UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wicemistrzowie w ratownictwie

Elbląg, Elbląscy ratownicy zajęli II miejsce w międzynarodowych mistrzostwach
Elbląscy ratownicy zajęli II miejsce w międzynarodowych mistrzostwach (fot. nadesłane)

Ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zajęli drugie miejsce w Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w Szczyrku (25-28 stycznia).

Na starcie zawodów stanęło 49 zespołów z Polski oraz 12 drużyn spoza granic naszego kraju. Fachową wiedzę i umiejętności ratowników weryfikowało 5 trudnych i szczegółowo zaplanowanych scenariuszy - pozoracji medycznych. Ratownicy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elbląg w składzie: Jerzy Pawlyta, Marcin Siemieniewski, Krzysztof Siemieniewski zajęli zaszczytne drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji i odebrali nagrodę za największą ilość punktów w konkurencji pn. „Skrzat”, gdzie zostali wezwani do 4 -miesięcznego dziecka, które zachowuje się apatycznie, nie chce się bawić ani jeść. Wiadomo, że dziecko w ostatnich dniach wyszło ze szpitala, gdzie było leczone z powodu uogólnionej infekcji. Po dotarciu na miejsce zdarzania zespół miał za zadanie - opierając się wyłącznie na swojej wiedzy i wywiadzie zebranym od matki dziecka - rozpoznać stan zagrożenia życia oraz poradzić sobie z zatrzymaniem krążenia u niemowlęcia. Sędziowie oceniali nie tylko umiejętności oraz wiedzę, ale także psychologiczne aspekty postępowania zarówno z tak małym dzieckiem, jak i z jego matką.
       Oto krótki opis pozostałych pozoracji:
       Kolejka – wezwanie do narciarza, który poczuł ból w klatce piersiowej zażył dawkę Nitrogliceryny, w wyniku czego stracił przytomność i upadł ze schodów. Na miejscu zdarzenia prowadzona była resuscytacja krążeniowo – oddechowa przez jednego ze świadków, przy użyciu AED ( Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny). Zadaniem zespołu było potwierdzenie nagłego zatrzymania krążenia, rozpoznanie i odbarczenie odmy prężnej powstałej w wyniku upadku oraz prowadzenie zaawansowanych czynności ratunkowych zgodnie z ogólnie przyjętymi algorytmami ERC 2010.
       Kibol – wezwanie do ochroniarza przebywającego na terenie stadionu lokalnego zespołu sportowego, który przewrócił się w szatni i doznał urazu kończyny dolnej. Po kilku minutach od momentu przyjazdu na miejscu zdarzenia do zespołu zgłaszał się strażak, który informował zespół o wybuchu, w którym ranne zostały dwie osoby. Była to kobieta w 34 tygodniu ciąży, nieprzytomna, z podejrzeniem urazu kręgosłupa, hipoglikemią oraz z zespołem żyły głównej dolnej, drugi poszkodowany zaś miał oparzenia pleców, przedramienia oraz głowy.
       Zepter – wybuch pieca z aluminium na terenie zakładów firmy Belos. Na miejscu zdarzenia zespół napotykał poszkodowaną z oparzonymi kończynami dolnymi płynnym aluminium, kobieta krzycząca z bólu, głównym zadaniem pozorantki, jak się później okazało, było skupienie całej uwagi zespołu na niej. Po wnikliwej ocenie miejsca zdarzenia, ratownicy odnajdowali zasypanego kartonami drugiego poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia, wymagającego resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
       Leśny dziadek – drwal przygnieciony przez zwalone drzewo. W zadaniu Leśny dziadek zespół musiał przeprowadzić akcję ratowniczą zgodnie z zasadami postępowania określanymi przez standardy ITLS (Internationa Trauma Life Support), rozpoznać zmiażdżeniowy mechanizm urazu, zakwalifikować pacjenta do kategorii „Load and go” oraz wdrożyć odpowiednie procedury przed usunięciem zwalonego drzewa.
      
       Klasyfikacja końcowa:
       1. Bielskie Pogotowie Ratunkowe
       2. Wojewódzki Szpital Zespolony Dział Ratownictwa Medycznego, Elbląg
       3. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu
       4. Falck Medycyna Sp. zoo, Region Warmińsko-Mazurski, Stacja Węgorzewo
       5. Klinika Borys w Kijowie, Ukraina
      
Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy WSzZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama