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych z członkami Komisji Gospodarczej. Głównym tematem ma być podjęcie działań w celu obniżenia stopy bezrobocia w Elblągu i łagodzenia jego skutków.
      
Maria Kosecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tam rządzi wóda, piwsko, faja
 • Pani Marylko czy Pani komisja może się zająć doradztwem w zakresie zakupu bezpiecznych wozów dla naszego Prezydenta Nowaczyka, moim faworytem jest Ford Mustang GT lub Ferrari Maranello co Pani o tym sądzi ???
 • eee tam jakiś Jaguarek by sie przydał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maryllka(2012-02-13)
 • W ramach bezpiecznego Elbląga powinno się zebrać niewypały z okolicy i tam zdetonować.
 • 12 lat temu!!!!! i komisja przez najblizsze lata dalej bedzie kombinowac, ukladac plany - suma sumarum nic nie robic!!!!! co za tempo! co za inicjatywa - marylka ty wprost jestes tyRanem pracy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie do wiary!(2012-02-13)
 • ". .. i aktywizacji elblążan do podejmowania obywatelskich inicjatyw" osoby prowadzące działalnośc na ul. Gwiezdnej podjęły obywatelską inicjatywę i wspólnie z ESM Sielanka zaproponowały zamontowanie na tej ulicy monitoringu. Sprawa utknęła w Urzędzie Miasta. Co Pani ma zamiar z tym zrobić, i kiedy te posiedzenia zaczną przynosić skutek ?
 • A przy Jaśminowej 11 w razie pożaru z dwóch wyjść ewakuacyjnych z wyższych kondygnacji zrobiono jedno dzieląc długi korytarz po prostu murem tym się Pani zajmie!Lokatorzy tych budynków owszem nie wszyscy, a jednak korzystają z, ,usług" MOPSów czy podopieczni są objęci kontrolą czy się należy tak, ale czemu tylko do 15!Są w tych budynkach ludzie, którzy pragną żyć normalnie czemu tam nie ma nocnych, dziennych patroli dzielnej Straży Miejskiej, bo tam mandaty traktuje się jak listek papieru do. .. .. to nie blokada na koło czy mandacik, dla kierowcy!Czemu w obu budynkach nie mieszkają po cztery i więcej osób pełnoletnich, a czynszu nie płacą, czemu mieszkania są tam wynajmowane osobą trzecim o takie pytania i czy lokal socjalny należy się posiadaczom aut wartych 10tysi i więcej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  judegang(2012-02-13)
 • Marylka sporządziła raport z przebiegu komisji, myślę, że tematy były ciekawe. Oczywiście można podpowiedzieć temat ważny do realizacji. Wierzę w Marylkę, jest pracowita i postara się rozwiązać problemy was nurtujące. Marylek
 • Radna Kosecka coraz bardziej mi się podoba. Rzetelnie informuje, co robi w magistracie. Elblążanie powinni wiedzieć, za co radni biorą pieniądze. sprawozdania ze swojej pracy powinni zdawać wszyscy radni nie czekając do kolejnej kampanii wyborczej. Kadencja trwa cztery lata i przez cztery trzeba pracować. Popieram styl pracy p. Koseckiej. TERAZJA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TERAZJA(2012-02-13)
 • W całym kraju głośno o zatruciach i pożarach w czasie zimy. Ludzie nieświadomie używają pieców i kuchenek, zakrywają wyloty kominowe, jednak nie wszyscy wiedzą, że robią to na oczach nieudolnych kontroli kominiarskich i administracji budynków. Niby kontrola jest raz w roku, ale ta kontrola w zasadzie nie chroni nas przed wadliwym działaniem naszych urządzeń, ponieważ ci, którzy sprawdzają w zasadzie tego nie sprawdzają. Mało tego, nawet jak coś źle funkcjonuje, to nie są w stanie usunąć awarii, ponieważ są tak nieudolni, że tego nie naprawią. W moim budynku znajduje się komin, który z dwóch kominów łączy się w jeden i posiada tzw. gacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lenax37(2012-02-14)
 • Zatkał mi się wylot kominowy przy ogrzewaniu co na gaz i kominiarze wezwani na miejsce nie potrafili usunąć awarii!!!!! Prosiłąm, chciałam zapłacić - jednak mi odmówili. Mam tylko to ogrzewanie, w domu jest małe 5cio miesięczne dziecko, płacę miesiecznie czynsz regularnie i co? Administracja budynku ZBK przysłała mi pismo, że mam awarię usunąć w ciągu 14 dni! Zadzwoniłam do kominiarzy, no bo kto m a mi udrożnić komin? Kominiarz powiedział, że oni mi tego nie zrobią! Napisze do nich pismo i będę żądała na piśmie odmowy, nie zostawię tego tak, bo po prostu to jest jakaś paranoja. Mało tego, ZBK napisało, że do czasu usunięcia awarii mam nie korzystać z pieca co!!!!! Jak pytam, mam wyłączyć ogrzewanie i co? przecież jak komin jest nie drożny, to co mam zrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lenax37(2012-02-14)
 • Wyobraźcie sobie, że dostalam telefon do kominiarzy z Małdyt. Panowie przyjechali w ciągu godziny, przepchali komin, mimo mroźnej pogody i mnóstwa śniegu na dachu, zdemontowali piec i przeczyścili wylot kominowy - a łatwo nie mieli - zachowali się jak profesjonaliści, jestem im dozgonnie wdzięczna i do końca zimy będę mogła używać pieca. Zdradzili mi jeszcze kilka tajemnic na temat tego, co dzieje się w tym kominie, ale to wykorzystam w walce z nieudolnymi kominiarzami z Elbląga, którzy tylko potrafią chodzić po domach i żebrać na kalendarz, albo na dzień kominiarza! NIe zostawię tak tej sprawy, jestem gotowa nawet w tej sprawie napisać do prezydenta miasta i chcę, aby zostały te osoby pociągnęte do odpowiedzialności. Czas, abyśmy dobrali się do tyłków tym, którzy siedzą na swoich posadkach i tylko udają, że pracują. Panom z Małdyt jeszcze raz dziękuję, kominiarzom z Elbląga mówię do usłyszenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lenax37(2012-02-14)
Reklama