UWAGA!

Wsparcie dla przedsiębiorczych

 Elbląg, Wsparcie dla przedsiębiorczych
fot. AD

Podczas wtorkowej (18 września) sesji radna Maria Kosecka zaproponowała utworzenie Elbląskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. - Osoby zamierzające podjąć działalność gospodarczą mogłyby tam uzyskać szereg praktycznych informacji na temat procedur rejestracyjnych, jak zdobyć wiedzę dotyczącą źródeł finansowania z instytucji wsparcia biznesu oraz Unii Europejskiej - argumentowała.

- Z coraz większym niepokojem obserwuję kurczący się elbląski rynek pracy. Trudna sytuacja gospodarcza na świecie nie omija również naszego miasta i w związku z tym obserwujemy ograniczanie miejsc pracy w istniejących firmach oraz niezadowalającą ilość nowych ofert pracy. Dlatego też niezwykle istotnym zagadnieniem staje się aktywizacja elblążan w kierunku prowadzenia biznesu na własną rękę. W tym celu proponuję powołać do życia Elbląskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości - mówiła Maria Kosecka.
       Według radnej, do głównych zadań Centrum należałoby: rejestracja działalności gospodarczej - bez konieczności przemieszczania się po mieście łatwa i szybka rejestracja firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej; ewentualne wątpliwości i problemy można omówić z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego; doradcy biznesowi – specjaliści różnych dziedzin mogliby udzielać porad w zakresie dostępnych programów pomocowych dla przedsiębiorców, możliwych źródeł finansowania działalności gospodarczej, prawnych aspektów prowadzenia biznesu czy oferty instytucji wspierających przedsiębiorczość; obsługa merytoryczna osób niepełnosprawnych - zespół specjalistów doradza w zakresie dostępnych sposobów wsparcia, także finansowego: osobom niepełnosprawnym pragnącym powrócić na rynek (założyć własną działalność gospodarczą), a także pracodawcom zainteresowanym zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością.
       - Ponadto komórka ta mogłaby prowadzić działania zmierzające do nawiązywania kontaktów z instytucjami i organizacjami specjalizującymi się w zakresie przeprowadzania szkoleń dla bezrobotnych (w celu zdobycia przez osoby bezrobotne nowych kompetencji zawodowych), a także szkoleń dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą lub już ją prowadzących - tłumaczyła Maria Kosecka. - Programy szkoleniowe powinny być poświęcone zarówno zagadnieniom dotyczącym prowadzenia własnej firmy, jak i pisaniu biznesplanu bądź wypełnianiu wniosków o dotacje ze środków Unii Europejskiej. Zdaję sobie sprawę o istnieniu tego typu form działalności w Elblągu lecz są one rozproszone i proponowana przeze mnie idea skupia wszystkie omawiane dziedziny związane z wychodzeniem z bezrobocia oraz zakładaniem własnej działalności w jednym miejscu. Gwarantuje to oferowanie kompleksowej obsługi bez konieczności przemieszczania się i szukania - zakończyła.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak można być tak obłudnym! Pani radna wymyśla jakieś śmieszne instytucje (chyba tylko do posadzenia tam znajomych królika), a na tej samej sesji rady miejskiej głosuje za podniesieniem podatków dla przedsiębiorców!!! To się nazywa pomoc dla przedsiębiorców !!!
 • Za mało jest jeszcze urzędów ? Potrzebne są następne posadki dla urzędasów ? Znowu jakiś remoncik biura ? Kawusia, telefony, laptopy, biureczka, służbowe fury, delegacje ? To już armia urzędników, która istnieje jest za mała ? Tyle mają pracy, że nie potrafią się, we właściwy sposób, zająć obywatelami miasta ? Pani Kosecka, może u siebie w domu założy z cztery nowe departamenty i nakarmi, z własnej kieszeni, kolejnych darmozjadów ?
 • mam nadzieję, że pomysł Radnej Koseckiej zostanie wdrożony do realizacji. można oczywiście głupio krytykować ale proponuję poczytać ze zrozumieniem. Może przejżycie na oczy jak żółć zazdrości spłynie. Są to rozwiązania idące w kierunku zmniejszenia bezrobocia i aktywizacji przedsiębiorczości wśród elblążan. Jeżeli nie wykorzystamy tak kreatywnych i daleko idących rozwiązań to znaczy, że nie zależy nam na rozwiązywaniu problemów społecznych w Elblągu.
