UWAGA!

Zagłosuj na kanał!

 Elbląg, Ja już zagłosowałem na nasz Kanał Elblaski. Henryk Słonina.
Ja już zagłosowałem na nasz Kanał Elblaski. Henryk Słonina.

Dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił plebiscyt internetowy „Wybieramy siedem cudów Polski”. Na liście 27 obiektów jest Kanał Elbląski. Głosowanie potrwa do 19 września.

Spośród prawie 400 budowli i konstrukcji zgłoszonych przez internautów do plebiscytu „Wybieramy siedem cudów Polski” kapituła w składzie: Anda Rottenberg - historyk sztuki, Elżbieta Piskorz-Branekova - etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Olgierd Budrewicz - podróżnik, pisarz i varsavianista, Grzegorz Buczek - architekt urbanista, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich, Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Paweł Lisicki - redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, wybrała 27 obiektów.
     Na liście znajdują się m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Główne Miasto (bazylika Mariacka, ratusz, Dwór Artusa) w Gdańsku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu, Drzwi Gnieźnieńskie i katedra w Gnieźnie. Jest wśród nich także Kanał Elbląski z pochylniami.
     Aby zagłosować na wybrane obiekty, wystarczy je zaznaczyć na stronie internetowej rzeczpospolita.pl/cudapolski - nie więcej niż siedem, a następnie podać swój adres e-mail i kliknąć „wyślij”. Na podany przez siebie adres otrzymamy prośbę o potwierdzenie swojego głosu. Po kliknięciu w link, który znajdziemy w przysłanym przez nas e-mailu, głos zostanie ostatecznie zarejestrowany. Z jednego adresu internetowego można zagłosować tylko raz.
     Głosy oddawać można do 19 września do godz. 12.
     Jeżeli elblążanie się zmobilizują, może w gronie siedmiu cudów Polski znajdzie się nasz kanał, który statki pokonują dzięki pochylniom, na platformach wózków kolejowych. To jedyne takie rozwiązanie techniczne na świecie pochodzi z XIX w. Więc chyba należy mu się tytuł „cudownego”?
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no panowie/panie a gdzie link do głosowania?? że niby internauci mają SAMI szukać srtony by oddać głos?? mi się osobiście nie chce szukać....
 • I tak wygra cos z Warszawy lub Krakowa - tam po prostu mieszka najwiecej ludzi...
 • Kanał Elbląski wygra w cuglach!;) Tylko żeby przy ogłaszaniu wyników znów nie wyszło, że to kanał ostródzki, czy ostródzko-elblaski!!!:)
 • Anda Rottenberg,Branetkova,Szmytke - no,no niezła kapituła.Czas rzeczywiście wyjeżdżać z Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polonus(2007-09-06)
 • Link jest w tekście kto nie widzi :P ale tutaj ma powtórzony --> www.rzeczpospolita.pl poza kanałem jest jeszcze zamek w Malborku i starówka w Gdańsku. Czemu nie ma elbląskiej starówki to nie wiem jest ładniejsza i ciekawsza ;) www.gmina.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  162543(2007-09-06)
 • KANAŁ ELBLĄSKI zaliczany był niegdyś do "Trzech Cudów Prus Wschodnich". 1-szy cud: ruchome wydmy na Mierzei Kurońskiej. 2-gi cud: Zamek Krzyżacki w Malborku. 3-ci cud: KANAŁ ELBLĄSKI, gdzie "statki pływają po górach" (niem."Wo Schiffe über die Berge fahren"). Wprawdzie była tam mała nieścisłość, gdyż Malbork należał do prowincji Prusy Zachodnie, ale niech tam!! Kanał wybudował wybitny niemiecki inżynier ur. 30 czerwca 1801 r. w Królewcu (d. Königsberg), a zmarły 22 kwietnia 1884 r. w Elblągu. Inż. Steenke ukończył m.in. słynną berlińską Akademię Budowlaną i był z dziada, pradziada Niemcem, a nie jak przedstawiają "małomiasteczkowo zakompleksieni ostródzianie", "Holendrem lub holenderskiego pochodzenia!?!" Taką bzdurę zamieścili m.in. na pomniku inż. Steenke w Buczyńcu! Ale Ostródzianie forsują konsekwentnie także fałszywą nazwę Kanału Elbląskiego. Jego dziadek i ojciec byli pilotami portowymi w Królewcu. Georg Jakub Steenke był m.in. Honorowym Obywatelem Elbląga i został prawdopodobnie pochowany na cmentarzu św. Anny (przy dzisiejszej ul. Traugutta), gdzie chowano elbląskich VIP-ów, m.in. rodzinę Schichau i Dubois. Bądźmi więc dumni z Kanału Elbląskiego i jego budowniczego - inż. G.J. Steenke !
 • czy widzieliscie ze na wszystkich stronach burakow z ostrody widnieje nazwa "kanal elblasko-ostrodzki"?
 • Ja oddałem w sumie 3 głosy na nasze miasto. Do głosowania wykorzystałem swoje wszystkie konta e-mail :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaaaaaaaaaaaaaaaaa(2007-09-06)
 • Malbork i Elblag lezaly w prowincji Prusy Zachodnie,do momentu powstania Wolnego Miasta Gdańska i odzyskaniu przez Polske niepodleglosci,pozniej zostaly przylaczone do Prus Wschodnich ze stolica w Krolewcu.Alfik
 • Alfik - dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele i pomerdało się Ci wszystko dokładnie. Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego - 10 stycznia 1920 r. powstało Wolne Miasto Gdańsk i utworzono tzw. "polski korytarz", czyli dostęp Polski do morza. I właśnie ten korytarz przeciął Prusy Zachodnie. W konsekwencji kilka powiatów Prus Zachodnich, m.in. Elbląg, Malbork, Sztum, Kwidzyn i Susz zostalo odciętych "polskim korytarzem" od zasadniczej części Prus Zachodnich. Włączono je więc do utworzonej w 1920 r. rejencji zachodniopruskiej (Regierungsbezirk Westpreußen) ze stolicą w Kwidzynie, leżącej - volens nolens - w granicach prowincji wschodniopruskiej. Po 1939 roku, powiaty należące do rejencji kwidzyńskiej włączono do tzw. Reichsgau - Gdańsk - Prusy Zachodnie. Dlatego też w Białej Górze k. Sztumu znajdował się tzw. "trójkąt 3 państw" (Dreiländereck", a więc z lewej strony Białej Góry, za Wisłą był "polski korytarz", między Wisłą a Nogatem leżało Wolne Miasto Gdańsk, a po prawej stronie Nogatu - wspomniana część Prus Zachodnich, do której należał także Malbork i Elbląg. Miasta te nigdy nie należały do Prus Wschodnich. Granica prowincji wschodnio i zachodniopruskiej do dziś widoczna jest m.in. za Bogaczewem (jadąc w stronę Pasłęka), po prawej stronie, duży nasyp ziemny, schodzący do trasy E-7.
 • 42 osoby zagłosowały! cała moja familia:) nawet ta z Warszawy:) kanał musi wygrać. mobilizujcie kogo możecie, to nie wybory-można się pobawić:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pro_kanał(2007-09-10)
 • A pewnie ! Ja też atakuję znajomych, żeby głosowali. :) Tzn. ja i tak wiem, że nasz Kanał jest lepszy niż jakiś tam Pałac Kultury (co on robi w tym zestawieniu ?), ale cała Polska mogłaby w końcu docenić nasz region. :P
Reklama