UWAGA!

Wysokie napięcie, czyli szkolenie dla policjantów z użyciem paralizatora

 
Elbląg, Wysokie napięcie, czyli szkolenie dla policjantów z użyciem paralizatora
fot. policja

W auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu policjanci patrolowo-interwencyjni szkolili się w zakresie podstaw prawnych, teorii, obsługi a także taktyce użycia paralizatora elektrycznego. Pokazano również materiały filmowe z przypadków użycia tego urządzenia.

Paralizator Taser, który jest na wyposażeniu elbląskiej policji, może razić osobę na odległości kilku metrów. Pozwala to zachować bezpieczeństwo interweniującego policjanta. Elektrody „wystrzeliwane” są w kierunku agresywnej osoby po uprzednim ostrzeżeniu o możliwości użycia tego środka. Obezwładnienie następuje natychmiast po podaniu napięcia, i tu należy zaznaczyć, że pomimo wysokiego napięcia prądu jego natężenie jest bardzo niskie. Oznacza to, że porażenie osoby jest dla niej bezpieczne, nie wywołuje skutków ubocznych i działa jedynie w chwili obezwładnienia.
       Elbląscy policjanci używają w służbie urządzenia Taser x26 od kilku lat, kolejne takie urządzenie znajduje się w Posterunku Policji w Pasłęku. Policyjne paralizatory wyposażone są w oświetlenie taktyczne, laserowe wskaźniki celu a także w kamerę, która rejestruje obraz i dźwięk gdy tylko paralizator zostanie odbezpieczony.
       Należy pamiętać, że taser jest tak naprawdę alternatywą do używania broni palnej, czyli środka ostatecznego. Pozwala on obezwładnić osobę nie powodując szkody. Jego skuteczność jest bardzo duża i działa on również na osoby pod wpływem środków odurzających.
      
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a szkolenie z urzywania mózgu było????? my chcemy monitoring w całej komendzie policji. .. .a nie tylko przed wejsciem!!!!!
 • bylo szkolenie z używania mozgu?
 • teraz wiedzą jak torturować na komendzie i wymuszać zeznania tam gdzie nie ma kamer
 • jakie zainteresowanie szkoleniem pelen podziw bierze hehe istna kpina!!!! zapewne na piśmie wszyscy przeszli szkolenie a jak to było to widzimy na zdjęciu, teraz tylko czekać aż w niewłaściwy sposób użyje jeden z drugim tego prądu i zrobi krzywdę człowiekowi niedajboże niewinnemu, będzie afera bo takie przypadki miały już miejsce na świecie
 • Komisariat w Pasłęku zlikwidowali i zrobili posterunek !!!!! Co na to Błaszczak????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Japier(2016-10-28)
 • Wobec niewinnych przecież nie wolno używać paralizatorów.
 • Zrób sobie szkolenie z użycia mózgu, a zrozumiesz wszystko.
 • A gdzie milicjant Konert ? Napracował się na stołku ?
 • Na szkoleniu, jak widać aula pełna od policjantów :)
 • Szkolenie przez oglądanie filmu. Szkolenie powinno odbywać się z urządzeniem w formie ćwiczeń realnych i jedyne co to domniemywam że takowe się odbyło, wraz z ratownikiem medycznym i lekarzem który zapewne poinformował o poważnych skutkach ubocznych które mogą wystąpić i w sposób realny zagrozić życiu osoby obezwładnianej. Neguję tutaj autora tekstu że to urządzenie nie zagraża życiu. To urządzenie zagraża w szczególności tym którzy mają problem zdrowotny z sercem. Ale o tym już nie napisano.
 • Hm, jeżeli ktoś ma problemy z sercem, nie powinien być agresywny wobec gliniarzy. Paralizator nie jest do rozśmieszania, tylko do obezwładniania agresywnych osób.
 • Szkolenia z użyciem paralizatora. .. przecież to urządzenie powoduje więcej szkody na zdrowiu niż strzał w nogę czy udo. .. .. Ładunek ok 300 J i napięcie 3000 V używany jest jako ostatnie dozwolone, ,uderzenie, ,prądowe w reanimacji bez akcji serca. .. .a tu może spowodować sprawę ostateczną. .. .. TRASERY wymienione mają dwukrotnie większe wartości ładunku i napięć. .. ..
Reklama