 • Własnie pewien przedsiębiorca z Tolkmicka skazał środowisko ściekami. A gazety lokalne milcza o tym oprócz elbląg 24
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytak(2012-09-20)
 • Już Zus wesprze przedsiębiorczych!!! No tak boją sie że nie będzie komu utrzymać darmozjadów!!!Wydoją przedsiębiorce z każdej złotówki!Dopóki będzie istniał Zus, to przedsiębiorców będzie coraz mniej!Zlikwidowaćto dziadostwo, każdy niech odkłada sam na swoją emeryture. PRECZ Z ZUSEM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  komentator internetowy(2012-09-20)
 • Wsparcie dla przedsiębiorczych- czytaj wsparcie dla znajomych z państwowej kiesy !
 • takie centrum właśnie zlikwidowano a właściwie dwa i też były głupie szkolenia przychodzili pracownicy ZUS US banków i co z tego wynikło nic - efektów brak
 • Ktoś tu pisze o żółci. Może to sama pani Kosecka ? Jak człowieka może nie trafić szlag, gdy widzi, że urzędniczy aparat zamiast się kurczyć, to wciąż się rozrasta ? Moja rada dla pani Koseckiej i jej podobnym "twórczym" kolegom z PO jest taka, aby przestali mnożyć urzędy i instytucje, które dublują się w swoich działaniach. Przedsiębiorcy nie są tak głupi, żeby nie odnaleźć właściwej drogi i procedury, gdy chcą załatwić swoje sprawy. Są świadomi też tego, że nieposkromione apetyty urzędników i takich "pomysłowych" pań Koseckich, proponujących idiotyczne instytucje, zatrudniające kolesi, wysysają wszystkie pieniądze, które ci przedsiębiorcy są w stanie wytworzyć. Pani Kosecka kiedyś broniła praw pracowniczych, teraz stała się rzecznikiem przedsiębiorców. Zaręczam pani Koseckiej, że przedsiębiorcy nie chcą takiego rzecznika, farbowanego lisa.
 • Z tego co wiem samorząd w ramach projektu unijnego tworzy właśnie w Elblągu inkubator przedsiębiorczości, za chwilę będzie, a Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej (dla przedsiębiorców społecznych - np. spółdzielnie socjalne) działa przy ul. Związku Jaszczurczego 17.Czyli coś się dzieje w tej materii. Pozdarwiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-09-21)
 • Będzie lepiej, jeśli prezydent miasta ograniczy liczbę pracowników, a radni, w tym radna Kosecka, obniży wysokość podatów, zamiast je podwyższać. To będzie najlepsza pomoc dla przedsiębiorców, której im brakuje. Tak na marginesie, hipokryzją radnej Koseckiej jest proponowanie tej pseudo pomocy przedsiębiorcom na tej samej sesji rady miejskiej, na której głosowała za podniesieniem elblążanom wysokości podatków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_38110(2012-09-21)
 • Do Pani Koseckiej. .. Czy to nie Pani głosowała wraz z Radą Miasta nad zmianą statutu Centrum Sportowo-Biznesowego ? Wasze posunięcia doprowadziły do rozpadu Elbląskiego Inkubatora- jedynego miejsca w Elblągu gdzie jeszcze mogła rozwijać się przedsiębiorczość młodych firm. Czemu ma służyć tworzenie nowych instytucji ? Bo na pewno nie pomocy przedsiębiorcom. Druga sprawa skąd Pani Kosecka chce wziąć wykształconych merytorycznie ludzi na doradców ? Chyba, że myśli o etatach dla miernych ale wiernych, których jest pełno w UM. Każdy kto zakłada działalność, żeby ją dobrze prowadzić taką podstawową wiedzę o której Pni mówi musi posiąść sam. Nie tędy droga szanowna Pani. Trzeba pomyśleć o zmianie przepisów podatkowych, ZUS-ie, sprawnej obsłudze przedsiębiorcy w UM i US. Dlatego też trzeba działać globalnie. Do Elbląga trzeba ściągać duże podmioty, które dadzą nam pracę (nie wszyscy chcą być przedsiębiorcami). A tak na marginesie to co od 2 lat robi Pan Dyrektor EPT. A zapomniałem. .. .. bierze kasę. A jeszcze jedno proszę zapytać się co robi w UM Biuro obsługi inwestora ? Ilu to inwestorów już obsłużyło? Fizycznie. .. nie na papierze.
 • Nikt nie wylewa żółci. nie jest potrzebny kolejny inkubator !!!!! Niezbędne jest obniżenie kosztów!!!! Początkujący przedsiębiorca w Polsce powinien "mieć" od 3 do 5 lat bez kosztów, zus to wówczas możliwe, że w późniejszych latach zarobiłby na utrzymanie siebie i molocha zus. Proszę dociekliwych o informację ile osób dalej działa z dotacji unijnych na rozpoczęcie działalnośći z urzędu pracy i erkonu ????? jak się dowiecie to się zdziwicie!!!! A jak zaczęli utajniać nazwiska beneficjentów to teraz podwójnie się zdziwicie.
Reklama