UWAGA!

Wielka koalicja w powiecie

 
Elbląg, Radni powiatu elbląskiego rozpoczęli pracę (foto Michał Skroboszewski)
Radni powiatu elbląskiego rozpoczęli pracę (foto Michał Skroboszewski)

Maciej Romanowski został ponownie starostą powiatu elbląskiego. Na przewodniczącą Rady Powiatu radni wybrali byłą wójt gminy Elbląg Genowefę Kwoczek. W powiecie elbląskim opozycji nie będzie - udało się zbudować koalicję, która obejmie wszystkich radnych. Zobacz zdjęcia z pierwszej sesji.

- Próbowaliśmy stworzyć szeroką koalicję, chcieliśmy wszystkich radnych dowartościować i zapytać, czy chcą współpracować. Przed pierwszą sesją nowej Rady Powiatu odbyły się trzy spotkania, w trakcie których podpisano listy intencyjne - zdradził Maciej Romanowski, wówczas kandydat na starostę elbląskiego, przed pierwszą sesją Rady Powiatu szóstej kadencji.
       I jak się okazało – w powiecie nie będzie opozycji, w koalicji rządzącej znaleźli się wszyscy radni bez względu na barwy partyjne, z których startowali do Rady Powiatu.
       Jedność pokazały głosowania nad obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Zarządzie i Radzie Powiatu. Zarówno przewodnicząca rady (będzie ją Genowefa Kwoczek, była wójt gminy Elbląg), jak i starosta (ponownie Maciej Romanowski) zostali wybrani jednogłośnie i nie mieli kontrkandydatów.
       - Państwa poparcie jest dla mnie ważne. Moja praca na rzecz powiatu dopiero się zaczyna. Jeżeli zaczynam ją od pracy na stanowisku przewodniczącej rady, to tym bardziej jestem zaszczycona – mówiła Genowefa Kwoczek, po wyborze na przewodniczącą rady.
       Podobnie wyglądało głosowanie nad wiceprzewodniczącymi rady, wicestarostą i członkami Zarządu Powiatu. Jeden kandydat na jedno stanowisko, który uzyskiwał poparcie całej rady lub 16 radnych i jeden głos wstrzymujący się. Wiceprzewodniczącymi rady: zostali Marek Zamojcin (PSL) i Krzysztof Gago (PiS). Wicestarostą został Ryszard Zając (Dobry Samorząd), były dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. W związku z objęciem mandatu radnego zrezygnował on z pracy z Zarządzie Dróg Powiatowych. W Zarządzie Powiatu znaleźli się także Zbigniew Rutkowski (Dobry Samorząd), Ryszard Wroński (PSL) i Jacek Matukiewicz (PiS).
       - Zrobię wszystko, żeby rozwiązywać wasze problemy, które od dziś są też moimi problemami. Obiecuję, że nie zawiodę – powiedział Maciej Romanowski po wyborze na starostę powiatu elbląskiego.
       Maciej Romanowski był już starostą elbląskim w poprzedniej kadencji. Jest doświadczonym samorządowcem: w trzech kadencjach był wicestarostą elbląskim, wcześniej pełnił funkcję burmistrza Pasłęka.
       Genowefa Kwoczek była wójtem gminy Elbląg (w latach 2008 – 2018). Wcześniej pełniła funkcję sekretarza w tej gminie.
       - W 2019 r. będą realizowane plany, które uchwaliła rada minionej kadencji. Kosmetyczne poprawki są możliwe, budżet jest ciałem żywym. Realizujemy rozbudowę Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz drogi w Markusach i Milejewie. W 2019 r. mamy zaplanowaną modernizację drogi Elbląg – Raczki. Rozpoczniemy też dyskusję nad budżetami na lata następne: mamy gotowych 12 dokumentacji na inwestycje drogowe i dyskusja będzie się toczyła wokół dróg – mówił Maciej Romanowski.
       - Chcemy współpracować. Zawiązała się taka koalicja, która będzie działać dla dobra powiatu. Konkrety? W Pasłęku jest wiele hektarów ziemi, które należą do starostwa. Mam zapewnienie, że gdy powstanie przekop przez Mierzeję Wiślaną, jedna z firm ulokuje tam swoją siedzibę. Chciałbym, żeby powiat uczestniczył w budowie drogi. To są takie sprawy, które polepszają koniunkturę – mówił Jacek Matukiewicz, który radnym powiatu będzie pierwszą kadencję.
      
