UWAGA!

Wyborczy protest PiS oddalony przez sąd

 
Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Sąd Okręgowy w Elblągu oddalił protest Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości dotyczący wyborów w Elblągu. Zdaniem PiS praca jednej z komisji mogła mieć wpływ na wynik wyborów w okręgu nr 4, w którym PiS i KWW Witolda Wróblewskiego dostały tyle samo głosów, a w drodze losowania mandat radnego przypadł komitetowi prezydenckiemu. Sąd nie podzielił tych wątpliwości. 

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 40 pracowała podczas wyborów 21 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. To tutaj w wyborach do Rady Miejskiej głosowali mieszkańcy ulic Grota Roweckiego, Kosynierów Gdyńskich, Łączności, Ratuszowej, Trybunalskiej i Zielonej, należący do okręgu 4, w którym PiS i KWW Witolda Wróblewskiego uzyskali w sumie po 2322 głosy. Zgodnie z kodeksem wyborczym w takiej sytuacji o przyznaniu mandatu decyduje losowanie, w którym los sprzyjał komitetowi prezydenckiemu, więc mandat objął Marek Burkhardt.
       PiS wystąpił do sądu z protestem wyborczym, twierdząc że doszło do nieprawidłowości w pracy komisji nr 40, które mogły mieć wpływ na wynik wyborów w okręgu nr 4. Na jednej z konferencji prasowych politycy PiS zapowiadali również, że będą domagać się ponownego przeliczenia głosów w tej komisji.
       Na dzisiejszym posiedzeniu niejawnym Sąd Okręgowy w Elblągu protest wyborczy oddalił, uznając, że wynik wyborów w komisji nr 40 nie został wypaczony.
       - Protest wyborczy zakładał, aczkolwiek tylko w granicach ewentualności, że opisane w nim nieprawidłowości podczas głosowania mogły zaważyć na wynikach głosowania w obwodzie wyborczym nr 40 w Elblągu. Postawiona została teza, że nie jest wiadome, czy osoby oddające ostatecznie głosy, to osoby, których tożsamość pozytywnie zweryfikowano jako uprawnione do głosowania. Uzasadniano ten pogląd tym, że miały miejsce liczne i powtarzające się nieprawidłowości, polegające na sprawdzaniu tożsamości wyborców, przy bardzo dużym natężeniu zgromadzonych osób w lokalu wyborczym, przez jednego członka Obwodowej Komisji Wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania i wydawaniu kart do głosowania tym wyborcom przez innego członka tej Komisji, który nie zajmował miejsca obok osoby wydającej karty wyborcze i nieuczestniczącego w czynności sprawdzania tożsamości – wyjaśnia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Zdaniem sądu, sugestia zawarta w proteście, jakoby  osoby, które nie były uprawnione do głosowania w tym obwodzie, odbierały od członka komisji karty do głosowania, jest zbyt daleko idąca, skoro jednocześnie nie zostały w protokole wyników głosowania w obwodzie odnotowane stosowne uwagi i adnotacje oraz wobec tego, że z urny wyborczej nie wyjęto większej liczby kart do głosowania, aniżeli wydano wyborcom.
       - Sąd Okręgowy zwrócił też uwagę na pewną niekonsekwencję w stanowisku skarżącego, ponieważ z jednej strony zgłosił on zarzuty dotyczące procedury głosowania w obwodzie, a z drugiej strony nie domagał się nakazania przez Sąd powtórzenia aktu wyborczego od głosowania w obwodzie wyborczym nr 40, zaś wniósł o powtórzenie czynności wyborczych dopiero od przeliczenia oddanych głosów w tym obwodzie wyborczym. Protest nie zawierał zaś zarzutów dotyczących pracy Obwodowej Komisji Wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania nr 40 w Elblągu i etapu liczenia przez tę Komisję głosów w oparciu o karty wyjęte z urny wyborczej. Protest nie wskazywał też zarzutów odnoszących się do aktu losowania – dodaje Tomasz Koronowski. - Zdaniem sądu nie było podstaw do tezy, że wynik wyborów w obwodzie głosowania nr 40 w Elblągu został wypaczony. Innymi słowy, że perturbacje podczas głosowania, o których mówi protest wyborczy, wpłynęły na wynik wyboru radnego z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego – dodał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego.
       Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Zainteresowane strony mają siedem dni na wniesienie odwołania do sądu apelacyjnego w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama