UWAGA!

Witold Wróblewski o absolutorium: Radni PiS chcą mi dokopać

 
Elbląg, Zdaniem prezydenta Witolda Wróblewskiego, radni PiS "chcą mu dokopać" i nie udzielić absolutorium
Zdaniem prezydenta Witolda Wróblewskiego, radni PiS "chcą mu dokopać" i nie udzielić absolutorium (fot. Michal Skroboszewski)

- Obiektywnie patrząc na wskaźniki z wykonania budżetu z podniesioną głową mogę stwierdzić, że budżet został zrealizowany bardzo dobrze - cieszy się prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Jednak cieniem na tej radości kładzie się zaplanowane na jutrzejszą (28 czerwca) sesję Rady Miejskiej głosowanie nad absolutorium dla władz miasta. - Co roku obserwuję kombinację ze strony radnych PiS jak mi dokopać, ale tolerować łamania prawa nie mogę - podkreśla. Zdaniem prezydenta, który zasięgną porady prawników, nie można procedować uchwały absolutoryjnej bez opinii komisji rewizyjnej popartej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. A tych nie ma. - To polityczna gra - stwierdza Witold Wróblewski.

- Budżet za rok 2017 wykonany został w ponad stu procentach - poinformował podczas konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Wykonane dochody na koniec roku 2017 były o ok. 320 tys. zł wyższe w stosunku do uchwalonych w grudniu 2016 r. Przypomnę, że po raz kolejny w tej kadencji był to budżet, który nie zakładał żadnych zobowiązań finansowych - brania kredytów czy emisji obligacji. Mało tego, był to kolejny budżet, podczas realizacji którego znacząco zmniejszone zostało zadłużenie miasta. Na koniec roku wyniosło ono ok. 310 mln zł. W latach 2015-2017 zmniejszyliśmy dług o 67 mln zł. Tylko w roku 2017 ze źródeł zewnętrznych pozyskaliśmy 121 mln 324 tys. 398 zł na miejskie inwestycje. Nadwyżka operacyjna wyniosła ok. 42 mln zł. Pozwala ona na spokojną realizację zadań inwestycyjnych, a co za tym idzie, dalszy rozwój Elbląga - i to koniec radości Witolda Wróblewskiego.
       Zarzuca on radnym Prawa i Sprawiedliwości, którzy "po raz kolejny w tej kadencji z przyczyn politycznych chcą zdyskredytować jego pracę oraz wszystkich  jednostek, które pracują na wykonanie budżetu miasta".
       - Od trzech lat radni PiS robią wszystko, aby nie udzielić mi absolutorium z tytułu wykonania budżetu - stwierdził. - Co roku obserwuję swoistą żonglerkę prawną i kombinację jak mi dokopać. Przyzwyczaiłem się do tej pisowskiej tradycji. Nie mogę jednak tolerować łamania prawa.
       A tym będzie procedowanie podczas jutrzejszej sesji Rady Miejskiej uchwały absolutoryjnej. Dlaczego to wbrew prawu?
       - W tym roku komisja rewizyjna nie wypełniła ustawowego obowiązku i nie wydała opinii na temat wykonania budżetu oraz nie skierowała wniosku do Regionalnej Izby Obrachunkowej - tłumaczył Witold Wróblewski. - Stanowi to naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Po raz kolejny więc interes partyjny, a nie prawo i merytoryczne przesłanki biorą górę. Ja rozumiem, że rozpoczęła się kampania wyborcza, ale nie może ona odbywać się kosztem miasta i mieszkańców. Jestem ciekaw, jak zachowają się jutro radni wobec tej opinii prawnej - zakończył.
       Na grę polityczną wskazywał także Robert Biedroń, prezydent Słupska, któremu radni (PO i PiS) nie udzielili absolutorium wczoraj, mimo, że wcześniej komisja rewizyjna RM pozytywnie zaopiniowała uchwałę w tej sprawie.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Domeną PiSu sa wykopki. Wykopuja kazdego, ,wroga", kopią ile wlezie a teraz nawet Mierzeje chca przekopac. ..
 • Chcą mi dokopać, widać jest świadom swoich czynów i konsekwencji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  21
  ikiv(2018-06-27)
 • Moja rada, niech się pozbędzie tego nieudacznika, który mu został po sprytnym grzesiu. A Elblążanie wybiorą odpowiedniego kandydata, z tych którzy byli dotychczas to mój głos Wróbel masz i bez znaczenia jest tutaj moja sympatia do PiS
 • I mają rację!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  20
  Elbląg(2018-06-27)
 • Może przyczyną jest to że nie słucha pan ludzi a data jutrzejszą związana jest z tym że forsuje pan projekt sadzawek w miejscu odkrytego basenu , my mieszkańcy nie chcemy kilku sadzawek .Sesja ma ta odbyć się dzień przed wysłaniem wniosku o dofinansowanie tych sadzawek, i dobrze robią że chcą panu to zablokowac. Poza tym już od dawna na mieście słychać że rządzi pan nie słuchając mieszkańców . Nawet dzień dobry nie potrafi pan odpowiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40
  11
  Pogonicwroblazgniazda(2018-06-27)
 • RobertKoliński I ma tu prezydent rację, nie można tolerować bezprawia PiSowskich nieudaczników, którzy kosztem mieszkańców i budżetu miasta próbują cynicznie rozgrywać swoje głupawe, wyborcze gierki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  39
  RobertKoliński(2018-06-27)
 • Tych pisiaków trzeba przegonić na San Eskobar !!!!
 • Wróblewski, a ty sie dziwisz? Dokopałeś wielu ludziom, dokopują tobie. Życie, stary, życie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  14
  okop(2018-06-27)
 • Przecież wśród radnych PIS jest Fedorczyk, sekretarz powiatu braniewskiego. Nie chce mi się wierzyć , ze nie zna przepisów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  9
  AndrzejAndrew(2018-06-27)
 • RobertKoliński Oczywiście jeśli chodzi o poroniony projekt zniszczenia kąpieliska miejskiego, to prezydent nie ma racji i forsuje projekt wbrew mieszkańcom i wbrew zdrowemu rozsądkowi - podpisy pod sprzeciwem wobec tych planów i oddania gruntów basenowych pod budowę hotelu są wciąż zbierane i mieszkańcy miasta bardzo chętnie się pod nim podpisują, tak tylko nadmienię;) Przy okazji, czy prezydent i władze miejskie ujawnią w końcu opinii publicznej kto ma być tym tajemniczym inwestorem hotelowym, który podobno był jeszcze za czasów tow. Nowaczyka, ale się rozpłynął wraz z poprzednią ekipą jak sen jaki złoty? Jesteśmy bardzo ciekawi kto ma skorzystać na odebraniu mieszkańcom terenów pobasenowych, to nie jest chyba tajemnica państwowa?;]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  4
  RobertKoliński(2018-06-27)
 • Basen na dolince był ponad 3 tyg zamknięty a urządzenia które nie działały przed obsługa techniczną nadal nie działają. Może tym byś się zainteresował wróbel. Płacę za bilet i chce korzystać z wszystkich urządzeń które tam się znajdują albo je zlikwidujcie.
 • Biedny Miś. Jak on kopie ludzi to wszystko cacy. A jak jemu kopią, to leci do mediów. Mężczyzna pełną- w pelni tego słowa- znaczeniu, gębą.
Reklama