       Radni powiatu elbląskiego VI kadencji (2018 – 2023)
      
       KWW Dobry Samorząd
       Elżbieta Biczak
       Genowefa Kwoczek – przewodnicząca Rady Powiatu
       Dariusz Ponichtera
       Maciej Romanowski – starosta elbląski
       Tomasz Rozenbajgier
       Zbigniew Rutkowski – nieetatowy członek zarządu
       Andrzej Sidor
       Ryszard Zając – wicestarosta elbląski
      
       KW Prawo i Sprawiedliwość
       Dariusz Barton
       Krystyna Chojnacka - Borosiewicz
       Krzysztof Gago – wiceprzewodniczący Rady Powiatu
       Jacek Matukiewicz – nieetatowy członek zarządu
      
       KW Polskiego Stronnictwa Ludowego
       Roman Kogut
       Lech Popiołek
       Ryszard Wroński – nietatowy członek zarządu
       Marek Zamojcin – wiceprzewodniczący Rady Powiatu
      
       KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

       Robert Bieliński
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no prosze jak sie ci sami od lat koelsie pieknie dogadali przy podziale koryta
 • Gratulacje Panie Macieju odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.
 • i to jest dowód na to, że powiaty powinny być zlikwidowane, demokracja tu się nie sprawdziła, powstała sytuacja rodem z PRL, brak opozycji pokazuje, jak strasznemu wynaturzeniu uległa idea demokracji lokalnej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  Badacz demokracji(2018-11-20)
 • kwa kwa i wszystko jasne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  kaczordonad(2018-11-20)
 • Byliście, głosowali się wyborcy to macie co chcieliście. A teraz zamknijcie się.
 • człowieka z komuny wyciągnąć można, ale komuny z człowieka już nie, to strasznie smutne, że zniszczono demokrację lokalną i mamy taką Białoruś, niestety lokalnie demokracja to jakaś karykatura żałosna, normalnie demokracja to ciągłe zmiany, nieustanny ruch pomyslow , a tu mamy grupkę starszych ludzi których jedynym pomysłem jest trwanie układu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Rynek(2018-11-20)
 • demokrację budują ludzie, niszczą ją też ludzie, kto zniszczył demokrację w powiecie? czemu nie ma opozycji choćby szczątkowej ? kto ją zniszczył? po co? czemu służy monolitycznisc polityczna? obywatelom na pewno nie czyli komu? no właśnie, służy tym , którzy teraz rządzą jak im się będzie podobało, bez żadnej kontroli, bez krytyki choćby zrobili najgłupsze rzeczy, demokracja w powiecie została zniszczona, mamy pseudodemokratyczny twór, Pan Romanowski powinien natychmiast podać się dodymisji albo ogłosić cesarzem powiatu, nie ma niczego pomiędzy,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  żenująca sytuacja(2018-11-20)
 • dlaczego Komitet Obrony Demokracji nie pikietuje ? przecież to jest chore co się dzieje? takie monolity polityczne to tylko albo faszyści albo komuniści budowali,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  Rumia(2018-11-20)
 • Można, mozna. Liczy sie powiat a nie partyjne rozgrywki. Tak samo powinno byc w Elblągu. Kasa to jest kasa. Musimy byc silniejsi i bardziej zdeterminowani niż dotychczas. Jeżeli chodzi o Olsztyn i podział kasy. To ze oni sa liczniejsi o te 50 tysięcy ludkow. Nie znaczy ze Elblag ma byc dla nich jak małe miasteczko.
 • @Rescue - Zgadzam się z tą opinią, super samorządowiec
 • A droga w Kwietniku? Przecież tam się nie da jechać rowerem. Współczuję mieszkańcom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Jaa123(2018-11-20)
 • Gratuluję porozumienia, życzę sukcesów i satysfakcji wyborcom z dokonania dobrego wyboru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  wyborca 2018(2018-11-20)
Reklama