UWAGA!

Władze Elbląga: Niezrozumiała decyzja o likwidacji szpitalnego oddziału

 Elbląg, Władze Elbląga: Niezrozumiała decyzja o likwidacji szpitalnego oddziału
(fot. Michał Skroboszewski)

- Ze zdziwieniem, ale przede wszystkim z dużym niepokojem przyjęliśmy informację o zamiarze likwidacji oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu przy ul. Związku Jaszczurczego. Decyzja prywatnej spółki DaVita nie była konsultowana z władzami samorządowymi i w naszym przekonaniu może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego miasta i regionu - piszą władze Elbląga w wysłanym do mediów stanowisku. O planach szpitala pisaliśmy w czwartek.

"Decyzja ta jest dla nas tym bardziej niezrozumiała w obecnej sytuacji, kiedy pandemia w znaczący sposób ograniczyła działalność pozostałych szpitali funkcjonujących na terenie miasta. Oddział wewnętrzy Szpitala Miejskiego od kilku miesięcy przekształcony jest na oddział covidowy. Możliwości przyjęć pacjentów w Szpitalu Wojewódzkim również są mocno ograniczone, w związku z czym to właśnie na placówce przy ul. Związku Jaszczurczego spoczywa obecnie główny ciężar opieki nad pacjentami internistycznymi. W najbliższych miesiącach sytuacja może być równie trudna – wojna na Ukrainie i coraz bardziej realna wizja przyjęcia uchodźców, którzy również będą potrzebowali opieki medycznej - to kolejny argument przemawiający za tym, że ten oddział powinien nadal funkcjonować.

Rozumiemy aspekty finansowe prywatnej firmy i chęć zysku, który może być będzie jeszcze większy przy pozostawieniu jedynie dochodowej stacji dializ. Nie może on jednak przesłaniać nadrzędnego celu, jakim jest zapewnienie opieki chorym na oddziale wewnętrznym. Tym bardziej nie godzimy się z tą decyzją, że od lat spółka prowadzi swoją działalność na majątku miasta. W związku z tym planujemy brać aktywny udział w ewentualnych ustaleniach w tej sprawie z Wojewodą i Narodowym Funduszem Zdrowia".

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja tylko powiem tyle, że wszystkie oddziały powinny być w jednym miejscu. .. w jednym szpitalu, a nie 10 punktów i jeździć po całym mieście.
 • Po co ten lament. Przecież wcześniej ktoś umożliwił sprywatyzowania tej części.
 • Bo prywatna spółka nie musi niczego konsultować z Wami. Dostaliście argumentację, która jest bardzo uzasadniona. NFZ płaci po staremu a rachunki szpitala po nowemu. Ekonomia.
 • Argumentacja utrzymania działalności co najmniej kuriozalna.
 • Mamy wolny rynek, a to że jest to firma z branży medycznej to nadal jest firmą. Wszyscy odczuwamy podwyżki ceny energii i skutki inflacji. Prywatny właściciel to nie jest dobry wujek - nie ma kasy, nie opłaca się, nie chcą podwyższyć kontraktu to zamykamy i po temacie. Może te barany siedzące u koryta kiedyś to zrozumieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  4
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2022-02-25)
 • Przypominam, komuna skończyla się jakieś 33 lata temu nadęte bufony i nie trzeba nic z Wami konsultować, ale do niektórych to jeszcze nie dotarło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2022-02-25)
 • MariuszLewandowski-Fc @NiePrawyAleSprawiedliwy- - Nie mamy wolnego runku bo składka zdrowotna stała się podatkiem - kłania się Nowy Nieład. Natomiast czy barany przy korycie zrozumieją - nie jestem pewien. Być może konieczne będzie przejęcie oddziału przez Szpital Miejski i jego dofinansowanie ze środków Miasta. Od początku kadencji Wróblewskiego wszystkie spółki miejskie są przestawiane na to by mieć jak najniższe ceny dla klientów co jest przeciwieństwem polityki Kaczyńskiego który obniża podatki ale drastycznie podnosi rentowność Spółek Skarbu Państwa i chowa ten fakt za polityką klimatyczną UE. Może barany zrozumieją że rząd drenuje kieszenie przedsiębiorców żeby wszystko było w rękach konfidentów Prezesa > ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  12
  MariuszLewandowski-Fc(2022-02-25)
 • @MariuszLewandowski-Fc - Szanowny MLFc. składka zdrowotna zawsze była parapodatkiem ponieważ solidarnie i obicie korzystają z niej również ci którzy przez całe życie nie zapłacili jednej złotówki tej składki.
 • Moi drodzy obrońcy prywatnej spółki. Przecież wiedzieli co kupują ! Pytanie czy całość działalności przynosi zysk czy stratę bo jeżeli zysk to znaczy, że chodzi o jego zwiększenie. Przypominam są to pieniądze z NFZ czyli NASZE na leczenie. Co te spółki robią z zyskami ? Bo szpitale inwestują w sprzęt i leczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  5
  Potencjalny pacjent(2022-02-25)
 • Zwolennikom spółki proponuję jej stronę. Ta spółka nic nie produkuje to typowy twór zarządzający. W wielu miastach dializy są własnością szpitali i cały zysk zostaje w nich. A musi on być bo takie firmy to nie organizacje charytatywne !
 • @Potencjalny pacjent - Pytanie to nie jest do Ciebie chyba, że widniejesz w KRS spółki. Odklejony jesteś od rzeczywistości mój drogi. Jako prywatny podmiot mogą powiedzieć w każdej chwili, ktoś tu nas dyma aż boli. Głodowe stawki NFZ & 2022 i realia podwyżek na każdym kroku. Szpitale inwestują w leczenie ? Ty się chyba z kimś albo ch. .. na łby zamieniłeś. Prywatna spółka nie ma obowiązku przekazywania zysku z działalności w oddziale A w straty na oddziale B.
 • Niezrozumiały to jest beton zasiadający w UM. Śmiechu warte te Wasze apele. Do prywatnych właścicieli sklepów też będziecie apelować np. dlaczego Pan zamyka ? Bo mam długi bo interes nie przynosi dochodu. Ale interes społeczny mówi co innego, że powinien Pan nie zamykać; -)
Reklama